Anxietate ,atacuri de panica ,fobii raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de mimina cu 13 ani in urma

Buna seara ma numesc gaby am 27 de ani ,casatorit si am 2 copilasi. inca de mic copil sufar de anxietate si atacuri de panica la inceput aceste stari apareau foarte rar dar de pe la varsta de 14 ani au inceput sa se accentueze cand trebuia sa rezolv cate ceva sau cand trebuia sa dau cate un examen mereu imi faceam ganduri rele inainte si incepeau sa imi tremure foarte tare mainile si picioarele ,inima imi batea foarte puternic aproape ca ma sufocam si nu mai puteam vorbi ,deveneam confuz,aveam stari de greata ,tot corpul parca imi amortea toate acestea se manifestau pana cand depaseam ce aveam de rezolvat. Am indurat totul pana la varsta de 21 de ani cand am decis prima data sa merg la un doctor. prima am mers la un neurolog acesta sfatuinduma sa merg la un psihiatru. dupa vizita la psihiatru acesta mi-a prescris tratament cu xanax. Am lut tratamentul cam 3 luni dupa care am renuntat. Dupa 2 ani am decis din nou sa merg la medic acesta dandumi tratament cu xeroxat si anxiar dar dar am renuntat si la acesta dupa o perioada de timp.Am urmat apoi si cateva sedinte de psihoterapie dar totul in zadar nici un rezultat totul parca este din ce in ce mai rau In clipa de fata am ajuns sa nu mai ies din casa din cauza atacurilor de panica ,anxietatii,fricii etc. am ajuns de multe ori sa consum alcool pentru ami creea curaj dar acesta mi-a adus la randul lui mult scandal in familie.va rog foarte mult sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac pentru a scapa de aceasta boala.Va multumesc multa sanatate la toti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 13 ani)

Sa o infrunti. Nu exista alta solutie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Psihoterapia da rezultate bune in atacul de panica, iti propun sa o reiei cu un psihoterapeut, sa ii comunici la fiecare sedinta ce rezultate ai sau nu.Obligatoriu trebuiesc parcurse mai multe sedinte...aproximativ 15-20...in primele 2-3 se face interviul clinic si evaluarea, poate din acesta cauza nu ai avut succes.
Toate cele bune!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

mimina (acum 13 ani)

multumesc pentru raspuns ati putea sa imi recomandati un psihoterapeut din iasi. MULTUMESC MULT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica (acum 13 ani)

multumesc pt sfat.si eu am des atacuri panica nejustificate si voi incerka acest remediu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 13 ani)

ma numesc daniela si am 21 ani.Cam de doi an urmez un tratament cu anafranil si xanax deoarece am atacuri de panica si am cam aceleasi simptome ca si gaby care a postat mai sus.Dupa aproximativ un an medicul psihiatru a decis ca ar fi de ajuns tratamentul parcurs si sa renunt dar au revenit simptomele asa ca am mers iarasi la medic si am reinceput tratamentul.Pana acum cateva saptamani cand la sfatul medicului am intrerupt tratamentul in speranta ca vor disparea aceste stari.de aproximativ 3-4 zile ma simt la fel de rau :stari de greata,ameteala,frica,frisoane.as vrea sa aflu si parerea altui medic daca se poate.Sa merg la un alt medic psihiatru pt mai multe investigatii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Numele tau (acum 13 ani)

Nu am gasit absolut nici un comentariu pe acest site al cuiva care sa fi scapat de atacurile de panica, indiferent de tratament. Bafta! Si inca ceva: daca nu ESTI IN STARE, nu mai face nene copii, sa se chinuie si ei la randul lor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 11 ani)

Daniela si viorica sau oricine doreste, scrie-mi la id; ilina1212 si-ti recomand o terapie prin care scapi de toate aceste stari .Prin aceasta terapie se poate scapa de depresie, anxietate ,stari de panica si alte probleme de sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angela (acum 11 ani)

Nu stiu cum sa incep ca as dori sa va spun multe .Am avut multe probleme de sanatate(anxietate), stari de panica, sociale , , finante deficitatre, etc .Am facut si eu o terapie prin telefon si email cu o doamna terapeut,, Terapia se face pentru curatarea sufletului , si reconectarea la tine insati.Se face 4 saptamani si costa 150 lei.Am primit energie, metode vre-o 15, am avut de citit , de meditat , de iertat , si m-am eliberat de tot raul,Am inceput sa devin linistita clara , si au inceput sa mi se rezolve multe dorinte, la care nici nu ma asteptam.Nu am stiut ca exista asemenea terapii care ajuta omul dar sunt ff multumita. Incercati si voi ca e buna pentru multe probleme in afara de caz de operatie, e perfecta pentru sanatate, servici, casatorie, casa , sot etc.Scrieti-mi pe mes la :angelmarc999, sa va dau adresa terapeutei daca doriti sa faceti si voi dar sa-mi specificati ca de pe acest site a-ti gasit sa stiu sa raspund..Sa fiti sanatosi si sa va ajute Dumnezeu in toate.Angela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: