Buna ziua. raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de flory02 cu 13 ani in urma

Imi puteti spune ce stare este aceasta de acare va zic eu imediat?mie de 2 ori pe an mi se face rau un ce sens ca ma i-a cu calduri si dureri de cap cuprinsa de o frica ca mi se poate intampla ceva sau ca as putea sa-mi fac eu singura rau.un medic mi-a zis ca am spasmofilie.ce imi puteti zice ce sa fac sau daca este vreiu tratament ca daca imi iau tot felul de calciu sau alte vitamine imi mai trece dar aceasta stare dupa cum v-am spus imi reapare iar dupa 5-6 luni.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Psiholog Dr. Diana Nagy MPsiholog Dr. Diana Nagy este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este important de identificat de unde pornesc aceste reactii. Ati spus ca vi se intampla de doua ori/an. Care sunt perioadele si prin ce se caracterizeaza ele? Mai concret, cand va vin in minte aceste ganduri, ce se intampla de obicei in viata dvs? Cat dureaza starile pe care le descrieti?Intotdeauna fricile noastre pornesc de la anumite evenimente concrete de viata, peste care se suprapun diverse vulnerabilitati, de ordin psihologic sau/sau medical. Din moment ce revine aceasta stare chiar daca luati anumite medicamente, inseamna ca mai puternice sunt mecanismele psihologice care se pot aborda prin psihoterapie, complementar medicatiei sau independent de aceasta. Se poate sa aveti o stare generala de ingrijorare care este insa in stare latenta, dar care uneori se concretizeaza temeri specifice ale caror simptome le-ati descris (stiintific se numeste anxietate generalizata cu atac de panica). Ingrijorarea insa este semn al normalitatii daca nu ne afecteaza functionarea. Pentru a putea pune un diagnostic clar, este nevoie de o serie de informatii suplimentare: cand au aparut starile, cat dureaza, cat de mult va supara, daca puteti sa functionati la fel ca inainte etc. Va sfatuiesc sa apelati si la serviciile unui psiholog si/sau psihiatru, in vederea unei analize mai profunde a problemei Dvs. Numai bine!

Diana Nagy, Ph.D., Clinical Psychologist and Psychotherapist
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

flory02 (acum 13 ani)

va multumesc pt raspuns starile acestea sunt de prin 2001dar va spun mai clar aceste stari imi vin asa instantaneu adica dintr-o data stari de frica sa stau si singura nu am chef de nimic parca imi amortesc si mainile cate odata si dureri dupa cap adica mai in sus de ceafa si frica aceasta ca poate sa mi se intample ceva .eu imi cumpar imediat calciu si vitamine si mai iau si ceva calmante ca sa ma pot linisti pt.ca nu ma pot odihni bine nici noaptea.daca tin aceasta cura imi trece in vreo 2 saptamani.un neurolog mi-a dat diagnosticul de spasmofilie.am fost si la pshiatru nu mai tin minte ce mi-a mai zis mi-a dat niste tratament imi trece si apoi dupa cum v-am spus revin aceste stari.intrebarea este de ce?si ce se poate face?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Dr. Diana Nagy MPsiholog Dr. Diana Nagy este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Va recomand sa consultati un psiholog. Dupa cum va spuneam anterior, pe langa cauzele medicale care va declanseaza starile si pentru care luati medicatie, exista si mecanisme psihologice implicate in generarea simptomelor pe care le-ati mentionat. Aceste mecanisme psihologice pot fi controlate doar prin psihoterapie. Ganditi-va ca si cum problema Dvs are doua radacini: una medicala (care o starpiti prin medicamente) si una psihologica pe care nu o tratati deloc. Asadar, medicamentele isi fac efectul pe termen scurt. Atata timp cat radacina psihologica e activa, simptomele revin. Pentru ca simptomele sa nu mai revina, ar fi indicat sa urmati si un tratament psihologic, pe langa cel medicamentos. Numai bine!

Diana Nagy, Ph.D., Clinical Psychologist and Psychotherapist
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory02 (acum 13 ani)

inca odata va multumesc pt sfaturile pe care mi le-ati dat vazand ca si Dvs sunteti dr.psiholog o sa caut sa ma duc si la un psiholog la mine in oras sa vedem daca ma poate ajuta si nu sa ma manance doar de bani si sa nu rezolv nimic.si inca o parere daca imi puteti zice daca si Dvs sunteti psiholog in cate sedinte sau cate sedinte as putea face?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Dr. Diana Nagy MPsiholog Dr. Diana Nagy este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Numarul de sedinte variaza in functie de mai multi factori, de la complexitatea problemei pana la tipul de terapie de care doriti sa beneficiati. Unele forme de terapie se intind pe o durata mai lunga, de la cateva luni la cativa ani (de exemplu, psihanaliza), in vreme ce altele au o durata mai scurta (psihoterapia cognitiv-comportamentala, care la ora actuala este una dintre cele mai eficiente forme de terapie pe o gama foarte extinsa de probleme). Eficienta nu tine de durata, ci de factorii pe care se lucreaza. Cel mai probabil daca veti consulta un specialist, dupa prima sau a doua sedinta acesta va sti sa va spuna un numar aproximativ de sedinte, in urma analizei problemei dvs. Mult succes!

Diana Nagy, Ph.D., Clinical Psychologist and Psychotherapist
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianna_iulia (acum 13 ani)

Buna ziua.Trec printr-o stare foarte ciudata si nu gasesc nici o explicatie.Am vorbit cu cineva 1 an dupa care m-am despartit.Am crezut ca am inceput sa-l uit dar dupa cum se vede il iubesc mult mai mult decat la inceput.Cat nu l-am vazut a fost cat de cat mai bine iar acu ca l-am vazut mi-am dat seama ca as vrea sa fiu din nou cu el si sa plec cu el.Eu am incercat sa fiu cu altcineva dar nu pot fac ce fac si tot la el ma gandesc.El este cu cineva momentan.Vara trecuta a trebuit sa plec cu el dar nu am avut taria de caracter de a lasa totul si sa plec pentru a-mi vedea de viata mea si de a fi alaturi de persoana pe care o iubesc mai mult decat la inceput.Cine a spus vorba "ca atunci cand pierzi pe cineva abia atunci iti dai seama cat de mult a insemnat acea persoana pentru tine"a avut mare dreptate.Va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac,cum sa fac,pentru a putea fi din nou cu el,sau sa ma sfatuiti cum sa fac sa merg mai departe cu el sau fara el.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Dr. Diana Nagy MPsiholog Dr. Diana Nagy este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua. In primul rand, poate cel mai important aspect, cum anume vreti sa mergeti mai departe: cu sau fara el? Aceasta este intrebarea la care trebuie sa va raspundeti. Fiti sincera cu dvs., chiar daca doare si luati o decizie in functie de care sa actionati ulterior. Doresc sa va spun este ca nu exista retete pe care sa le aplicati si sa rezolvati problema. Ar fi o dovada de neprofesionalism din partea mea sa incep sa va scriu aici tot felul de "sfaturi", pretinzand ca va cunosc, sau ca stiu multe despre viata dvs. doar citind randurile pe care mi le-ati scris. Chiar daca doua persoane au aceeasi problema, ce functioneaza la una dintre ele poate sa nu functioneze deloc sau in foarte mica masura la cealalta persoana. Ce va pot sugera este sa va deschideti sufletul in fata unui psiholog, care sa va ajute sa rezolvati singura problemele care va apasa. Va spun sincer ca nu aveti nevoie de nici un sfat. Stiti foarte bine ce trebuie sa faceti, la dvs. sunt solutiile, numai ca din cauza ca suferiti, nu sunteti constienta de faptul ca le aveti. Aici intervine psihologul care va arata "arsenalul" pe care nu-l vedeti, in loc sa va dea sfaturi si sa va priveze de bucuria de a va dezvolta, gasind singura solutiile la problemele cu care va confruntati. Mult succes!

Diana Nagy, Ph.D., Clinical Psychologist and Psychotherapist
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

Buna seara
Am si eu o problema delicata de care ma tot feresc sa vorbesc , am 37 de ani si de multi ani , din adolescenta am o problema vis-a-vis de a fi singura indiferent de locul in care ma aflu :acasa la servici, si nu-mi place deloc sa merg undeva neinsotita de un membru al familiei sau de un cunoscut. Expicatia este ca uneori am stari cara ma nelinistesc atat de tare incat ma tem pt viata mea. Sunt un om logic, si sunt constienta ca nu ar trebuii sa ma comport astfel dar in momentele in care ma simt rau (batai de inima pe care le simt in tot pieptul si senzatii de moarte iminenta, alteori durei in piept sau de cap, care - constienta fiind ca nu au neaparat un suport patologic, ma sperie atat de tare incat intru in panica doar la gandul " dar daca e un infarct? sau fac o comotie?"). Uneori cred ca sunt atacuri de panica pe care prin autocontrol sa le pot domina si sa ma pot stapanii, dar anumite stari repetitive ma fac sa ma intreb daca nu cumva exista si o problema reala a organismului sau a inimii.
Nu vreau sa va rapesc prea mult timp asa ca voi incerca pe scurt sa va dau detalii: de exemplu de multo ori dupa ce mananc la cateva minute incepe sa-mi bata atat de tare inima incat simt ca i-mi sare dim piept si la cele mai mici miscari bataile se accentueaza. Mi sa explicat ca am inima orizontalizata si ca s-ar putea ca stomacul sa apese pe ea cand e plin , dar daca e doar asta atunci cum de nu se intampla tot timpul? ci doar perioade in care se intampla zilnic si de mai multe ori pe si iar alta data nu se repata zile intregi poate saptamani. Am ajuns de 2 ori in ultimul an la urgente crezand ca voi face infarct asa de speriata eram si mi sa spus ca nu am nimic la inima, iar atunci cand am incercat sa explic ca am aceste stari de duree in piept si de batai de inima , iar unori simt in piept un val nedureros care e parca de la inima(in nici un caz nu e vorba de un spasm al muscularurii pot face clar aceasta diferenta) mi sa raspuns brutal sa consult un psihiatru. Ce vreau sa va rog: daca puteti sa-mi spuneti daca e suficient un EKG si o ascultare a inimii pt a elimina o boala cardiaca? Mentionez ca toate starile fizice pe care la am tin de la cateva secunde pana la cateva zeci de minute dar frica de nu a se repeta aceste stari ma face sa urasc sa stau singura si e aproape permanenta incat i-mi afecteaza viata de cuplu si nu mai am incredere nici sa conduc masina singura. Va multumesc pt rabdarea de a fi citit tot.
Cu stima Diana M.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Dr. Diana Nagy MPsiholog Dr. Diana Nagy este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua. Nu stiu sa va spun daca analizele pe care le-ati mentionat sunt suficiente pentru a elimina o posibila afectiune medicala, dar cu siguranta un doctor cardiolog va sti ce sa va sfatuiasca in acest sens. Din punct de vedere psihologic insa, ceea ce manifestati dvs. se numeste atac de panica. Daca analizele medicale nu o sa evidentieze nici o problema, inseamna ca radacina problemelor este la nivel psihologic. Atacul de panica este foarte des intalnit, mai ales la persoanele mai sensibile la stres, dar se poate trata prin psihoterapie, prin diverse tehnici specifice noninvazive, nu neaparat prin medicamente care pot sa aiba efecte secundare. Adasar, ac***a in vedere ca aceasta problema a inceput sa va afecteze calitatea vietii, dupa ce ati eliminat cauzele medicale, va incurajez sa consultati si un psiholog care sa va invete o serie de strategii prin care initial sa va controlati starile, dupa care sa le eliminati. Va doresc mult succes!

Diana Nagy, Ph.D., Clinical Psychologist and Psychotherapist
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianna_iulia (acum 13 ani)

Va multumesc pt vorbele spuse.Am fost la un psiholog si momentan incerc sa-mi deschid sufletul fata de parintii mei pt ca pana acu eu nu am avut o relatie deschisa fata de mama.Cu tata vorbeam orice pe cand cu mama nu puteam vb incercand intr-un fel sa o protejez sa nu sufere si ea vazand ca eu sufar.Am incercat sa o protejez pe ea mintind ca totul este bine si cu el si fara el,ca vreau sa-mi gasesc pe altcineva,ca imi merge bine si cu scola dar la mine toate erau total invers la ceea ce ii spuneam eu mamei.Eu nu realizam ca mintind-o si afland o sa aiba de suferit mult mai mult.Imi pare rau pt tot raul facut parintilor mei si sincera sa fiu vreau sa fac tot posibilul ca sa ma indrept si sa-mi repar greselile facute fata de ei.Pt moment am hotarat sa incerc sa-mi vad de viata mea fara el si sa incerc sa merg mai departe fara el si poate pe mai tarziu voi incepe sa am incredere din nou in barbati si sa incerc sa-mi refac viata alaturi de cineva care poate intr-adevar ma merita.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 13 ani)

buna ziua acum un an a anceput si cosmarul meu aveam palpitatii antepaturi an zona inimii am fost la nenumarati medici am facut peste 10 ekg eco la inima holteru analize toate bune anfara ca aveam lipsa de calciu tot timpul ma simt molesita fara chef de nimic tot timpul ma gandesc ca o sa ami vina rau , iau si pastile pentru tensiune dar si cu iele simt ca mi se ridica tensiunea si am o stare de neliniste si nu ma pot relaxa deloc cateva minute , nu mai stiu la ce medici sa mai merg dece ami creste tensiunea si cu tratament nu anteleg dela ce sa am tensiune am doar 24 de ani de 3 ani nu am mai lucrat stau acas cu fetita mea poate sa fie asta cauza ca nu am mai facut miscare? va rog sa ma ajutati macar cu un sfat . va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: