Despre tiroida

Investigatii
Intrebare postata de claudia noemi cu 14 ani in urma

Va rog sa-mi dati un raspuns Ecografie glanda tiroida .Glanda tiroida asimetrica in favoarea LD. LD marit in volum ,prin prezenta unei formatiuni complexe de45/25mm ce asociaza componenta parenchimatoasa neomogena,dispusa central anterior de cca.22mm cu elemente chistice dispuse in special periferic,cu continut transonic pur.Leziunea ocupa partea centro-inferioara a nodulului iar in componenta parenchimatoasa se disting microcalcifieri.Ex.PD evidentiaza traiecte vasculare cu dispozitie anarhica.1/3 superioara a lobului prezinta parenchim normal.LS omogen de 41/12/12mm.Istm neglijabil.Latero-cervical drt.se disting 2 ganglioni de tip inflamator de 17 respectiv13mm ,iar in profunzime alti 2-3 ganglioni infracentimetrici similari tangenti la traiectul SCM. Latero-cervical stg. adenopatie similara cu un ganglion de 24mm retromandibular.C;Aspect de chist adenom LD tiroidian aparent marit in dimensiuni fata de examinarea
anterioara.
Testu;TSH 1,96 ia euthyrox-37,5.zi.
Va rog sa-mi dati un raspuns cat mai repede posibil.Va multumesc anticipat si va rog sa-mi spuneti daca-i caz de operatie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

wyolett (acum 14 ani)

Draga mea, du-te, te rog la un specialist sa-ti citeasca ecografia si sa-ti dea si tratamentul necesar. Cred ca iti dai si tu seama ca nu e in regula :"formatiune complexa de 45/25 mm, cu elemente chistice, 2 ganglioni inflamati, aspect de chist..." Te rog mergi la un medic specialist, nu te juca cu tiroida... Banuiesc ca ai un medic care te tine sub observatie, nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia noemi (acum 14 ani)

Multumesc ca mi-ai raspuns .DA umblam la un specialist si chiar e programata pt operatie in data de 4 ian 2010 este vorba de fetita me-a de 16 ani si 7luni si vroiam sa primesc si alte raspunsuri,pareri.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia noemi (acum 14 ani)

va rog sa-mi raspunda cineva despre tiroida la intrebarea adresata de mine .va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 14 ani)

Inainte de acesta operatie la o fata atat de tanara luati legatura cu doctorul homeopat Mihai Vieru de la spitalul CFR din Iasi. Stiu ca a tratat recent o situatie de felul acesta. Incercati tratamentul homeopatic inainte de o solutie radicala ireversibila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina (acum 14 ani)

Draga Claudia,eu sunt mama unei fetite care acum are 21 de ani si care afost operata la glanda tiroida la varsta de 14 ani.Acum are doar lobul stang si istmul.De atunci este pe substitut( L-Tyroxin 50),analizele sunt bune de fiecare data dar neplacerile lipsei unei parti a glandei exista.Nici un medicament nu poate inlocui pe deplin ceea ce s-a scos.Pe langa un regim de viata echilibrat,trebuie facute controale ginecologice repetate,cardiologice.Eu am cerut parerea tuturor celor pe care i-am cunoscutsi care erau in masura sa ma indrume(medici,profesori),iar majoritatea si mai ales o dna. dr. endocrinolog din spitalul unde a fost operata m-aconvins ca asta e (a fost) singura solutie.Au trecut 7 ani de atunci si ma gandesc ca s-au mai facut cercetari intre timp si poate ca acum exista tratamente mai complexe inainte de a se ajunge la o soluite radicala.Cereti parerea mai multor doctori,sa va dea argumente pro si contra.Cititi de pe internet articole despre glanda tiroida.Ii doresc sanatate fiicei dumneavoastra si fiti increzatoare ca exista solutii.Trebuie s-o gasiti pe cea mai buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia noemi (acum 14 ani)

Multumesc mult Doina pt sfat si eu sunt confuza si nu stiu ce decizie sa iau am consultat doi medici endocrinologi doua ecografii si asta e problema ca nodulul a crescut in volum intre cele doua eco si doza de tratament i-a fost ridicata iar nodulul in consistenta lui prezinta microcalcifieri a zi si doctorita sa luam in continuare tratament dar pana la urma tot acolo vom ajunge iar nodulul e mai mare decat jumatatea unui lob si nu se poate absoarbe. si eu ma gandesc decat sa creasca si m-ai tarziu sa fie m-ai greu credca e decizia cea m-ai buna .multa sanatate fiicei tale si ma bucur ca mi raspuns .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Duta Iulia (acum 14 ani)

Stimata doamna , eu am 24 ani si de 3 ani m am operat de noduli tiroidieni iar in urma operatiei mai am doar un sfert din glanda.Iau pastile in fiecare zi dar nu im pare rau ca m am operat intrucat am urmat tratament de la 19 ani iar nodulii nu au scazut.La a doua biopsie pe care mi am facut o mi au zis ca este mai bine sa fie scosi acei noduli intrucat in timp pot deveni cancerigeni.Operatia in sine nu a fost grea, ba mai mult a fost mai putin dureroasa decat cea de apendicita.Singurele dezavantaje in opinia mea sunt ca ma enervez cateodata foarte rau si nu prea ma pot calma, intr un anumit sens viata sexuala imi este afectata un pic.
Daca va ajuta incercati la Parhon la doamna doctor Ritivoiu Amalia.In opinia mea este o doctora foarte buna si inainte de a ajunge la oposibila operatie incearca tot felul de variante posibile.Iar daca nuci unadin variante nu este viabila atunci va recomanda sa va operati.
Repet:operatia nu este foarte complicata iar dupa nu trebuie sa faceti efort cateva luni.
Operatia mea este foarte frumoasa,pana nici cunoscutii mei nu isi mai dau seama unde este, nu se mai vede deloc aproape.Iar in privinta unor ulterioare efecte,consultati medicul de specialiate.O zi buna si mult noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina (acum 14 ani)

Draga Claudia.Are dreptate dna.doctor endocrinolog! Acelasi lucru mi s-a spus si mie cu completarea ca atunci cand se va ajunge la operatie s-ar putea ca deja inima sa fie afectata,plus alte multe dezechilibre sa apara si sa fie greu de tinut in frau.Daca vrei poti sa-mi scrii si sa-ti mai povestesc din experienta mea( adica a fiicei mele).Adresa mea este :[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia noemi (acum 14 ani)

Va multumesc mult de sfaturi si de incurajari. Avem deja internatea pe data de 4 ian suntem din Oradea si am luat deja decizia trebuie sa ia picaturi din data de 24 dec si eu am speranta ca va fii totul bine .am sa va tin la curent cum a decurs operatia Va pup si va doresc din toata inima multa multa sanatate si SARBATORI FERICITE SI UN AN NOU PLIN DE SUCCESE SI MULTA SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina (acum 14 ani)

Mult succes la operatie,ai sa vezi ca o sa treaca cu bine.Insista la doctorul care o opereaza (sau la cel care va coase,pe fetita mea altul a cusut-o),sa aiba in vedere ca este fetita si sa faca o cusatura frumoasa!Iti va spune ca stie ce are de facut,dar tu insista.Va tin pumnii,si sa aveti parte numai de bucurii si sanatate,LA MULTI ANI!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia noemi (acum 14 ani)

VA MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSURI SI VA UREZ UN AN PLIN DE REALIZARI ,SANATATE,BUCURII SI UN AN MAI BUN DACAT CEL CARE A TRECUT.LA MULTI ANI!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxanne (acum 14 ani)

si eu am un nodul tiroidian pe partea stanga2,4 si mi s/a recomandat interventie chirurgicala.am 32 de ani si vestea a fost ca un soc pt mine.sapt aceasta urmeaza sa ma internez pt operatie.am emotie.
tot ce va pot spune este ca am fost la 2 medici endocrinologi (iasi) si ambii mi/au spus la fel'operatie'.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia noemi (acum 14 ani)

Draga Roxanne.

Nu va fie frica de operatie si fetita mea de 16 ani a fost operata in data de 8 ianuarie 2010 a decurs totul bine a fost scos doar lobul drept cel bolnav, acum asteptam rezultatul histopatologic care poti sa-l scoti abia dupa 10 zile de la operatie se simpte bine luni ne-a lasat acasa si miercuri i-a scos si restul de fire ,a zis medicul ca a cusuto cu ce-a m-ai subtire ata .Nu pot sa zic nimic se vede dar in timp va ramane doar o zgarietura ,important este sa fie ea bine.Chiar zicea azi ca deja se misca din ce in ce m-ai bine[nu are voie sa faca miscari bruste sa nu dea din cap] si nu o doare si inca e un pic unflata la gat dar abia azi avem o saptamana si o zi .A intrat in sala de operatie zambind sa uitat pe acolo si a vorbit cu asistentele ,le tot zicea sa-i faca o cusatura frumoasa, totul este sa fii optimista.Te pup si iti doresc multa sanatate si curaj si incredere in dumnezeu .Numai de bine sa aud de la tine sa m-ai intri si sa-mi spui cum a decurs . Mult noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CERASELA (acum 14 ani)

Ce superficiale sunteti!!!
E usor sa tai si sa arunci. Dar asta rezolva problema??? Persoana cu tiroida scoasa trebuie sa faca tratament TOATA VIATA! Stiti ce inseamna TOATA VIATA pentru o fata de nici 20 de ani??
Si ce frumos arata operatiile de tiroida!!!
Am o prietena care s-a grabit sa arunce tiroida si acum regreta amarnic ca nu a incercat un tratament alternativ. Nu se simte mai bine ca inainte.
Dar e usor de acceptat cand e vorba de altii, nu???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 14 ani)

Ai grait perfect, Cerasela. Si eu a probl cu tiroida si mi-e frica de operatie ca de naiba. plus ca am auzit si ca pot fi afectate corzie vocale daca doctrul face ceva gresit. si-=atunci sa vezi distractie si viata frumoasa. :((
am cateva operatii diverse, una repetata de 3 ori, la baza cloanei, si cand citesc cum vorbesc si se sfatuiesc mamele astea inconstiente, imi vine sa le bat. sunt incredibil de inconstiente. poate pt ca fac parte din noua generatie de parinti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia noemi (acum 14 ani)

Cerasela..... nu sunt superficiala sunt constienta de urmari si mi-a fost foarte greu sa iau o decizie in privinta operatiei facute fiicei mele. Nu m-am aruncat in vant direct la operatie am facut tratamente si nodulul tot creste ce vroiai sa fac?? Sa ajunga m-ai mare si pe urma sa aiba si alte urmari??Da sunt constienta ce inseamn TOATA VIATA pentru o fata de 17 ani si ea e constienta dar daca asta este singura solutie.Ce frumoase sunt operatiile de tiroida?? da este o intrebare pentru o adolescenta care face si modeling si care vrea sa-si faca si o familie . Chiar crezi ca ne-a fost asa de usor in luarea deciziei NU CRITICA SI NU CONDAMNA PE NIMENI CA NU STII CE GREU NE-A FOST SA LUAM ACEASTA DECIZIE...Crezi ca eu ca mama sunt bucuroasa pentru decizia luata ,,daca nu stii nu vorbi....,Crezi ca am acceptat usor mai ales ca era vorba de copilul meu ???

S

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandru silvia (acum 14 ani)

sant operata de tiroida de 2 ani ma simt bine dar am o exoftalmie bilaterala pronuntata care nu cedeaza daca stiti o solutie pt problema mea va rog sa mi spuneti as vrea ca ochii sa fie din nou normali ca sa nu mai ies in evidenta in societate ,este posibil?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia noemi (acum 14 ani)

draga Silvia nu mi-ai zis ca varsta ai si daca iei tratament pt tiroida.si fetita mea se simte bine si a inceput sa ia dupa operatie la 6 saptamini eutyrox de25 mg iar la o luna vom merge la control ,inca nu are voie sa faca efort ,in rest e bine a pus doar cateva kg vreo 5 si ne chinuim sa le dam jos .si sunt foarte multumita de ea ca nu e complexata de cicatrice.Iar cu problema pe care o ai ,i-mi pare foarte rau dar chiar nu stiu ce solutie sa-ti zic doar daca te interesezi la mai multi medici oftalmologi (nu te supara ca te intreb dar aceasta exoftalmie o ai in urma problemelor cu operatia de tiroida ?) daca poti te rog sa-mi raspunzi .Iti doresc multa sanatate si o rezolvare la problemele tala .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 14 ani)

am hipertiroidie am nascut acum un an dar de 4 luni de zile am probleme cu mainile si picioarele,nu am putere in maini nu pot sa ridic bratele dar si picioarele sunt varza,daca fac cativa pasai trebuie sa ma sprijin de ceva sau sa ma asez pe ceva pt ca nu pot sa mai merg mi se inmoaie picioarele si nu pot sa le mai controlez,iau medicamente tyrozol,aspacardin si egilok,d ul dr mi a spus ca intr o luna imi revin dar au trecut 2 luni si eu tot asa sunt stiti ceva despre simtomele acestea? stiti pe cineva care are aceeiasi problema ca mine?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia noemi (acum 14 ani)

draga mari imi pare rau dar nu stiu pe nimeni cu simptomele mentionate de tine si nici nu am auzit pe nimeni ,dar consulta alti medici si nu te lasa asa iti doresc multa sanatate si sa te faci bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2