Tulburare anxioasa generalizata raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de dragan_ana0 cu 11 ani in urma

Dupa ce servesc micul dejun mi se face rau fara sa ma doara ceva. Atat de rau ca ajung la urgenta unde cu o perfuzie si o injectie imi revin.Medicul de garda mi-a zis ca s-ar putea sa am o stare anxioasa generalizata. Am 66 ani.Va rog, cu ce ma pot trata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este recomandat sa consultati medicul psihiatru pentru prescrierea unor eventuale anxiolitice; de asemenea, este recomandat sa consultati si un psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,

Conform DSM-IV, anxietatea generalizata consta intr-o preocupare pe care persoana constata ca ii este dificil sa o controleze, in legatura cu un numar de evenimente sau activitati, timp de cel putin 6 luni de zile. Simptomele specifice sunt: neliniste sau sentimentul de a sta ca pe ghimpi, oboseala cu usurinta, dificultatea de concentrare sau senzatia de vid mintal, iritabilitate, tensiune musculara, perturbari ale somnului.
Daca anxietatea e insotita si de atacuri de panica si in multe cazuri este, pot aparea si urmatoarele simptome: palpitatii, transpiratii, tremor, senzatie de sufocare, greata senzatie de ameteala, vertij, dezechilibru, lesin, derealizare, frica de a pierde controlul , de moarte sau de a innebuni, frisoane, senzatii de rece de cald, amorteli, intepaturi, furnicaturi in corp.

Pentru a trata adecvat aceasta tulburare, va recomand sa mergeti la un consult psihiatric si sa incepeti sedintele de psihoterapie cognitiv- comportamentala, in paralel cu eventualul tratament medicamentos.

Multa sanatate si liniste va doresc!

O zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dragan_ana0 (acum 11 ani)

Multumesc frumos, Toata stima si respectul pentru felul cum mi-ati inteles suferinta.Am sa ma conformez fara intarziere recomandarii d-voastra.Mii de multumiri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Cu multa placere!
Ma bucur ca raspunusl meu v-a ajutat!

Multa sanatate va doresc!

O zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: