Frica de spatii inchise si aglomerate

Anxietate
Intrebare postata de isa10 cu 13 ani in urma

Buna ziua !cand eram mai mica am avut cateva stari de lesin(mi-au zis ca este spasmofilie),acum fiind maritata si mama a 2 copii ,mi s-a declansat frica de locuri inchise,aglomerate,mie frica sa merg la cinematograf,la un restaurant,nu am fost la nici o sedinta la scoala... de teama sa nu mi se faca rau;daca se intampla sa fiu intr-un loc cu multa lume ,incep sa transpir,ma apuca dureri de burta si simt ca ametesc ,mereu ma eschivez . va rog dati-mi un sfat ce pot face sa -mi reiau viata normala1va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

floryny (acum 13 ani)

Ar fi bine sa mergi sa vorbesti cu un medic psihiatru. S-ar putea sa suferi de claustrofobie. Ai avut vre-un incident neplacut in copilarie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isa10 (acum 13 ani)

MULTUMESC PT.RASPUNS.IN COPILARIE AM AVUT CATEVA EPISOADE MAI NEPLACUTE;AM RAMAS BLOCATA IN LIFT DAR PENTRU PUTIN TIMP,AM LESINAT IN CATEVA LOCURI PUBLICE(ODATA LA CINEMA) IN REST NU MI-A DUC AMINTE DE PROBL GRAVE.ACUM CATIVA ANI AM AFLAT CA SOTUL M-A INSELAT,AM AVUT O CADERE NERVOASA SI ATUNCI CRED CA S-A DECLANSAT ACEASTA FRICA .VA MULTUMESC CA MI-ATI RASPUNS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Din descrierile tale, se pare ca ai atacuri de panica insotite de agorafobie. Teama ta poate fi controlata, atat medicamentos cat si cu ajutorul tehnicilor pe care le poti invata in urma sedintelor de psihoterapie cognitiv-experientiala. Daca ai motivatie si doresti sa treci cat mai repede peste acest episod neplacut, cu putina ambitie, poti reveni la normal chiar si in termen de doua luni. Important este sa iei initiativa. Mergi la un medic psihiatru si cheama un psihoterapeut acasa (daca ti-e teama sa te deplasezi). Copii tai au nevoie de tine, pentru ei trebuie sa lupti. Nu te mai gandi ca o sa ti se faca rau, poti face experimente in sensul asta si o sa vezi ca iti poti controla starile. In tulburarile de panica, ritmul respiratiei se accelereaza si intervine hiperventilatia care poate duce la acele stari de semilesin de care vorbesti. Incearca sa-ti controlezi emotiile, ritmul respiratiei, implica autocontrolul si vei vedea ca nu vei lesina. Ia-ti in poseta, pentru linistea ta, ceva dulce (bomboane, de exemplu), pastile de calciu, care sa-ti ofere siguranta, indiferent unde ai fi. Incepe sa mergi pe distante scurte, perioade scurte, in spatii inchise. Experimenteaza putin cate putin pana capeti curaj. Deconcentreaza-te de la teama de rau. Nu te mai gandi ca esti intr-un loc aglomerat, de exemplu, uita-te cum sunt imbracati cei din jurul tau sau adu-ti aminte de lucruri placute din viata ta. Nu te lasa influentata de starile tale din trecut, incearca sa redevii puternica, tu esti cea care controleaza lucrurile...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isa10 (acum 13 ani)

MULTUMESC MULT DE SFATURI.CAM GREU CU MEDICII PSIHIATRI IN PROVINCIE...INCERC SA TREC SINGURA PESTE,TREBUIE.MULTUMESC INCA O DATA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

si eu am claustrofobie;odata,fiind foarte agitata si fumand,band cafea cu canile,am avut un episod groaznic de atac de panica,nu am stiut ce s afac si am fost la spital.De atunci au trecut 4 ani si mai recidivez;am consultat un psihiatru si mi-a dat un tratament dupa care m-am simtit mai bine dar stiam ca eu singura trebuie sa lupt cu aceste"idei din propria minte".Intre timp,au murit doua cunostinte de-ale mele de atac cerebral si m-am speriat.Aveau varsta mea.Tremuram toata,nu puteam sa intru in niciun lift,sa stau singura acasa si ma faceam de ras ca sotul meu,sarcul,nu putea iesi cu baietii la fotbal deloc.Aveam impresia ca o sa mor.Asa ca am trecut la treaba,adica am inceput sa ies si sa fac sport,sa ma gandesc la lucrurile frumoasa.Ai mei s-au despartit,casnicia mea era sa se duca si ea.Cand ma mai apuca aceste probleme,ma gandesc ca vor trece.Am diaree si greata,aceste simptome tin jumatate de ora;am si agora fobie si nu ies singura din casa decat daca e nevoie.Toate astea sunt o mare p***ae si eu stiu........sa citesti cartea Porumbelul de Patrik Suskind sa vezi acolo ca sunt altii mai "nebuni "decat tine.
Nu esti bolnava,ai doar niste neplaceri care vor trece daca si tu incepi sa lupti,putin cate putin.
SUCCES

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefana (acum 13 ani)

Eu am claustrofobie de cand am ramas in lift vreme de cateva secunde,apoi aceasta s-a transformat in agorafobie,am ameteli,imi e frica sa ies singura din casa,cel mai in siguranta ma simt in prezenta sotului meu,dar chiar si asa tot ma ia ameteala.
Am 40 ani si 21 de ani de munca si-n acesti ani de munca a trebuit sa ma deplasez dintr-o parte in alta a orasului,iar acum nu sunt capabila sa ma duc pana la piata la 2 statii de masina.
Despre un loc de munca nici nu mai vorbesc in conditiile in care nu ma mai pot deplasa singura.Sunt disperata la gandul ca v-a trebui sa apelez la serviciile unui medic psihiatru si dupa aceea sa depind toata viata de medicatia acestui specialist.
In aprilie 2009 am facut o criza pe strada si m-a luat ambulanta,iar cand criza a atins apogeul mainile si zona abdominala imi erau inclestate.
Si acum,din cand in cand am episoade in care mi se inclesteaza degetele de la maini,in special mana stanga.Traiesc cu teama ca as putea sa fac o criza de genul asta in public si n-as fi capabila sa explic unor necunoscuti de ce sufar in eventualitatea ca cineva s-ar oferi sa-mi acorde ajutorul.Nu stiu ce sa fac,m-am gandit sa ma duc sa fac o analiza tomografica,dar imi e teama de acel aparat [din cauza de claustrofobie]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anka (acum 13 ani)

buna ziua.am 29 de ani si am nevoie de ajutor
.de cativa anisori am ceva ameteli mai ales cand sunt in spatii inchise si aglomerate dar tin sa precizez ca nu numai in spatii inchise ci si in afara.,la treversat strada mai ales cand stiu ca o sa vina iarasi vara deja incep sa tremur,.mi-am declansat si o tahicardie am mers la cardiolog si mi-a prescris Lockren.Ma simpt bine de la ele adik nu mai am tahicardie .dar de ameteli nu pot scapa.nu pot merge la cumparaturi singurica ,trebuie sa fiu cu cineva sa pot comunica pentru a nu- ma gandi.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum 12 ani)

Buna ziua,

Am 35 de ani si o problema care ma necajeste de la un timp incoace, nu prea stiu cu cine sa vb. Acum 2 ani de zile am facut o hernie de disc, drept urmare am fost sa imi fac un RMN si mi s-a intamplat sa am un atac de panica inauntru aparatului, cu greu dupa ce am deschis ochii am reusit sa imi recapat controlul asupra mea.
Acum vreo doua zile am fost la teatru, apropierea scaunelor, caldura din sala... nu stiu ce anume mi-a declansat aceeasi stare de panica acuta, nu-mi ajungea aerul.
In 10-15 minute m-am linistit suficient cat sa rezist celor 2 ore de teatru.
Nu am nici o problema cand merg cu liftul, sau alte spatii inchise. De felul meu sunt mai agitata si repezita.
Va rog sfatuiti-ma, as vrea sa fac ceva inainte de a deveni mai grav.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoria (acum 11 ani)

buna ziua la cazul lui Ana Maria un pic de mai sus, am avut si eu exact asa facind un examen la coloana vertebrala in urma unui RMN am avut o frica enorma cind mam aflat in interiorul acestui aparat timp de 2 zile am fost sufocata dupa acea aveam impresia sa strig tare sa iasa tot negativul din sufletul meu.va rog sa,mi dati un sfat daca poate sa fie urmari dupa aceasta frica mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moise giulia (acum 10 ani)

de 2 ani am stari de rau din senin.am inceput sa-mi fir frica sa ies la piata in moll unde este aglomerat sau spatiile mari ex molurile.am senzatie de lesin transpiratie si treb sa ies imediat afara la aer.stiu k este ceva emotional pt am suferit f mult dupa un divort.am renuntat si la un loc de munca k sa fiu mai aproape de casa.nu mai suport nici metroul iimbulzeala din pasaje.dk nu mananc de dim cd m-a trezesc simt k mi se face rau.am luat cateva kg in plus datorita acestui fapt...iau calciu magneziu,sedativ,PC..dar tot am probleme.am o stare de frica de singuratate de instabilitate,...am 42 de ani si 2 copii..simt k m-a enervez f repede....cine ma poate ajuta sa scap de aceste stari,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: