Herpes

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de mihaela16598136 cu 15 ani in urma

Buna ziua,

As vrea sa va intreb despre virusul Herpes;
Imi apare din cand in cand intre nas si buza.. Ca aspect este putin diferit fata de cum stiam eu ca arata un herpes, insa nu vad ce altceva ar putea fi.
Ma tratez cu Aciclovir, dar nu dispare in mai putin de 5 zile.
Exisa un tratament prin care se poate scapa de acest virus?
Stie cineva cum se ia acest virus? Pentru ca pana acum un an nu am avut niciodata o astfel de eruptie...
Am auzit ca ar exista un vaccin pentru imunizare. A apelat cineva la acest tratament?

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

(acum 15 ani)

Buna,

Herpesul e o problema cu care se confrunta multe persoane...
Cum se transmite virusul...
Contaminarea cu virusul de herpes se poate face direct, de la o persoana care prezinta herpes sau indirect, prin utilizarea unui pahar, prosop, contaminate, etc.
Herpesul apare pe fondul unei slabiciuni in organism, cauzata uneori de oboseala, stres;
Pentru a fi cat mai eficient si rapid, tratamentul se face de la primele simptome: inrosirea suprafetei, senzatia de caldura, mancarime, inflamare.
Daca frecventa de aparite este mai mica de 3-4 luni, este indicata administrarea unui medicament de intarire a sistemului imunitar.
Existra intr-adevar si un vaccin pentru asa ceva, insa nu am auzit multe pareri pozitive.

Daca prezenta acestui virus in organism va creaza neplaceri, cel mai bine este sa vizitati un medic dermatolog, care va poate oferi toate informatiile de care aveti nevoie, inclusiv despre vaccin!

Multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

Consulta un medic, cred ca un imunomodulator ar fi potrivit pentru tratament in cazul tau. Neplacuta problema si s-ar putea sa nu se rezolve decat simptomatic cu aciclovir. Vaccinul pentru imunizare este controversat, dar cel mai bine este sa adresezi unui medic si aceasta intrebare. Incearca si la Institutul Cantacuzino, eventual: medicii d-acolo sunt in tema cu ultimele informatii privind vaccinarile de genul acesta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona128 (acum 15 ani)

Eu am probleme frecvente cu herpesul. Mi-a explicat un doctor dermatolog cateva lucruri despre herpes. Ce trebuie sa stii este ca Aciclovir unguent nu actioneaza decat inaintea aparitiei herpesului ( la anumite semne: mancarime, inflamare etc , asa cum zicea si Omnia). Dupa ce a aparut herpesul, unguentul nu mai foloseste la nimic. Cand am observat ca imi iesea herpes foarte des, asta insemnand la un interval de cateva luni, m-am dus la dermatolog si mi-a prescris Aciclovir pastile si inca un medicament pentru imunizare, dar pe care nu l-am gasit in Brasov( nu mai stiu exact cum se numea). Trebuie sa spun ca eu nu simt nimic inainte sa imi apara herpesul. Pur si simplu ma trezesc cu el. De cand am luat tratamentul, nu am mai avut herpes.
Un alt factor foarte important este si surmenarea, alaturi de alimentatia necorespunzatoare etc. Cel mai bine ar fi sa te duci la un medic: o sa te lamureasca si e cel mai in masura sa iti dea un tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela 1mai (acum 13 ani)

da herpesul este o boala care nu se mai vindeca niciodata ,este un virus care este luat din copilarie,deorece ma confrunt si eu de 30 de ani cu acest herpes simplex,am folosit pastile aciclovir .creme dar degeaba eu pastrez igena de atita timp si de geaba ,atita timp cit ai acest herpes iti reapare mereu .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 10 ani)

mai exista un medicament foarte bun contra herpesului " tyrosur" asa se numeste ...sanatate la toti!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 10 ani)

cu timpul va aparea din ce in ce mai rar medicamentele aflate in uz acum nu au eficacitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: