STARI DE NELINISTE LA UN CPOIL DE 12 ANI raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Magdalena60 cu 13 ani in urma

AM O FETITA DE 12 ANI CARE DE VRO SAPTAMINA IMI ZICE CA SEARA ARE NISTE STARI DE NELINISTE , FRICA SI NU POATE DORMI SEARA . AM FOST LA MEDICUL DE FAMILIE SI MI SA SPUS CA DIN CAUZA CA TREBUIE SA-I VINA CICLU . MENTIONEZ CA INVATA FOARTE MULT SI POATE ESTE PREA OBOSITA CE AS PUTEA SA-I DAU MEDICUL MI-A RECOMANDAT CALCIU SI CEAI DE ROINITA SI TEI SEARA . ASTEPT UN RASPUNS

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Iuli (acum 13 ani)

Magne B6 dati-i si eu v-as recomanda un control endocrinologic. Are niste stari de anxietate care se pot agrava in timp daca nu le tratati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Puteti apela la un consult psihologic de specialitate si care in urma a unui numar de sedinte pot determina cauza si interveni asupra ei astfel incit fetita dumneavoastra sa se simta bine

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Psih. Iordache Iuliana MPsih. Iordache Iuliana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna ziua,
este o reactie de anxietate,reactie de raspuns la factorii de stres din viata fetitei.cu siguranta exista o presiune mare (scolara)sau nu,care cauzeaza acest tip de raspuns anxios.banuiesc ca este un copil care doreste performanta,nu se multumeste cu putin lucru care creste presiunea.citeva sedinte de consiliere ar ajuta mult.pt. copii,studenti costurile sunt mai mici.succes psih. iuliana iordache

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magdalena60 (acum 13 ani)

Buna seara . va multumesc mult pt raspunsurile date as vrea sa merg cu ea la o consiliere psihologica dar aici in Pascani (aici locuiesc) nu sunt doar in iasi .Da este un copil foarte bun la invatatura si de asta se si consuma ff mult sa aiba note bune si cred ca si din aceasta cauza au inceput sa o ia starile astea de anxietate .De aceea vreau sa fac tot posibilul sa se refaca , sa fie bine ca si eu de 5 ani am atacuri de panica (acum sunt mai bine) si as dori foarte mult sa fie bn sa nu sufere pt ca stiu ce inseamna sa te lupti cu asa stari mai ales de la o varsta asa de frageda .Daca de pe acum are stari de anxietate ce o sa faca mai trziu cind va dati seama o sa fie tot mai multe griji . Sa dea domnul sa fie bine O seara cat mai placuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Daca stiti ce inseamna, daca ati avut si dvs, sa stiti ca aceste lucruri se mostenesc. Incercati sa mergeti cu ea la un psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Iordache Iuliana MPsih. Iordache Iuliana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna ziua,
este bine ca ati venit cu acea completare ca si dv. ati avut atacuri de panica.copii sunt oglinda noastra.fara sa stiti i-ati predat un model nu tocmai ok de raportare la lume si viata.fiind anxioasa dv.i-a fost cel mai la indemina mod de a reactiona la stresorii de care se loveste.reactia dv. calma si echilibrata cu privire la ceea ce o inconjoara este cea mai buna solutie de moment.cu cit veti transmite mai mult calm,incredere, ca lucrurile nu sunt atit de dramatice pe cit par cu atit se vor diminua si reactiile ei anxioase.pe de alta parte nu puteti,,predica,, ceeace nu faceti nu-i asa?
e necesar ca ea sa vada ca dv. va stapiniti reactiile de teama din viata dv. si apoi sa-i spuneti ce si cum raportat la ea.cred ca ati inteles care e calea. mult succes. psih. iuliana iordache

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magdalena (acum 13 ani)

si baiatul meu 12 ani a avut un atac de panica la sfirsitul lui noiembrie .Am fost la neuropsihiatru si i-a dat tratament (fevarin si lexotan)
.Acum este mai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru ca atacurile de panica sa nu revina sub o forma sau alta este de preferat ca tratamentul medicamentos sa se completeze cu terapie psihologica
Astfel rezultatele pe termen lung vor fi mult mai durabile
Psihoterapia are rolul de a accesa si stabiliza resursele interioare astfel incit apelul la ele sa fie mult mai facil
Rolul medicatiei este de a actiona pe simptom asta facind sa diminueze sau sa dispara starea de anxietate; cauza este cea care se trateaza psihoterapeutic

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magdalena60 (acum 13 ani)

buna seara banuiesc ca aveti cabinetul in bucuresti nu ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara
Daca intrebarea imi era adresata mie, da, cabinetul este in Bucuresti

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magdalena60 (acum 13 ani)

Da dv era adresata intrebarea voiam pt fetita mea chiar si eu dar cum suntem din alt judet in Bucuresti ajung ff greu Oricum va multumesc pt raspunsurile date aici sa speram ca va da domnul sa fie bine o seara placuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Am vazut ca sunteti din Pascani
Daca va este de ajutor puteti consulta siteul Colegiului Psihologilor din Romania(www.copsi.ro) unde sunt afisati toti psihoterapeutii cu drept de libera practica din Romania
Este posibil sa fie cineva si din localitatea in care locuiti sau dintr-o localitate mai apropiata de domiciliul dumeavoastra
Am incredere ca o sa fie bine
Va doresc succes in demersul dumneavoastra
O seara frumoasa

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luca (acum 13 ani)

baietelul meu a avut ceva probleme digestive, si cum nu s-a descoperit cauza, la un moment dat s-au gandit ca ar fi ceva generat de psihic... Poate daca ar fi continuat chinul, am fi ajuns si acolo; slava Domnului n-a fost cazul, dupa doua reprize a cate jumatate de an.
Cu toata seriozitatea de mama responsabila va sfatuiesc sa mergeti des la biserica, sa se impartaseasca si sa va rugati amandoua.

Multa sanatate, fiti tari!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magdalena60 (acum 13 ani)

Noi mergem la biserica mereu , la sf maslu , suntem ff credinciosi dar citeodata ispita este prea mare de impartasit o impartasesc in fiecare post dar astea toate sunt din cauza stresului acumulat poate o sa dea domnul sa fie bine deja se vad imbunatariri la starea fetei va multumesc pt mesaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca bel (acum 13 ani)

Biserica nu este neaparat o sursa de relaxare si sanatate mentala pt un copil. Cuvantul Diavol adus prea des in discutii este iar o sursa de panica pt un copil.
Postul si spovedania sunt un motiv in plus de autocritica, ceea ce ar fi deja prea mult ac***a in vedere ca deja este f important pt ea sa aiba rezultate f bune la scoala si isi da silinta. deci incercati sa dezvoltati mai putin latura de autocritica a copilului, deoarece acest lucru duce la stress prin urmare la insomnii si agitatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: