Conjunctivita cu streptococ si stafilococ

Streptococi, stafilococi si alte bacterii Conjunctivita Conjunctivita bacteriana Streptococie Trahom
Intrebare postata de Alexandra Dalia cu 13 ani in urma

Doresc daca se poate parerea unui medic specialist oftalmolog
Problema mea incepe cu 2 luni in urma:
1-ma trezesc cu durere in ambii globi oculari si cu ochii f rosii fara nici o secretie
merg la spitalul Universitar Bucurest ( sunt studenta acolo in anl 4 la Farmacie) si mi se recomanda un tratament cu Ciprofloxacina si indometacin pentru 2 saptmani. REalizez acest tratament dar nu observ o vindecare in totalitate si revin din nou la control. Mi se recomanda efectuarea unei antibiograme
2 rezultat antibiograma:
stafilococ coagulazo negativ sensibil la:ciprofloxacina
gentamicina
cloramfenicol
oxacilina
rifampicina
Streptococ de pneumonie sensibil la : Claritromicina
cloramfenicol
ofloxacin
penicilina
rifampicina
vancomicina
Mi se recomanda un tratament de 4 saptamani cu picaturi de cloramfenicol si rifampicina cate o pic de 3-4 ori pe zi.
si polidin ca vaccin pt cresterea imunitatii
3 .finalizez tratamentul dupa 4 saptamani si o zi si nu simt ca sunt complet vindecata ma mai dor globii oculari , si imediat dupa oprirea tratamentului cu picaturi incep sa am timp de o saptamana dureri destul de acute de cap , dureri ale globilor oculari pe partea lor interioara mai mult si pe linia nervului optic banuiesc in profunzime. Merg la spital din nou de acesta data in BAcau(acum sunt in vacanta ), si mi se recomanda efecturaea unei noi antibiograme dupa o saptamana de la incetare tratamentului, in ciuda durerilor antibiograma exte pe semne cica negativa si ma lasa asa fara nici un tratament
4 la 2 saptamani dupa intreruperea tratamentului fac alta antibiograma la 2 laboratoare diferite.
REzultat: Stafilococ epidermidis cica rezistent la rifampicina
sensibil la Ampicilina
Augmentin

cefuroxim
cefaclor
cefalexin
gentamicina
ofloxacin
ciprofloxacin
vancomicina
novobiocina
nu am alte probleme de sanatate, raceli recente, carii dentare
intrebarile mele sunt urmatoarele:
1 Ac***a in vedere ca primul tratament corect dupa antibiograma a fost efectuat la 3 saptamani de la debutul infectiei a fost suficient sa mi se recomande doar picaturi m streptococul de pneumonie de destul de virulent, ar fi putut sa se mute la sinusuri sau la meninge ( de aici poate si durerile de cap ) ?

2 dupa 4 saptamani de picaturi , la intreruperea tratamentului nu m-am simtit total vindecata si am avut dureri puternice de cap se poate sa fi dezvoltat o meningita streptococica?
3 la o saptamana dupa intreruperea tratamentului antibiograma a iesit negativa si drept urmare nu am mai primit tratament in ciuda durrilor de glob ocular si de cap. este posibil ca microbul sa se fi mutat in alta parte si sa nu mai iasa in analiza dupa 4 sapt de tratament?
4 dupa doua saptamani de la oprirea taratamentului in antibiograma imi iese un germen diferit stafilococ epidermidis , ce sa fac doar tratament cu picaturi pt acest germen sau si injectii cu penicilina 10 zile pt streptococul de pneumonie

ce analiza ar mai trebui sa efectuez
mentionez ca am facut control oftalmologic, iar retina, corneea nu sunt deloc afectate
astept raspuns de la un medic specialist multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Iuli (acum 13 ani)

Draga Alexandra,
Poate din ceea ce iti voi spune vei invata ceva si cand iti va veni randul sa dai sfaturi in calitate de farmacist sa tii cont de ele si sa nu faci aceleasi greseli.
In primul rand un tratament antibiotic nu se urmeaza mai mult de 7 zile maaaaximum 10. Nu stiu de ce ti s-a dat 2 saptamani. Orice depaseste acea perioada de 7-10 zile poate face rezistenta si deci devine inutil. Intr-al doilea rand, pentru o noua antibiograma si/sau fungigrama, trebuie sa nu folosesti nimic (apa rece si sapun doar) timp de 4 saptamani pentru a avea un rezultat concludent. Abia atunci poti reface analizele.
Imi este foarte greu sa iti spun daca s-a mutat stafilococul. Incearca sa iei o pauza de cateva saptamani, vezi cum te simti, profita de vacanta, si cand te intorci la Bucuresti, mergi sa refaci analizele de secretie si eventual altele, daca constati manifestari la alte niveluri deca cel ocular. Incearca laboratorul de la Pajura pentru analizele de ochi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra Dalia (acum 13 ani)

Mentionez ca tratamentul cu antibiotice a fost strict sub forma de picaturi oftalmice in cazul carora se face tratament de 14 zile si chiar mai mult in functie de gravitatea afectiunii si a fos luat doar la recomandarea medicului nu "dupa capul meu", medicul a specificat clar perioada si nr de administrari pe zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Am inteles foarte bine de la inceput si ca a fost vorba de picaturi, si ca nu ai pus de capul tau, ci la sfatul medicului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana 24 ani (acum 11 ani)

Salut,imi pare rau ca nu pot da nici-un raspuns,dar am o intrebare:am facut si eu un examen microbiologic ,pe continutul purulent acneic si mi s-a depistat si mie stafilococul epidermitis +++ nustiu ce mai inseamna si asta 3 de plus,adica nu am inteles,ca e grav,ori ca asa se mentioneaza in rezultate...bine,si din rezultatele antibioticogramei ceftriaxonul si inca citeva antibiotice le pot folosi,adica bacteria este sensibila la aceste preparate...am inceput tratamentul cu ceftriaxon i/m,deoarece,aciditatea marita nu-mi permite sa iau pastile,am facut doza de atac cite 1g x 2ori/zi primele 3 zile,apoi cite 1g in 24 ore...la moment urmez tratamentul,dar,nustiu cit de eficient va fi,si nustiu daca aceasta bacterie blestemata va fi nimicita....sau poate mai am nevoie de un unguient special....culmea-i ca imi apar cosuri pe barbie,regiunea buzei superioare,si obrazul sting doar....nustiu,poate ma sfatuiti dvs....vre-un indiciu,pot spera la vre-un rezultat?
Mariana 24 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 11 ani)

Alexandra Dalia pana la urma dupa doi ani de cand ai facut analizele cum ti sa vindecat problema ca si eu am aceleasi simptome doar ca am si conjunctivita si meibonita
,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IldyI (acum 8 ani)

Imi poti spune si mie cum te-ai vindecat atunci ? Ca si eu am aceeasi problema. Te rog frumos

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena Barbul (acum 7 ani)

De fapt sunteti alergica la ceva,ceea ce va scade rezistenta la infectii si praful de pe strada sau din casa ajuns in ochi va da aceasta secretie care trece partial dupa antibiotice dar revine cind veniti incontact cu alergenul.Vedeti medicii alergologi si incercati sa evitati alegenii gen praf e casa.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: