ROG RASPUNS DIN PARTEA D-NULUI DOCTOR EMIL OTESTEANU. raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de BUCURIA cu 13 ani in urma

Domnule doctor, fetita mea are 9 ani si in urma cu ceva vreme i-a aparut dureri ale labei piciorului cu umflaturi ale pieli si roseala. Apoi pe picioare i-a aparut pete de roseala care o mananca si in momentul in care se scarpina , pielea i se umfla ca si cum ar fi intepat-o ceva. Locul acela se umfla , se tumefiaza. Dupa o perioada ii dispare, apoi ii apare iarasi mancarimea. Acum are si pe fata acele umflaturi dar intr-o forma mai mica care apar si dispar, mai ales in jurul ochilor. Am fos la medic si i-am facut analizele si i-a fost descoperit acest stafilococ auriu negativ. Tratamentul pe care medicul de familie i l-a dat este amoxacilina/acid clavulanic 500 mg/125 mg administrat la 12 ore, nistatina, de 3 ori pe zi si biotics pliculete de 2 ori pe zi. In acest moment suntem in a cincea zi de tratament, tratamentul fiind pentru 7 zile, si ingrijorarea mea este ca nu vad nici un efect dupa acest tratament. Pielea o mananca in continuare. De aceea va rog domnule doctor sa imi spuneti parerea dumneavoastra in legatura cu acest tratament. Este corect sau ar trebui inlocuit si daca da, ce mi-ati recomanda? Ar trebui sa ii fac alte analize in alta parte undeva la o clinica de copii , la un medic spacialist? Ce mi-ati recomanda dumneavoastra sa fac.
Va multumesc mult pentru opinie. Cu stima Corina M.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Doamna Corina, Bună ziua !
Tabloul clinic ce apare si se succede la fiica d-voastră (în absenţa febrei ) pledează pentru o reacţie alergică a organismului . Cauze pot fi multiple inclusiv un factor de infecţie bacteriană sau parazitară în antecedente . ( prurit , tumefiere , roşeaţă la nivelul tegumentelor, cu caracter saltant ( se mută dintr-o regiune în alta )
Expresia d-voastră ( citez : . la analize i-adescoperit acest stafilococ auriu negativ ) nu îmi spune mare lucru ! !
Tratamentul mi se pare corect ( antiinfecţios, antialergic ,completat cu Biotocs care are rol de a îmbunătăţi imunitatea organismului şi reechilibrarea florei microbiene intestinale )
Aş mai propune o hemogramă pentru a se vedea procentul eosinofilelor din sânge , un examen coproparazitologic în special pentru giardia ( lamblia intestinală ) , o VSH şi ASLO din sânge. iar medicul poate formula un diagnostic
Dacă aveţi posibilitatea ( sunteţi într-un oras universitar) un consult la Clinica de Pediatrie este necesar .
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

BUCURIA (acum 13 ani)

VA MULTUMESC MULT DOMNULE DOCTOR PENTRU SFATURI SI PENTRU PROMTITUDINE. O SA VA URMEZ SFATUL SI LUNI O SA MERG CU FETITA LA CLINICA DIN BRASOV.
NUMAI BINE! CORINA MANEA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Taranu Adela (acum 10 ani)

Buna ziua domnule dr am o rugaminte la dvs,am o fetita de un an si opt luni si iam facut analizele de scaun si a foast diagnosticata cu giardia labila ea acuma ia tratament pt raceala timp de 10 zile cu sumetrolim,eurespal aerius eubiotics,pediatra mi-a spus ca abia dupa terminarea tratamentuli o sa ne dea pt giardia,dar fetita mea are dureri foarte mari de burtica doar cand doarme crampe se trezeste urland,de 3 nopti nu se odihneste si nici nu prea mananca ,am sunat pediatra si mi-a zis sa ii dau debridat,ce sa fac?va rog mult sfatuitima este grav sa mai astept mai avem 6 zile de tratament imi este frica sa nu se agraveze va rog datimi un raspuns va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: