Buna raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de alisa07 cu 13 ani in urma

Copilul meu are safilococ are 2 ani si 4 luni. prima data i s-a dat biseptol 10 zile si dupa am facut pauza 20. am refacut analizele si iar i-a iesit dar de data asta e rezistent la biseptol. Medicul de familie a zis ca nu-i dam nimic momentan dar daca raceste sa revin si sa vedem ce facem. intrebarea mea este sa astept sau ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

În primul rând trebuie să vă spun că prescrierea unui anumit antibiotic trebuie făcută numai în urma unor analize preliminare În acest caz se recoltează prelevate (spută, fecale, urină), pentru a determina ce tip de stafilococ este, iar apoi se efectuează o antibiogramă pentru a determina antibioticele la care este sensibil tipul decelat. În al doilea rând dacă copilul nu prezintă semne şi simptome de boală, nu trebuie prescris antibiotic, deoarece copilul poate fi purtător sănătos. În al treilea rând nu aţi spus despre locul anatomic, unde a fost decelat stafilococul (ex: în gât, pe piele, în fecale), detaliu foarte important.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

alisa07 (acum 13 ani)

a fost facut in gat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alisa07 (acum 13 ani)

i s-a facut o antibiograma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Dacă prezintă simptome (tuse, dureri în gât), i va preleva de către un medic secreţie din gât, după care se va face o antibiogramă şi i se va prescrie un antibiotic. Dacă nu există simptome nu este nici o problemă deoarece copilul dumneavoastră poate fi purtător sănătos de stafilococ la nivelul gâtului asemeni multor altor copii purtători de stafilococi nepatogeni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daiana (acum 13 ani)

verisorul meu are stafilococul auriu si bacilul pioceanic . sunt la baza plamanilor . ce tratament ii recomandati ? poate scapa de ele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris-julia (acum 13 ani)

Buna seara,
Si eu m-am confruntat cu problema aceasta la baiatul meu(stafilococul auriu),in urma cu cativa ani.In urma unor analize amanuntite i s-au prescris niste medicamente ,un numar de zile,trei luni consecutiv si a sapat de el.Numai ca baiatul meu avea 7 ani atunci,deci trebuie adaptate cf.varstei.Daca sunteti interesata,vi le pot spune.Din ce localitate sunteti?Va pot recomanda medicul orl la care am fost.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Usnea (acum 12 ani)

Buna ziua.
Am citit pe internet ca tinctura de Usnea este buna pentru stafilococ auriu. Daca mai aflati ceva poate ne anuntati si pe noi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: