Furunculoza cauzata de Stafilococ Auriu.

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de Altair cu 13 ani in urma

Buna ziua!
Deja de un an, ma chinuie o furunculoza. Periodic imi apar pe corp niste furuncule (abcese). Imi apar oriunde : fata, antebrate, degete, umeri, subsori, sezut, picioare. Au fost pauze de 2-3 luni, apoi reapareau. Totul sa inceput intro vizita la sat. Verisorii mei de acolo tot se confrunta cu aceasta, dar acum unul din ei deja nu mai are asa problema. Eu traiesc cu familia, dar nici parintii, nici fratele si sora nu sau molipsit. Personal, am avut mai mult de 20 de furuncule.
Se incepe cu inrosirea pielii si o crestere in temperatura locala. Apoi urmeaza o durere insuportabila, dupa care se formeaza furunculul. La suprafata pielii apare o umflatura prin care ulterior curge puroiul, iar sub piele tesutul se intareste si variaza in marime de la 0.5 pina la 2 cm. Din virful buboiului pina in fundul intariturii se formeaza un nucleu parca. De obicei, in tratament scurg puroiul, iar spre sfirsit, cind totul e scurs, ramine o cavitate subcutanata. Dupa tratare ramine o cicatrice.

Tratamentul local al chirurgului nu ajuta, stafilococul se mentine undeva in organism. Am primit antibiotice puternice, am facut auto-hemoterapie, si auto-vaccina (in baza mostrei purulente miau produs in laborator o vaccina ce continea stafilococi in stare latenta, care nu am mai inteles cum, actiona ca o vaccina si ar fi trebuit sa ma ajute). In ultimele 3 luni am facut cursul de autovaccina, timp in care nu mi-a aparut nimic. La sfirsitul cursului, adica acum 3 saptamini, s-a inceput. Deja 4 furuncule am avut :( .

Ajutati-ma va rog mult. Ma tem si pentru mine, de o eventuala agravare sau de furuncule pe organele interne, si ma tem si pentru cei din jur. Eu presupun ca m-am infectat de la verisori, ei au asa problema de mai mult timp, iar eu pina la acea vacanta la sat niciodata.

Poate nu m-am exprimat destul de clar, sau poate sunt neajunsuri in informatia oferita. Daca ceva inrebati. Ajutati-ma va rog foarte mult!!! Sunt disperat, si nu stiu cum sa mai scap de pacostea asta.

Orice sfat va fi binevenit! Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

Adrienne (acum 13 ani)

Intra pe internet unde vei gasi f. multe suplimente alimentare imunostimulatoare, antiinfectioase si detoxifiante. Fa o cura cu un astfel de produs, minimum trei luni. S-ar putea sa ai o problema de imunitate si astfel organismul tau sa nu poata lupta cu aceasta infectie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Altair (acum 13 ani)

Multumesc mult pentru sfat! Am sa ma interesez numaidecit. Cred ca e mai bine asa decit sa folosesc in exces antibiotice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

Mergi la Institutul Cantacuzino la Bucuresti , la Institut nu la spital si intreaba de dl. Doctor NEGUT sau d-na Doctor NEGUT , cu o trimitere de la medicul de familie , conditia este sa ai deja un furuncul copt, roaga-i sa te ajute in recoltarea de probe si producerea unui autovaccin. Este foarte bine executat si sigur. Tot ei , care sunt specialisti in infectii cu stafilococi te pot sfatui si ce sa faci ca boala sa nu mai recidiveze. In prealabil poti sa suni la Institut , sa ceri cu dl.dr. NEGUT SA VORBESTI CU DANSUL SA-I EXPLICI FOARTE PE SCURT DESPRE CE ESTE VORBA SI CE AI FACUT PANA ACUM . ESTE UN DR. NEMAIINTALNIT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Altair (acum 13 ani)

Salutare Ana!
Pe la sfirsitul lunii septembrie, voi fi in Bucuresti, pe o perioada indelungata. De indata ce imi va mai iesi inca o pacoste de furuncul, voi merge la institut. Cred ca daca vor avea la indemina recolta, vor putea aprecia foarte exact situatia. De cind am creat tema, le-am tratat pe cele care erau, si nu mi-au mai aparut altele. Insa nu este exclus ca poate fi doar o simpla pauza, ca si cele anterioare.
Multumesc mult de sfat, Ana!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erlazar (acum 13 ani)

buna ziua
miere de Manuka, tratament naturis si pentru problemele Dvs - eu am luat de pe bioremed.ro, se ia intern, ajuta la tratarea stafilococului si la cresterea imunitatii si extern pentru abcese, ulceratii etc. este un produs care contine miere de manuka sterilizata (meloderm) tot pe acest site. noi suntem multumiti de rezultate pentru Helicobacter (matusa mea a luat timp de 4 luni si e ca si vindecata), cerd ca poate avea eficienta aceasta miere daca e luata ca medicament, cu strictete si incredere!. sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Altair (acum 13 ani)

Buna ziua.
Am aruncat o privire pe www.bioremed.ro, am gasit acea miere de Manuka, si in proprietetile ei cu adevarat intra si distrugerea Stafilococului Auriu. La asa proprietati cred ca-si merita si banii si lauda adusa. Am sa fac un curs numaidecit, caci chiar si mai sus mi s-au recomandat careva suplimente alimentare sau ceva de genu asta.
Multumesc mult pentru sfat!
O zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popovici o (acum 13 ani)

Eu am incercat mierea de manuca si pe langa ca am dat o gramada de bani pe ea nu m-a ajutat cu nimic.....poate la altii e buna, dar pe mine nu ma scapat de stafilococ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Altair (acum 13 ani)

Buna!
Deci din august 2010, de când am avut ultimele furuncule, nu mia apărut nici unul :). Cred ca totuși autovaccina a ajutat. N-am mai luat nici miere de Manuka, nici la doctori n-am mai fost, nimic. Poate s-a curățit în final și organismul de pacostea aia de stafilococ. Mi-au rămas cicatricile, unul chiar urât de tot, cu vârful cam la 5mm înălțime de la suprafața pielei. Sper aici să fie sfârșitul.
Sănătate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Inga (acum 13 ani)

Buna seara, sufar de mult timp din cauza stafilococului aureus si streptococului :( citind pe forumuri am observat ca pe multi i-au ajutat vaccinul preparat la Institutul Cantacuzino, insa eu sunt din Republica Moldova si ma intreb daca voi putea si eu sa benificiezi de serviciile acestui Institut, ac***a in vedere ca nu sunt cetatean roman.Ce parere aveti? Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Altair (acum 13 ani)

Bună Inga.

Și eu sunt din Chișinău. Bine, recent am intrat la studii în București. Dacă ai citit ce am scris m-ai sus, ai înțeles că deja de jumate de an nu am mai avut nici un deranj din partea asta. Sper să mă fi curățit 100% de afurisita de infecție.
În primul rând, pot să-ți zic unde mi-am făcut eu auto-vaccina aia. Nu fac reclamă, și nu garantez că o să te ajute (singur nu sunt sigur dacă m-am tratat 100%), însă decât să bagi tot felul de antibiotice puternice în tine, cred că ar fi mai bine să încerci auto-vaccina. Se află laboratorul în Centru, lângă stadionul Dinamo, în regiunea spitalului de urgență, în deal la parcul Dendrariu. I se zice Laboratorul micro-biologic municipal dacă nu mă greșesc. Cum vii dinspre Botanica pe strada București, ajungi la stadionul Dinamo (pe care îl ai în stânga), și chiar acolo pe undeva faci la dreapta, și e și un spital (de copii dacă nu mă greșesc). Iar dacă continui să mergi pe București, ajungi la policlinica nr. 6. Vezi mai jos ți-am dat link-ul locației aproximative.
Nu costă scump. Dacă nu mă înșeală memoria aproximativ 300 lei. Și se face acest curs în 2 sesiuni. Dacă mai ai întrebări, ești binevenită să întrebi.

Referitor la Cantacuzino, e posibil să beneficiezi de serviciile acestui institut. Doar că vei plăti prețul întreg. Probabil e prețul de bază, ca și cum ai fi cetățeancă română dar n-ai avea asigurare (așa cred eu). Dar vezi că m-ai ai nevoie și de viză pentru a veni încoace.

Cam atât pot să-ți spun acum. Aștept întrebările tale, ca să-ți ofer informația de care ai nevoie. Dacă nu e un deranj, povestește-mi și tu te rog despre cazul tău. De unde ai luat infecția, când, cum se manifestă, tratamente, etc. Doresc doar să mă informez.

Aștept răspunsul tău.
Sănătate!

http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=47.027585,28.819935&spn=0.000885,0.002637&t=f&z=19&ecpose=47.02756971,28.81993472,317.4,0.003,0.436,0

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 11 ani)

Asa este,si eu m-am confruntat cu asa ceva acum 20 de ani,dar este adevarat ce spuneti,la recomandarea unui medic m -am dus la laboratorul Institutului Cantacuzino si mi-a recoltat din furunculul care colectase!mi-a facut un vaccin individualizat si nu am mai avut probleme niciodata!(din pacate chirurgia nu rezolva problema decat local si nu uitati acest stafilococ se ia din mediul umed,cada,chiveta,toaleta,prosop,contact sexual,intrumentar medical nesterilizat bine,forfecute manichiura,pedichiura)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgi (acum 11 ani)

Buna..vroiam sa te intreb daca mai ai asa ceva ? eu am la fel ca tine..ce as putea sa iau ? te rog frumos sa ma ajuti :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Altair (acum 11 ani)

Salut Georgi!

Acu vreo 2 ani în urmă (vezi mai sus), am zis că nu-mi mai ieșeau. Tot aia pot zice și acum :)
Deci nu, nu mai am.

Ca sfat, de la un simplu fost bolnav, pentru că nu-s medic, ți-aș propune în primul rând să nu te doctorești cu toate porcăriile ce ți le recomanda unii sau alții (medici inclusiv). E foarte rezistent stafilococul ăsta, nici chiar alcoolul sau temperatura >100°C nu-l bat atât de ușor... Nu-ți doborî imunitatea cu antibiotice, și alte chestii complet nefolositoare.

Chirurgia, cum a zis și Mihaela, nu e o soluție decât temporară. Până-ți iese următorul...

Eu, cum am zis mai sus, m-am tratat la un laborator bacteriologic. Mi-au recoltat din furunculul matur mostre de puroi, pe care apoi l-au cercetat, și au creat un vaccin individualizat, exact cum zice Mihaela mai sus. Deci "antidotul" nu se vinde, ci se fabrică "din tine", spus mai pop**ar.

Antidotul? Era un lichid, ce-mi era injectat în doze crescătoare la fiecare 2-3 zile, timp de vreo 2 săptămâni cred. Apoi 2 pauză. Și apoi încă o săptămână cred. Nu-mi amintesc exact.

În cazul tău, asta e prima chestie care ți-o recomand s-o încerci. Vezi institutul Cantacuzino, sau alte laboratoare bacteriologice. Întreabă de "autovaccină", sau "vaccin individualizat".
Iar dacă ești din Republica Moldova, te îndrum chiar acolo unde m-am tratat eu.

Posibil să-ți pară scump, când auzi de laboratoare și cercetări. Însă-i chiar foarte ieftin. În Chișinău fiind, m-a costat în jur de 100 RON. În 2010.

Dacă mai ai întrebări, nu ezita să ne scrii aici.
Și spune-ne și nouă cum merge tratamentul :)
Sănătate!

P.S. Îmi cer scuze pentru răspunsul întârziat. Intru rar pe net...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lumi (acum 10 ani)

Rifampicina e singurul antibiotic cu care se trateaza periodic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 10 ani)

buna stiu ca si eu am asa ceva.este o infectie in sange.am foat la medica si ce crezi ka mi-a dat ??!!!dat?? IOD o mare porcarie,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 10 ani)

Si eu ma confrunt cu problema aceasta. Mi s-au inflamat ganglionii de la axila, la doua zile mi-a aparut un furuncul. L-am tratat cu antibiotice la recomandarea chirurgului pentru a nu se recurge la incizie. Am scapat de incizie. La o perioada de o luna, cand temperatura aerului a scazut la 8 grade si-a facut aparitia o alergie la frig. Nu mai puteam nici macar sa pun mana pe clanta pentru ca si incepeau mancaricii. Gratie unui medic bun, in urma tratamentului prescris, tin acesta alergie in frau, acum cand temperaturile sunt in limitele de 1-7 grade. Sper ca si la temperaturi de sub zero grade tratamentul sa aiba acelasi efect. In urma cu cinci zile mi s-a inflamat iar acelasi ganglion de la axila si astazi si-a facut aparitia o mandrete de furuncul. Am recurs la antibiotice din nou pentru ca stiu ca este dureros daca il las sa colecteze infectie si vin si sarbatorile si nu stau pe drumurile institului pentru investigatii. Dupa sarbatori, daca o sa ma mai onoreze cu prezenta un al treilea furuncul, probabil o sa-mi fac curaj sa-l las sa-si faca de cap, sa coaca si o sa merg vrand nevrand la medic pentru investigatii. Ce ma ingrijoreaza cel mai mult este faptul ca oricat respect regulile de igiena individuala, membrii familiei mele pot lua si ei acest stafilococ. Ce as putea sa fac sa fiu sigura ca nimeni din familie nu se pricopseste cu el?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

buna.ma confrunt si eu cu aceasta problema.la 2 saptamani dupa nastere mia iesit un furunc si a inceput sa coaca apoi mia mai iesit unul pe piciorul celalalt.la momentul acela nu stiam de furunc nu am avut nici o data si am presupus a fi un cos si unul lam stors iar acum coace si durerea e mai mare.celalalt sa spart si nu ma durut asa.e infectie cu safilococ?voi cum ati stiut ce aveti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 9 ani)

si eu am furunculoza si o persoana de incredere mi-a recomandat sa iau 40 zile gaz lampant in fiecare dimineata cate o lingurita pe stomacul gol dupa care se poate bea apa sau ceai.Maine o sa incep si eu tratamentul.Am mai facut aceasta cura cu gaz si am scapat de paraziti intestinali acum cativa ani.Asa ca va recomand cu incredere!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 9 ani)

Eu am avut probleme mult timp cu imunitatea si am folosit Colostrum de la firma Swanson care m-a ajutat foarte mult.Va recomand cu multa caldura sa il folositi si va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura (acum 8 ani)

Buna ziua am si eu probleme cu furunculi imi apare dupa aia dispare am incercat multe fara rezultate ce sa mai fac? Am tiroida imuna are legatura cu furunculul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2