Va rog din suflet,daca un medic ma poate ajuta

Anxietate
Intrebare postata de Steluta1863 cu 10 ani in urma

Bună ziua, am 50 de ani, iar de 3 ani sunt la menopauză.Începând de acum 2 ani am făcut câteva atacuri de panică din care îmi reveneam în aprox. 2-3 ore cu distonocalm,calciu şi magneziu.Începând din noiembrie, anul trecut mă simt din ce in ce mai rău si fac atacuri de panică odată la câteva zile.În toamnă mi-am făcut analize, colesterolul era de 290, iar trigliceridele erau 370, leucocite-10500, calciu, homoglobină etc. din hemogramă erau în valori normale.Mi-am făcut de curând si TSH (tiroidă) care de asemenea este în valori normale.Din toamnă, doctora de familie mi-a prescris XANAX 0,25mg administrat seara, dar parcă nu mă mai ajută, ba dimpotrivă îmi face mai mult rău.Deci la mine atacul de panică se datorează stării de rău pe care o resimt în acel moment.Simptomele mele în general sunt:dificultate în a respira, uneori palpitaţii, urechi înfundate şi presiune intracraniană, senzaţia de apăsare pe gât(sub bărbie); adică stare de rău generală.Sunt disperată şi speriată de moarte, nu ştiu ce să iau şi pentru a mai merge iar la medic nu mai am bani pentru că eu nu sunt asigurată.Vă rog din suflet dacă puteţi, ajutaţi-mă cu un sfat ce pot să fac.Am un băiat de 13 ani şi mă are numai pe mine.Am uitat să vă spun că în ultima lună nu mai pot ieşi nici pe stradă
P.S.:Starea mea se înrăutăţeşte atunci când presiunea atmosferică e în schimbare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

denisadana (acum 10 ani)

Buna Steluta,
Ma regasesc in simptomele tale .Este greu sa iti spun sa faci sau sa nu faci ceva ,sa iei sau sa nu iei ceva.Sunt ing nu le am cu anxietatea..tot ce pot sa iti spun este ca eu am urmat un trataent cu vitamine ,mineral si psiho care m-a ajutat enorm .Inainte am incercat si eu nelipsitul xanax ,prozac,zloft etc .M-am chinuit circa 9 ani ..si cu rezultate minime.Nici eu nu mai iesam din casa din cauza starii de rau.in concluzie daca vrei sa iti dau adresa domnului care mi- a dat tratamentul te rog sa ma contactezi la [email protected] .Sper sa iti revi si tu cum mi-am revenit si eu .Vreau sa subliniez ca nu exista solutii miraculoase sau medicamente minune.Iti trebuie timp si multa voinza dar...vei reusii
Cu drag
Emi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: