La cine sa m-ai apelez?

Neuropatii
Intrebare postata de tesla cu 11 ani in urma

Am consultat 2 medici neurologi si unul cardiolog am facut si un tomograf si totul e ok,dar eu am o ameteala permanenta nici nu m-ai stiu de cand ,(cred ca m-am obisnuit cu ea),simtomelear fi ,am perioade cand pur si simplu ametesc asa de tare ca trebuie sa ma opresc din orice- as face ca nu m-ai vad nimic in fata ochilor , capul m-ie frica s-al misc brusc din acelas motiv ,am inghitit oi groaza de pastile recomandate de medic cu rezultat 0 . Tin sa mentionez ca nu consum alcol ,cafea si nu fumez. M-ai grav e ca lucrez la inaltime si intr-o zi am s-o i-au la vale ,ascund asta angajatorului altfel mi-as pierde locul de munca ,un lux care nu m-il permit....................la fiecare 11 luni fac fisa medicala la locul de munca si ce credeti .....totul e ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Liviu (acum 11 ani)

tesla a scris: "... pur si simplu ametesc asa de tare ca trebuie sa ma opresc din orice- as face"
______________________

R: Eu cred ca problema dvs. este mai degraba psihologica (sufleteasca). Iar scopul mi se pare - ACUM - mult mai important (decat cauza acestei tulburari psiho-afective).

- Iata SCOPUL - pe care, desi l-ati mentionat aici, chiar dvs., poate nu l-ati vazut inca foarte clar: "SA MA OPRESC DIN ORICE- AS FACE"(!!!)
- Cu alte cuvinte, acum ar fi preferabil sa lasati in plan secund TOATE preocuparile exterioare. Si sa aduceti in prim plan PROPRIILE NEVOI - pentru a le acorda atentie(!!)
- Tocmai pentru a va ingriji - ulterior - mai eficient (intr-un fel nou) si de nevoile celorlalti(!)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alpinist (acum 11 ani)

Domnule, luati problema foarte in serios; la dv este pericolul de a va pierde nu doar sanatatea ci chiar viata.
Imi cer scuze pentru acest raspuns dur, dar in aceasta situatie va gasiti deocamdata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Intr-adevar, ACUM aceasta este principala NEVOIE sau valoare de aparat: insasi VIATA dvs.

- Si chiar aceasta afectiune, pe care dvs. o acuzati, nu face altceva, decat sa va intoarca privirea asupra unei nevoi fundamentale, a propriei persoane, mai precis.
- Se poate ca, mai mult sau mai putin (in)constient, dvs. incercati sa va aparati de aceasta afectiune; desi, ea insasi incearca sa va vindece.
- Spre exemplu, (poate) aveti tendinta sa recurgeti tot timpul la actiune si sa aveti tot felul de preocupari exterioare. Insa, acest activism NU este deloc o solutie; ameteala (simptomul) chiar asta va spune.
- ACUM, preferabil ar fi sa va acordati suficient timp pentru reflectie si pentru trairea afectelor - de care NU aveti unde sa fugiti si nici unde sa va ascundeti, indiferent ce activitate exterioara ati face; sau actiune - in care incercati (zadarnic) sa va refugiati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MYRA (acum 11 ani)

Nu tomograf ci RMN ar trebui sa faceti... este mult mai relevant... poate ,,citi" si leziunile demielinizante. care altfel nu se vad... Sanatate multa!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: