FLEGMA IN GAT

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de MIHA1108 cu 12 ani in urma

BUNA SEARA DE CATIVA ANI AM O FLEGMA IN GAT CARE NU O POT ELIMINALA RACELI ESTE IN CANTITATE MAI MARE SI SIMT CA ARE LEGATURA SI CU NASUL PARCA VINE DIN NAS CATEODATA.SI MENTIONEZ CA UNEORI CAND STRANUT GASESC IN PALMA O MATERIE VASCOASA ALB- GALBUIE ASTA RAR SI MIE CAM FRICA .IMI PUTETI DA O PARERE VA ROG IN LEGATURA CU SIMPTOMELE MELE VA ROG .MULTUMESC MULT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (97)

Andreea (acum 12 ani)

Mihai, mi-e teama sa te anunt ca cel mai probabil suferi de sinuzita (frontala sau maxilara)!! De asemenea, iti recomand sa mergi la un medic internist pentru a iti realiza o endoscopie sa vada daca nu cumva ai un reflux gastroesofagian care destul de frecvent este confundat cu flegma din gat intrucat sucul gastric se ridica din stomac pana in esofac dand aceiasi senzatie! In mod cert, ai doua cabinete de vizitat: ORL si MEDICINA INTERNA! Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Revin, pentru ati specifica de ce este cel mai probabil vb despre o sinuzita in cazul tau: daca ai sinusurile infectate, adica ai puroi in ele, acesta curge prin nas amestecat cu mucus. De unde rezulta substanta alb-galbuie de care vorbeai! De aceea, iti explicam ca cel mai probabil ai nevoie de o radiografie frontala care iti va arata exact in ce stadiu se afla sinusurile tale. Medicul internist este cel care va decide daca ai nevoie doar de aerosoli si antibiotice sau daca, in cazul in care se impune, de punctie! Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Revin pentru ati specifica de ce este cel mai probabil vb despre o sinuzita in cazul tau: daca ai sinusurile infectate, adica ai puroi in ele, acesta curge prin nas amestecat cu mucus. De unde rezulta substanta alb-galbuie de care vorbeai! De aceea, iti explicam ca cel mai probabil ai nevoie de o radiografie frontala care iti va arata exact in ce stadiu se afla sinusurile tale. Medicul orlelist este cel care va decide daca ai nevoie doar de aerosoli si antibiotice sau daca, in cazul in care se impune, de punctie! Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

SI DE CATIVA ANI STAI ASA??????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIHA1108 (acum 12 ani)

DE 5 ANI SIMT FLEGMA IAR CANTITEA ELIMINATA FOARTE RAR ESTE CAT UN BOB DE FASOLE DAR NU SIMT NIMIC IN ZONA FRUNTII AZI KIAR AM FACUT 2 EXUDATE FARINGIAN SI NAZAL SI ASTEPT REZULTATELE SAMBATA.DACA NU IESE NIMIC VOI APELA SIGUR LA UN MEDIC ORELIST . MENTIONEZ CA AM GATUL IRITAT MEREU SI SE MAI UMFLA AMIGDALELE SI UNEORI USTURIMI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Mihai, radiografia frontala si endoscopia sunt necesare in cazul tau. Deci, orl-istul si internistul! La amandoi! Sper sa-ti fi fost de folos! SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 12 ani)

Buna ziua! Incerc sa aflu ce se intampla pt ca sunt disperata.
De 5 luni ma chinuie un nod in gat , o senzatie de sufocare si o flegma pe care o trag cumva, din nas si se lasa , se plimba pe gat. Nu expectorez , nu inghit total. Alte simptome nu am.
Nodul apare de dimineata si pana adorm nu se indeparteaza.
Nu stiu ce sa fac.
1. Am inceput cu glanda, am modificari si iau eutirox in fiecare zi.
2. Urmatorul pas la inima mi-am facut un ekg, nu sunt motive de ingrijorare.
3. La ORL la fel nimic modificat. Mi-am facut probele de candida, stafilococ, exudat , toti microbii sunt absenti. Mi-a zis sa iau colebil carbune, pentru ca se poate sa fie reflux din stomac
4. La plamani mi-am facut o radioscopie.Bronhiile sunt bine, la fel si plamanii.
5. Intr-un final psihiatria spune : poate fii depresie, momente urate la servici ...stres, nervi si asta este reactia. Dar explicand ca am si flegma care persista si nu e doar nodul mi s-a spus ca e cam ciudat.
Mi-a prescris antidepresive insa ele nu rezolva cauza.
Se poate sa fie si stresul , da, se poate mai ales ca sunt o persoane care ma consum ft usor. Insa aceasta senzatie ar trebui sa fie atunci cand nervi sunt surexcitati cand am o pb , o emotie, nu permanent
Vreau sa aflu in amanunt ce se intampla pt ca-mi incurca existenta, ma impiedica sa fiu normala, pt ca tot timpul creeaza stare de disconfort
Din discutii am intels ca poate fi o CANDIDA care nu se detecteza la exudat sau orl
6. Ramane sa ajung si la gastroenterologie, insa nu cred
Va rog mult daca va confruntati cu astfel de problema , poate ma lamuriti si pe mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 12 ani)

si eu am aceeasi problema de cativa ani si nu stiu ce sa fac cu ea. eu elimin flegma in fiecare dimineata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIHA1108 (acum 12 ani)

buna ziua eu am inteles ca se poate sa fie si de la alergie ,am fost mai demult diagnosticata cu rinita alergica.stranut la piper cosmetice ,dero .am ramas cu aceasta flegma de cand am stat in apartament la reinoirea lui poate de la prea mult praf , substante chimice .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cora (acum 11 ani)

si eu ma confrunt cu aceasta problema( de fapt mai multe) am avut nopti in care m-am trezit aproape inecata! inca nu am depistat cauzele desi am facut analize si din gat si de singe, am fost la orl, m-am temut sa nu fie de la inima, am facut si radiografie pt plamani, acum am ajuns sa ama arsuri ceea ce inseamna ca e si un reflux esofagian dar
mi s-a spus ca se poate sa fie alergie sau alergii ori motive psihologice! pb aceasta cu raguseala si nodul in gat o am den februarie anul acesta, 2012 si numai la mine in oras si in special acasa! am fost plecat trei saptamani din tara si nu am avut nici un simptom. a, si uitat de ele! doar intr-o singura zi si atunci s-a declansat de la o emotie foarte puternica!de cand am revenit au revenit si simptomele! sunt chiar speriata si ma gandesc la tot felul de noduli si cancere! dar cred ca e stress si alergie in cele din urma, chiar si refluxul esofagian cred ca e tot de la stres!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 11 ani)

Buna.. Seara knd ma pun in pat mi se Pune o flegma in gat foarte enervanta., nu e asa mare dar nu ma lasa sa adorm... Ce ceaiuri as putea bea? Sunt insarcinata si as vrea sa scap d flegma asta dak se poate prin ceaiuri... Va rog ajutati- ma...,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21567429436 (acum 4 ani)

Eu am aceeiasi pr cu nodul asta in git am fost la doctor si am primit medicamente pt acid din stomac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yasmin (acum 11 ani)

am aceiasi problema cu cele mentionate mai sus,nu am gasit nici un remediu pana akum,ma tem ca nu o sa mai pot avea o viata normala niciodata.Mi-am facut toate analizele si mi-au iesit toate bine.Nu stiu ce sa mai fac,nu pot manca mai nimic,am momente cand ma asez la masa,servesc de doua ori si deja ma apuca starea de panica si nu mai pot manca.Va rog daca exista vreun rezultat spuneti-mi pentru ca nu se poate trai asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dina (acum 10 ani)

Ai reusit ceva? Am fix aceleasi stari :( Acum incep sa-mi fac analizele insa...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdi (acum 11 ani)

Buna, simt de vre-o 3 luni ca tot imi vine flegma in gat, este in cantitate mica dar, ma deranjaza, parca e lipita de gat si nu vrea sa iasa afara.
Va rog dati-mi un sfat cum sa o tratez pentru totdeauna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrix (acum 3 ani)

te pot ajuta , da un mesaj daca mai ai problema asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgebrat (acum 3 ani)

Salut! Am aceeași problemă pe care o are persoana căreia i-ai răspuns. M-ai putea ajuta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11617971362 (acum 2 ani)

Și eu am probleme cu o flegma in gat de un an și cv si nu reușesc sa o rezolv
Ai reușit cumva sa scapi de ea poate ma poți ajuta cumva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11629572464 (acum 2 ani)

Și eu am problema asta de 2 ani, nu mai știu cum să o gestionez, am fost la toți medicii posibili( ORL, pneumologie,alergologie, etc)
M am și operat pentru micșorarea cornetelor nazale că spunea medicul ORL că am rinita alergica hipertrofica....au trecut 5 luni de la operație și nu simpt nici o îmbunătățire doar că s a desfundat nasul cat de cat dar acum a început iar da se înfunde....te rog daca ai soluția pentru flegma asta supărătoare din gât, ajuta mă și pe mine. Am incercat pastile l, picături, salina, uleiuri etc nu mai știu ce să fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 2 ani)

Si eu am aceiasi problema,oricat as inghitii si as scuipa,tot nu scap de ea,se reface mereu,scuip direct din gat uneori precum un dragon:),dar precizez ca nu am nici o durere,sau umflatura in zona gatului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 5