ANXIETATE SAU DISTONIE NEURO VEGETATIVA raspuns medic

Anxietate Distonie
Intrebare postata de MTY cu 13 ani in urma

Buna ziua tuturor,
Acum ceva timp am resimtit dureri in piept,ameteli,transpiratii,respiratie greoaie......ce sa mai o stare foarte nasoala.
Am inceput sa imi fac tot felul de analize la sange,tiroida,oftalmologie,ecografie interne,raze la plamani si inima.Toate au iesit bine iar la cardiologie am fost diagnosticat cu distonie neuro vegetativa.Mai nou de cateva zile mi se pune un nod in gat si o presiune pe piept si stomac care imi da dificultati in respiratie si apoi o senzatie de frica foarte puternica dupa care pulsul o ia razna peste 100b/min.
V-as ruga ceva tratament si indicatii terapeutice .
Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

dana95100238 (acum 13 ani)

buna!
ti-as recomanda sa faci niste sedinte de psiho-terapie, ajuta foarte mult. Probabil ai trecut printr-o perioada stresanta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Buna.Parerea mea e ca faci atacuri de panica.Daca analizele ti-au iesit bune si nu ai primit nici un tratament,iti recomand sa iei ceva vitamine,calciu si magneziu,iar daca ai cumva,cate un distonocalm la nevoie.Sau medicul nu ti-a prescris cumva in cazul distoniei neuro vegetative sa iei extraveral?Cand ai acele stari de frica incearca si fa ceva,gaseste-ti o ocupatie,vorbeste cu cineva si in aprox 15-20 min. ar trebui sa-ti treaca.Iti scriu din proprie experienta.O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Dap. Sunt atacuri de panica. Danyelin te-a sfatuit foarte bine. Magneziu, un calmant la nevoie si o ocupatie cand te apuca. Daca nu merge, cauta un psiholog/psihoterapeut care te va ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

Am observat ca "distonia neuro-vegetativa" este un diagnostic intalnit destul de frecvent; as dori sa stiu daca medicul v-a explicat ce inseamna acest diagnostic, sau care sunt metodele de tratament. Din cate stiu, atunci cand ni se pune un diagnostic, ni se recomanda si un tratament, sau suntem indrumati catre un alt medic (din alta specialitate). Este si cazul dumneavoastra? Ati primit, de la medic, vreo recomandare de tratament sau indrumare catre alt specialist?
Multumesc, astept raspunsul dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

tina (acum 12 ani)

tratament pt simtomele tale ..ar fii .calmogen plant 2x1/zii.10tab.milgame 2x1/zii/10tab .dupa ce termini tratament 5 zile dureaza. continua cu magne b6..daca ai puls 100/min/ insemana ca dupa aceea i ti creste si teniunea..incerca ramipril 5mg (vivace) 1/2(jumatate) pe zii la pranz..10 zile.sau maxim 20.si nu mai mult.atentie. teniunea se ia dimineta dupa 1-1.30dupa ce faci miscare .. nu se ia teniune-puls .dupa ce am baut apa.cafea. sau mancare .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MTY (acum 12 ani)

BUNA DIMINEATA TINA,
POT SA SPUN CA IN MOMENTUL DE FATA MA SIMT BINE,SI GHICI CU CE MI-AM REVENIT :CALMOGEN PLANT 3X1/ZI, CALCIU SI NISTE CHESTII NATURALE DE EX SPIRULINA ,SIROP DE NONI,DAR TOATE ACESTEA PE O PERIOADA LUNGA DE TIMP.ACUM IAU DOAR UNA ASA LA NEVOIE SI CEVA CALCIU EFERVESCENT CATEODATA.
SINGURUL LUCRU ESTE FAPTUL CA NU MAI AM DISPONIBILITATE LA EFROT ;DUPA CE FAC UN EFORT SUSTINUT MA SIMT MAI NASOL.
ASTA AR FI SINGURA MEA INTREBARE IN MOMENTUL ASTA.
ORICUM MULTUMESC PENTRU RASPUNS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Natalia (acum 11 ani)

buna,am avut si eu frica mare,ameteli puternice aveam impresia ca cad jos,dar cu pastile Fezam si picaturile de JEN SEN IMI RIDICA DISPOZITIA SI MAM FACUT BINE TIMP DE O LUNA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 10 ani)

distonia neuro-vegetativa poate fi provocata si de un herpes localizat in corpul uman.poate cineva sa -mi dea un raspuns.MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

guti flo (acum 7 ani)

Salut, celor care au atacuri de panica nu le recomand sa mearga la psiho-terapeut....pierdere de timp si bani, nu ca ar conta banii in cazul de fata, dar pur si simplu e pierdere de timp, psiho-terapeutul incearca sa-ti dea solutia lumeasca, sa nu te mai stresezi, sa te gandesti la lucruri pozitive, autocontrol sau ceva de genul, lucruri normale...nu ca nu ar fi bune ..dar toate astea poti sa le faci si fara sa mergi la psiho-terapeut...dupa parerea mea asta este dovada de slabiciune si lipsa de cunostinta a omului de a merge la pshiholog si nu faptul ca a avut un atac de panica sau altceva. Psihologul nu este nimic altceva decat un " duhovnic" modern inventat de occident. Occidentul renuntand la credinta ortodoxa cu multi ani in urma in anul 1054, au renuntat la Dumnezeu si la taina spovedaniei,( sau daca o fac, este formala, fara prezenta lui Dumnezeu) unde omul isi marturisea greselile si necazurile lui si primea ajutorul lui Dumnezeu. Stiind ca omul are nevoie sa se destainuie sa vb cu cineva, occidentul a inventat psihologul, astfel renuntand la Dumnezeu, a ales sa creada ca un om cu "cunostinte" este mai in masura sa rezolve problemele duhovnicesti decat Dumnezeu. Mai pe scurt, psihologul nu este altceva decat un fals duhovnic cu soluti cu care fiecare om este inzestrat daca isi pune mintea la contributie. Atacurile de panica sunt o problema duhovniceasca, sau in limbajul modern ,psihologica, vb in cunostinta de cauza, recomand celor care sufera de asa ceva, un duhovnic ortodox cu frica de Dumnezeu, spun asta pt ca in zilele noastre ai toate sansele sa dai peste un preot fals. Apropierea de Dumnezeu, rugaciunile de dimineata si de seara sunt medicamentul suprem si vindecarea totala a depresiei sau atacurilor de panica...sigur sunt bune si medicamentele care tii le prescriu medicii, magneziu si toate cele, si e bine sa urmezi tratamentul, dar ajutorul lui Dumnezeu este incomparabil pe langa toate acestea. Eu unul cu ajutorul lui Dumnezeu mi am revenit, si bineinteles am renuntat la tot ceea ce a cauzat atacurile de panica, fara nopti pierdute, alcool, zarva multa. Somnul de dupa amiaza este bun , eviterea stresului, fara nervi... grijile si gandurile care te depasesc lasale in grija lui Dumnezeu.
Acest lucru il recomand din toata inima celor care vor sa se vindece definitiv. Dumnezeu cand te face bine, te face pt totdeauna. Doamne ajuta.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

guti flo (acum 7 ani)

guti flo acum

Salut, celor care au atacuri de panica nu le recomand sa mearga la psiho-terapeut....pierdere de timp si bani, nu ca ar conta banii in cazul de fata, dar pur si simplu e pierdere de timp, psiho-terapeutul incearca sa-ti dea solutia lumeasca, sa nu te mai stresezi, sa te gandesti la lucruri pozitive, autocontrol sau ceva de genul, lucruri normale...nu ca nu ar fi bune ..dar toate astea poti sa le faci si fara sa mergi la psiho-terapeut...dupa parerea mea asta este dovada de slabiciune si lipsa de cunostinta a omului de a merge la pshiholog si nu faptul ca a avut un atac de panica sau altceva. Psihologul nu este nimic altceva decat un " duhovnic" modern inventat de occident. Occidentul renuntand la credinta ortodoxa cu multi ani in urma in anul 1054, au renuntat la Dumnezeu si la taina spovedaniei,( sau daca o fac, este formala, fara prezenta lui Dumnezeu) unde omul isi marturisea greselile si necazurile lui si primea ajutorul lui Dumnezeu. Stiind ca omul are nevoie sa se destainuie sa vb cu cineva, occidentul a inventat psihologul, astfel renuntand la Dumnezeu, a ales sa creada ca un om cu "cunostinte" este mai in masura sa rezolve problemele duhovnicesti decat Dumnezeu. Mai pe scurt, psihologul nu este altceva decat un fals duhovnic cu soluti cu care fiecare om este inzestrat daca isi pune mintea la contributie. Atacurile de panica sunt o problema duhovniceasca, sau in limbajul modern ,psihologica, vb in cunostinta de cauza, recomand celor care sufera de asa ceva, un duhovnic ortodox cu frica de Dumnezeu, spun asta pt ca in zilele noastre ai toate sansele sa dai peste un preot fals. Apropierea de Dumnezeu, rugaciunile de dimineata si de seara sunt medicamentul suprem si vindecarea totala a depresiei sau atacurilor de panica...sigur sunt bune si medicamentele care tii le prescriu medicii, magneziu si toate cele, si e bine sa urmezi tratamentul, dar ajutorul lui Dumnezeu este incomparabil pe langa toate acestea. Eu unul cu ajutorul lui Dumnezeu mi am revenit, si bineinteles am renuntat la tot ceea ce a cauzat atacurile de panica, fara nopti pierdute, alcool, zarva multa. Somnul de dupa amiaza este bun , eviterea stresului, fara nervi... grijile si gandurile care te depasesc lasale in grija lui Dumnezeu. Acest lucru il recomand din toata inima celor care vor sa se vindece definitiv. Dumnezeu cand te face bine, te face pt totdeauna. Doamne ajuta.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: