Ajutor disperat.Probleme psihice suparatoare? raspuns medic

Tulburari psihice Schizofrenie Psihologie si psihoterapie Depresie majora Depresie Psihoza
Intrebare postata de AlynLion cu 6 ani in urma

Buna ziua.Am 23 de ani,baiat,somer.Am o mare problema.Am schizofrenie paranoida si TOC(tulburare obsesiv compulsiva)Insa simptomele in mare parte la schizofrenie mi-au trecut, nu mai am niciun fel de halucinatie/delir etc, probabil de la tratament dar am mari mari probleme cu TOC-ul. Vreau sa stiu si eu care sunt principalele modalitati, tehnici, metode pentru a vindeca sau ameliora tulburarea obsesiv compulsiva(OCD)? Ce principii trebuie sa aplic? Care sunt cele mai importante tehnici de a face fata gandurilor acelea eronate din tulburarea obsesiv compulsiva?Stiu ca gandurile acelea sunt false dar imi provoaca mare anxietate si imi vin des...Vreau sa stiu si eu niste metode de a lupta cu tulburarea asta, TOC-ul sau OCD.. Ajutati-ma va rog findca nu dispun de bani de psiholog..:( NU dispun de bani pentru psihoterapie momentan, sunt elev si traim doar dintr-un singur salariu destul de mic. Va rog frumos, pentru un psiholog sau psihoterapeut, sa ma ajutati macar cu cele mai importante tehnici si metode pentru vindecarea si inlaturarea TOC-ului sau macar ca pentru ameliorarea, rezistenta in fata aceste tulburari care ma mananca pe interior, in suflet.:( In ultimul timp imi vin foarte multe obsesii urate si fac foarte multe compulsii si practic trece ziua si eu fac numai obsesii si compulsii aproape.Ma simt rau.Va rog ajutati-ma va cer ajutorul disperat.TOC este o boala chinuitoare si ingrozitoare.:( Momentan iau tratament medicamentos cu multe pastile antidepresive, anxiolitice si antipsihotice dar parca fara efect major si eficient..Va raman vesnic recunoscator daca ma ajutati. Sufletul meu e plin de zbucium si tulburat..:( Sufar mult si pe langa asta mai am probleme de memorie si concentrare/atentie..Dar simt ca cel mai mult ma distruge TOC-ul si deci va rog ajutati-ma aici cu sfaturi cum sa fac fata acelor ganduri urate si anxietatii care vine:De exemplu imi vine asa:Vreau sa ii fac rau unui anumit om.SI imi vine anxietate mare, si eu ca sa scap de raul si de anxietatea aia fac compulsii mentale, imi spun in minte ca nu e bine, ca nu e normal, ca vreau sa traiesc si ca vreau sa fiu normal, adica imi spun mai multe cuvinte, propozitii care ma linistesc..si trece starea de anxietate dar dupa vine iarasi si iarasi gandul si iar simt nevoia sa fac compulsii... Va rog mult.Ce as putea face? Fac tratament cu Rispolept Consta 50 mg, escitalopram 10 mg, venlafaxina 150 mg, olanzapina 5 mg, levomepromazin un sfert sau jumate (la nevoie) din 25 mg si bromazepam la nevoie.la schizofrenie tratamentul poate ma ajuta, nu mai am simptome urate dar la TOC deloc deloc.Imi vin multe obsesii si ganduri chiar si pe strada imi spun mental acele propozitii cand merg ca sa ma simt bine ca si pe strada imi vin multe ganduri cateodata..si ma doare ca in loc sa fiu atent la cumparaturi sau la plimbare eu fac obsesii.. Ce as putea sa fac?Daca nu fac compulsiile anxietatea devine foarte mare.. Ajutati-ma va rog, sunt disperat.Pana acum nu am postat asa de grav, dar zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Psiholog Jeni Chiriac MPsiholog Jeni Chiriac este un medic autorizat SFM (acum 6 ani)

Buna ziua, va contactati medicul psihiatru si il rugati sa va puna in legatura cu un psiholog cu care colaboreaza in domeniul psihoterapiei, prin Casa de asigurari de sanatate. Puteti beneficia de serviciul acesta gratuit, prin psihologii cu colaborare cu CNAS

--
Toate cele bune!

Jeni Chiriac
Cabinet Individual de Psihologie Jeni Chiriac

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie!  Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si stabilirii etapelor de interventie terapeutica recomandabile pentru dvs.

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie! Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si terapiei sexuale aferente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari psihice.

membru332252 (acum 6 ani)

Buna ziua doamna ,
Exista psiholog care lucreaza prin casa de asigurari ? Repet, psiholog nu psihiatru ! Din ce cunosc psihologul nu e medic ! Dvs. lucrati prin casa de asigurari ? Adica pot veni cu o trimitere la dvs. si sa nu platesc nimic ? Si medicul de familie imi poate da bilet de trimitere catre ....psiholog ? Daca ma puteti lamuri va rog ! Chiar as avea nevoie !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: