Tuberculoza raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii Tuberculoza
Intrebare postata de nicole_liv cu 10 ani in urma

E nevoie sa stai inernat cand e vorba de tuberculoza pulmonara?cat timp?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

AMBRA40 (acum 10 ani)

BUNA,...DA TI SE VA ADMINISTRA UN TRATAMENT...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Depinde de stadiul si activitatea bolii...adesea, 2-3 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

nicole_liv (acum 10 ani)

BUNA SEARA,
INFORMEZ CA E VORBA DE SOTUL MEU,A FOST INTERNAT ACUM O LUNA DE ZILE,CU DIAGNOSTICU DE TUBERCULOZA PULMONARA,MEDICUL IA SPUS CA VA STA INTERNAT 14-21 DE ZILE SI DUPA ACEEA VA FACE TRATAMENTUL IN CASA...A TRECUT O LUNA CONTINUA SA-MI SPUNA CA EXAMENUL INCA E POZITIV...DACA AR FI FOST MENINGITA TUBERCULOZA ERA OBRIGAT SA-L TINA INTERNAT DAR ASA ,IMI PUTETI SPUNE CA EL DUPA ATATA TRATAMENT INCA E CONTAGIOS?EU NU CRED...
MENTIONEZ CA SUNTEM IN SPANIA SI MEDICUL A STIUT SA MA AMENINTE CA VA CHEMA POLITIA DACA EL PLEACA DIN SPITAL.
EXISTA VREO LEGE ANIME SA MA IMIPEDICE SA FAC TRATAMENTUL ACASA?
CEL PUTIN AICI IN TERITORIU SPANIOL NU ESTE.
DACA ERA FOARTE PERICULOS DE CONTAGIOS NU-L LASA ACASA MEDICUL DIRECTOR DE PASTE CAND SA SARBATORIT PASTELE NOSTRU...MEDICA LUI NU VROIA DAR DIRECTORUL LA LASAT ...CE SA MAI CRED?
SOTUL MEU VA FACE TRATAMENTUL CAT E NEVOIE 6-9 LUNI DAR IN AFARA SPITALULUI.NU IL POATE OBRIGA SA STEA INTERNAT SAU POATE?
MENTIONEZ CA EL SINGUR A MERS LA SPITAL DIN CAUZA TUSEI (TRECEA DE 3 SAPTAMANI),DAR NU FACEA FEBRA...NICI ALTE SIMPTOME
UN RAIO-X CARE ARATA CA ARE TUBERCULOZA.
DOMNU/A DOCTOR CREDETI CA EL POATE CONTINUA TRATAMENTUL ACASA?
ARE ACEST DREPT?
MULTUMESC MULT
NOI ROMANI IN AFARA TARI AVEM DREPTUL DE A CERE SFATUL MEDICILOR DIN TARA NOASTRA
O SEARA BUNA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AMBRA40 (acum 10 ani)

buna...ceilalti membrii ai familiei dumneavoastra au luat tratament de ,preventie,radografii pulmonare,iddr ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AMBRA40 (acum 10 ani)

Buna...ceilalti membrii ai familiei dumneavoastra au luat tratament de preventie,radografii pulmonare.iddr ?Stiti ca e contagios?La cei din jur va ganditi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicole_liv (acum 10 ani)

buna...eu si fiul meu am facut testul,radiografie,nu am fost infectati...luam preventiv cate un comprimido dimineata.e clar ca ma gandesc la cei din jur...dar dupa o luna de tratament puternic in spital,el are dreptul de a face restul alaturi de familie.dupa atata farmaco administrat nu mai poate fi atat de contagios.
daca totusi era directorul nu-l lasa sa petreaca pastele acasa.nu credeti?
ce legatura are politia...nu e abandonar o tratamento...
vi se pare normal ca medica in 21 zile de internamento a fost doar odata sa-l viziteze?
pastilele pe care le ia in spital...le poate lua si acasa .
are acest drept nu vi se pare normal?
o seara buna va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AMBRA40 (acum 10 ani)

Va inteleg perfect....nu stiu care sunt legile acolo o sa ma informez si va spun o seara buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicole_liv (acum 10 ani)

buna dimineata...multumesc pentru intelegere.acum e o sa merg la spital sa incerc sa-l scot...am facut o cerere de resposabilitate personala...cam asa e legea la ei ...dar cu forta ,obrigat...si sa nu-i faca nimic ,nu il poate tine.mai vorbim dupa amiaza.
o zi buna va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicole_liv (acum 10 ani)

buna seara...
doamna doctor,va rog din suflet am si eu o intrebare...sotul meu a iesit din spital aztazi cu termen e responsabilidade semnat de mine.
acum o luna era 3+,aztazi a iesit cu 1+...eu sunt constienta ca inca este contagios,dar nu in stadiul in care era la inceputul tratamentului.va sta numai in casa.fiul meu are camera lui...eu si fiul meu am iesit negativo ,luam 1 comprimido dimineata preventiv timp de sase luni.
intrebarea este urmatoarea sotul ia Pirazinamida3 comp.,isoniazida2 comp.,etambutol3 comp.,in spital i se mai administra ceva nu stiu bine ce...ajutati-ma va rog ce ii pot da pt protectia ficatului...si daca ii pot administra Centrum vitaminas?
mentionez sotul nu mai tuseste chiar deloc...credeti ca pina in momentul cand va iesi negativ sotul,e bine sa las copilul in alta casa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AMBRA40 (acum 10 ani)

Buna seara ce ati facut?Singura mea nedumerire de ce insistati sa il scoateti din spital,conditiile de spitalizare fiind bune....trebuie sa va ganditi ca este o boala infectocontagioasa care trebuie sa fie supravegheata de cadre medicale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AMBRA40 (acum 10 ani)

buna seara ....sunt atatea hepatoprotectoare ,da un e complex vitaminic bun ac***a in vedere organismul slabit al sotului,multa sanatate vb doresc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicole_liv (acum 10 ani)

buna seara,
am reusit sa-l scot,face tratamentul acasa,in spital medica nu ia facut absolut nimic(vitamine...sa-l ajute contra tabacului)...chiar nimic...era internat la medicina interna unde circula toti microbii...cu un alt coleg in camera...nu reusea sa se alimenteze cum trebuie.
credeti ca in 30 zile de spitalizare a fost medica doar odata la el?
daca era f.grav ii facea si alte investigatii...dar nimic.
intradevar nu stiu daca e bine ,el inca e 1+ la ex de sputa...dar stiu ca el se simte mult mai bine alaturi de cei dragi.
eu si fiul meu luam comprimidos preventiv...nu are contact cu alta lume pina va iesi negativ.
eu am luat din tara hepatoprotect si liv52,ii pot da unul pe zi si vitamine centrum?
poate ma condamnati dar daca treceati prin ce am trecut eu cu el in privinta spitalizari va asigur ati fi facut la fel...
e un lung tratament care el il va face pentru binele lui...deja singur a redus tigarile,nu bea absolut deloc...nici bere fara alcool nu vrea...
nimeni nu doreste boala asta...nu stim cand putem fi loviti de ea...
o seara buna va doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Georgian (acum 10 ani)

am avut tuberculoza dureri toracice si am stat internat timp de 7 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: