De ce nu a eliminat parazitii?

Parazitoze
Intrebare postata de Utilizator11528194949 cu un an in urma

BUNA!Am o fetiță de 3 ani si 8 luni,si acum aproape 2 săptămâni a avut febra,diaree si varsaturi. Am fost la medicul de familie,la urgente,i s-a tot schimbat tratamentul pt ca nu isi revenea,o durea burtica groaznic,capul,ametea,nu putea sa se ridice din pat,sa manance sa bea. Dupa aproximativ 4 zile de tratament a eliminat un vierme intestinal,lung ,subtire,caruia i-am facut poza si dupa spusele medicului de familie era limbric Fetita a foat diagnosticata cu ascaridioză,si a primit tratament de albendazol 5ml pe zi timp de 8 zile. Fetita se simte vizibil mai bine, dar nu a mai eliminat nimic. Intrebarea mea este,tratamentul este prea slab pt ca nu a functionat ?Sau este posibil sa aiba chisturi de limbrici,pt ca am vazut ca atunci trebuie interventie chirurgicala?Noi nu am facut nici o analiza,deoarece nu ne-a fost recomandat,si nu stiu ce sa ii fac. Inainte ii mai facusem analiza coproparazitologica si a iesit ca nu are nimic,cu toate ca fetita avea dureri de burtica,si ii mirosea gurita de foarte foarte mult timp. Timp in care am fost la nenumarati pediatri si i-au fost puse diagnostice diferite decat cel de infectie parazitologica. Va multumesc pt eventualele raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului (acum un an)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Parazitoze/viermii-si-parazitii-intestinali_7734

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11528194949 (acum un an)

Cred ca ati citit ca am fost la multi medici cu unele din simptome care persistau(durere de burtica,cap,ameteli,cearcane) si nu i-au gasit nimic,pana a eliminat singura un vierme din acela. Eu doar doream un sfat,cu ce sa fac in continuare. Va dati seama ca o sa merg la medic,dar nu sunt sigura ca mai am incredere in el,deoarece nu i-a gasit nimic fetei,si i-a dat si acest tratament fara rezultate. Doream un sfat cu ce sa fac in continuare. Atat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: