Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Care ar fi rezolvarea?

Scaderea masiva in greutate
Intrebare postata de Utilizator11714408440 cu 2 saptamani in urma

Bună ziua! Totul a început acum 12 zile,am avut o temperatura urata și din acel moment nu am mai putut manca,fără pofta de mâncare,în următoarele 3,4 zile am mâncat foarte puțin și auzeam cum stomacul sau intestinele fierbea. În următoarea zi am fost la doctor,m-i s-a dat omeprazole,am mâncat bine următoarele 3 zile doar ca am avut o reacție alergica de la pastile și m-am oprit,doctorul mi-a dar pantoprazole,nu prea am avut succes cu pofta de mâncare plus o durere foarte tare de spate care radia în bazin și picioare. Analizele la sânge au fost bune din ce a spus doctorul și mi-o spus sa țin regim alimentar pentru ca mi-am deranjat sucul gastric,am început sa țin regim,durerea de spate se simte mai puțin după 2 zile de dureri doar ca acum am stări de amețeală,de 2 nopți transpir foarte mult și am slăbit în aceste 12 zile 6 kg chiar dacă mănânc,în continuare slăbesc,ma simt confuz,o ușoară stare de amețeală. Nu am probleme de urinare sau scaun. Locuiesc în Anglia și aici am fost la spital. Va mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

In situatia descrisa, este posibil sa fie vorba despre o infectie sau o problema de natura gastrointestinala, posibil are legatura si cu stresul sau anxietatea excesiva. Ar fi indicat sa se incepea un tratament cu probiotice pentru a ajuta digestia si ar putea fi folositoare si consultarea unui psihiatru sau psihoterapeut pentru gestionarea oricaror probleme de anxietate sau stres.

Este recomandat sa se revina la clinica pentru o a doua opinie sau o examinare amanuntita.

Este de asemenea important sa se mentina o alimentatie echilibrata in ciuda lipsei poftei de mancare, inclusiv suficiente lichide pentru a preveni deshidratarea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/analiza-sucului-gastric-si-analiza-bilei_1281
sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/cresterea-sau-scaderea-brusca-in-greutate_19799
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerile-de-spate-sfaturi-pentru-protectia-coloanei_9189

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: