Stare de lesin

Anxietate
Intrebare postata de alexina cu 10 ani in urma

Buna.ma confrunt din toamna trecuta cu stare de moleseala ,senzatie de lesin ,de copleseala .raul acesta il simt cum vine ca un val pret de cateva secunde .asta ma sperie si imediat simt cum imi amorteste pielea capului.dar incerc sa ma tin ocupata sa nu imi fie frica.am fost la medici diversi mi-au zis ca e in capul meu totul.dar nu cred! de ex astazi mergeam pe strada cu copiii si deoadata fara vreun motiv am simtit acea invaluire de lesin .a persistat destul cat sa ma grabesc sa ajung acasa cat mai repede.mi s eintampla indiferent daca sunt afara sau in casa deci nu e fobie de aglomeratie etc . analizele la sange au iesit f bune in conditiile in care mi-a fost luat sange chiar intr-i zi in care eram destul de ametita.din noiembrie si pana acum am luat tone d e vitamine ,gingo biloba ,B-euri si ca, mg etc etc dar nimic nu ajuta.nici chiar tratamnetul dat de psihiatru ca am ajuns si acolo (mi-a dat xanax) daca va regasiti in descrierea mea va rog sa-mi dati un sfat ce as putea sa mai iau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

A.della (acum 10 ani)

Cea mai frecventa poveste a pacientului cu tulburare de somatizare:neaga existenta unei afectiuni de natura psihica,are asteptari ca medicii sa-i ofere un diagnostic pompos care sa-i explice cenestopatiile,analizele se incapataneaza sa fie in parametrii normali si acuzele nu au o explicatie logica.Undeva,exista o problema si trebuie rezolvata cu ajutorul unui psihoterapeut bun,iar tratamentul recomandat de psihiatru trebuie urmat strict sub indrumarea acestuia,inseamna ca a remarcat ceva in comportamentul dumneavoastra din moment ce a initiat o terapie medicamentoasa.Analizele repetate,schimbarea frecventa a medicilor,apelarea la fel si fel de proceduri care demonstreaza ca nu exista o patologie organica reprezinta o dovada in plus ca simptomele sunt psihogene.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexina (acum 10 ani)

am luat acel xanax timp de 3 luni exact cat mi-a dat medicul.imi dadea o relaxare ,somnolenta si ma ajuta sa nu ma mai panichez daca ametesc,ametelile au continut deci nu tinea de psihiatrie.am 2 copii mici de crescut .ies di casa si primul gand este daca voi ameti sau imi va fi bine.este groaznic sa traiesti cu aceste ganduri.numai cine a simtit la fel poate sa ma inteleaga
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 7 ani)

buna si eu am aceiasi problema plus ca i-mi obosesc rapid ochii daca stau la calculator,ametesc cel mai tare dimineata cind ma trezesc si ma tine 2 ore aceasta stare,decind e cald simt raul m-ai intens folosesc ventilatorul non-stop nu pot fara el.si merg la wc des cu o pr.la burta uneori inselatoare.ma dor si articulatiile si nu inteleg de ce starea aceasta o am de 5 zile.Am m-ai avut aceasta stare in trecut dar iera de citeva minute nu ca data aceasta de 5 zile:(unde as putea sa ma adresesz.multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Draga mea,daca acesta este efectul sedativ,este normal ca ametelile sa persite si citind postarile anterioare am realizat ca totul este strict psihogen.Da,pacientii care au tulburari de somatizare au simptome reale,dar fara cauza organica,sunt neplacute ce-i drept si simt o nevoie extraordinara pentru comfesiune,pentru a primi empatie,iar in momentul in care se confrunta cu un stres intolerabil statutul de bolnav este singurul care ofera intr-o forma sau alta beneficii.Ceea ce am scris mai sus,asta ai si facut,ai negat existenta unei tulburari psihice,desi este evidenta:totul se leaga de evenimentele stresante din viata ta,inexistenta unei patologii,in ciuda tratamentului administrat simptomele nu dispar.Mergi la un psihiatru pentru o schema de tratament corecta si la un psihoterapeut,trebuie putin lucrat la modul tau de gandire.Acele boli pe ''sistem nervos'' se mai numesc si tulburari somatoforme.Corpul tau conversteste conflictul psihic in simpotom fizic,iar ametelile,starile de lesin sunt printre cele mai frecvente ne place des sa le numim si ''spasmofilie'',in fond,nu sunt decat tulburari psihice care ''imbraca'' patologia oricarei boli organice.Mergi la un psihiatru si la psihoterapeut,repet!Precouparea ta excesiva inainte de toate arata si o problema care ar trebui sa te trimita in aceasta directie,starile sunt si autoinduse in mod inconstient.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Draga mea,daca acesta este efectul sedativ,este normal ca ametelile sa persite si citind postarile anterioare am realizat ca totul este strict psihogen.Da,pacientii care au tulburari de somatizare au simptome reale,dar fara cauza organica,sunt neplacute ce-i drept si simt o nevoie extraordinara pentru comfesiune,pentru a primi empatie,iar in momentul in care se confrunta cu un stres intolerabil statutul de bolnav este singurul care ofera intr-o forma sau alta beneficii.Ceea ce am scris mai sus,asta ai si facut,ai negat existenta unei tulburari psihice,desi este evidenta:totul se leaga de evenimentele stresante din viata ta,inexistenta unei patologii,in ciuda tratamentului administrat simptomele nu dispar.Mergi la un psihiatru pentru o schema de tratament corecta si la un psihoterapeut,trebuie putin lucrat la modul tau de gandire.Acele boli pe ''sistem nervos'' se mai numesc si tulburari somatoforme.Corpul tau conversteste conflictul psihic in simpotom fizic,iar ametelile,starile de lesin sunt printre cele mai frecvente ne place des sa le numim si ''spasmofilie'',in fond,nu sunt decat tulburari psihice care ''imbraca'' patologia oricarei boli organice.Mergi la un psihiatru si la psihoterapeut,repet!Precouparea ta excesiva inainte de toate arata si o problema care ar trebui sa te trimita in aceasta directie,starile sunt si autoinduse in mod inconstient.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexina (acum 10 ani)

doar sa schimb psihiatrul.ca acesta la care am fost mi-a dat xanax si seroxat pe care nu vreau sa-l iau de teama dependentei .abia am reusit sa renunt la fumat dupa 15 ani si acum sa incep alte dependente...culmea!si la sfatul unui bun neurolog care mi-a zis ca seroxatul este f periculos ,sa nu-l iau..greutati in viata nu am nu inteleg de ce sa o iau asa razna.in familie nici atat nu sunt cazuri de dezechilibrati.astazi mi-a fost bine desi am avut o zi incarcata si sunt obosita.starea de lesin vine din senin fara sa fie provocata de ceva.la sf lunii am programare pt rmn.va multumesc doamna A.della pentru ca incercati sa ma ajutati.cred ca sunteti de specialitate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Citez : ''problemele mele au inceput in urma accidentului suferit de sotul meu care acum a ramas o leguma si au culminat cu vestea ca tatal meu are cancer in faza terminala.totul a inceput cu ameteli,atacuri de panica ,frica ca ce se va intampla cu copiii mei mici daca patesc si eu ceva m-a terminat.'' Am facut acele afirmatii in baza celor spuse si de aici o idee generala pe care am explicat-o in raspunsurile anterioare. RMN-ul poate sa confirme,in mod evident poate sa infirme o patologie si sa te trimita concret intr-o anumita directie.Sper ca totul sa fie in regula si sa revii cu vesti bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexina (acum 10 ani)

Si credeti ca ar trebui sa iau seroxatul in combinatie cu xanax care au fost prescrise?nu pot sa fiu molesita de la aceste medicamente ziua am atatea de facut...am luat cum am mai spus dar starea de lesin tot a persistat.la psihiatru am fost de 2 ori ,in ambele dati a fost foarte grabit pt ca era f aglomerat la usa lui .cu viata deja m-am resemnat ,oricum cu sotul meu s-a intamplat in august si ameteala mea a inceput in noiembrie.de la ameteala frica ca lesin si raman copii singuri in casa.deci nu frica a fost prima ci senzatia de lesin.
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Imi pare rau,dar nu-mi permit sa prescriu scheme de tratament,ci doar sa dau anumite sugestii .Va sugerez sa efectuati RMN-ul si un control ORL(daca vreti sa excludeti total orice afectiune organica),in conditiile in care rezultatele sunt negative va orientati catre medicul psihiatru si psihoterapeut.Eu am facut la inceput conexiunea intre problemele pe care le-ati intampinat si analizele care au infirmat orice afectiune,de aici am concluzionat in linii mari ca ar fi vorba de o tulburare de somatizare.Oricum,reveniti cu detalii dupa RMN.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexina (acum 10 ani)

buna.am facut si mult asteptatul rmn si logic,a iesit normal! si pentru ca ameteala mea persista si incordarea musculara mai ales la nivelul fetei se agraveaza am repetat iarasi toata gama de analize medicale .tot tot ,absolut tot ce se putea evidentia din sange.si ca de obicei ,de cand ma stiu si fac analize,calciu putin sub normal si colesterolul putin marit.in rest totul perfect. sunt disperata:( starea asta de sfarseala de naucire ma termina psihic.mi-e teama sa ies din casa de frica sa nu lesin .dimineata cand ma trezesc totul e normal dar la 1-2 ore incepe incordarea crisparea muschilor faciali nu pot descrie cum e asta.sunt vesnic obosita.stiam 2 limbi straine la perfectie si acum nu le mai stapanesc la fel ...parca nu mai sunt eu.si repet am 2 copii micuti tare care au nevoie de mine.ce ma fac?iau calciu zinc beuri de luni bune etc etc fara vreun rezultat .oare inebunesc?asa incepe ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Somatizarile nu sunt echivalente cu pshiopatiile,cu nebunia,cred ca termenul acesta care este de oprobriu ar trebui exclus.Teama permanenta,nejustificata concret de un fapt clinic,mai ales in urma analizelor care infirma orice patologie organica ar trebui sa va indrume catre un pihoterapeut si probabil catre medicul psihiatru pentru a ameliora simptomele.Izolarea,grijile permanente,anxietatea duc la o deteriorare in domeniul social si profesional,dar amplifica simptomatologia.Atentia excerbata acordata simptomelor corporale si investigatiile care nu demonstreaza existenta patologiei sunt specifice tulburarilor somatoforme.In general aceste tulburari nu-si gasesc rezolvarea cu vitamine,eu consider ca ar fi potrivit,mai ales acum dupa ce ati efectuat analizele principale in depistarea unei cauze,iar simptomele n-au putut fi explicate,sa mergeti la un psihoterapeut si eventual la un medic psihiatru pentru o schema de tratament care cu siguranta vor ajuta la ameliorarea si poate in timp,la disparitia simptomelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexina (acum 10 ani)

pentru a 2 oara am fost iarasi la psihiatru si mi-a dat din nou 0,5 mg xanax pe zi si 1 pastila seroxat pe zi.dupa ce iau seroxatul uit si ce am pus in ciorba de exemplu,ma zapaceste total.iar xanaxul ma linisteste si ma ajuta la incordarea musculara dar starea de lesin si slabiciunea persista .uneori imi amorteste timp de cateva secunde pielea capului.am mare noroc ca inca mai stau in crestere copil pana in martie anul viitor,apoi nu stiu ce ma voi face.cu siguranta nu voi mai face fata serviciului meu care este solicitant.chiar daca inainte nu ma deranja acest lucru .ma trezeam la 7 dimineata ma culcam la 23 si eram fresh toata ziua.acum abia ma trezesc la 9 ma culc la 22 si ziua adorm la pranz in orice pozitie.beau 2 cafele pe zi ,vitamine beau si energizant uneori ,dar tot mi-e somn mereu mereu.
Doamna A.della va multumesc din suflet si regret ca nu puteti dvs sa-mi faceti schema de medicamente si sa ma consultati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1494399454 (acum 4 luni)

Buna!A-ti rezolvat problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: