Reteta Monica tatoiu raspuns medic

Medicina naturista
Intrebare postata de Dr. Dragos Gavrila cu 13 ani in urma

Ati auzit de aceasta reteta ?
Ce parere aveti ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

dorina (acum 13 ani)

Da am auzit. Mi-a fost prescris pentru copilul meu, de catre pr.dr. Tansanu ,pediatrie . Sf. Maria Iasi. in 1986, Imunitate sp***a, anemie, spasmofilie, si alte anomalii din cauza lipsei oxigenarii creerului, cauzate de; In urma intoxicarii cu medicamente pentru pluriinfectie cu giardia,oxiuri , limbrici, Au fost depistati tarziu (analize facute aiurea), tratamentele nu au dat rezultate, in schimb au reusit sa-i distruga imunitatea si in final sa se constate ca are hepatita toxica. Pentru ca avea deja super toxine in organism si in special giardia devenise rezistente la tratamente. Atunci dr. Tansanu, mi-a recomandat aceasta reteta, un pic altfel , dar cam aceiasi, in plus si ou macerat in zeama de lamaie. Regim alimentar, fara grasimi , ceapa prajita, carne de porc. Foarte multe legume, fructe, sucuri naturale din legume, fructe, fara carbogazoase(sucuri, apa minerala), peste slab, carne de pui fara pielite, carne de vitel fiarta. Odata imunitatea adusa la parametrii normali , dezintoxicarea ficatului, si suplimentele nutritive naturale, obtinute din toate aceste componente, au vindecat ficatul, nu sau mai dezvoltat viermii(viermii isi fac de cap, cand imunitatea este sp***a, mai ales giardia), Acest tratament lam dat copilului cativa ani, o cura doua/an. Pana s-a vindecat copilul, toate analizele la parametrii normali, Nu a mai recidivat si nici nu s-a mai imbolnavit de altceva.
Concluzie; organismul trebuie sa lupte singur. Dar avut grija ca imunitatea sa fie de 100%, Acesta este rolul suplimentelor nutritive , iti intareste sistemul imun , iar propolisul este singurul antibiotic natural , care nu devine imun in indiferent cat il folosesti sau pentru ce.Sistemul imun la parametri normali, stie unde si cum sa lupte cu tot ce recunoaste a fi corp nociv. Nici o super comisie in lume, nu au putut sa contrazica *medicina albinelor*, sunt cele mai inteligente vietati. Inca mai folosesc aceasta reteta din cand in cand , fie preventiv fie pentru unele probleme de sanatate ce isi mai face stadiu printre membrii familiei mele. Asa ca, eu cred , Urmariti-va imunitatea, ajutati-o astfel*reteta tatoiu*, si rezolvati multe probleme de sanatate.
Dezintoxicare; suplimentare nutritionista si o imunitate de 100%

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miruna popescu (acum 13 ani)

buna ziua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miruna popescu (acum 13 ani)

Am citit ce a postat doamna Dorina, si m-am regasit in diagnosticele pe care le-a avut copilul dumneaei.
As dori, daca se poate, sa ne trimita si noua, pe acest site ,reteta pe care a primit-o de la dr.Tansanu.
Mentionez ca am 35 de ani , dar simptome de paraziti intestinali,anemie si spasmofilie are si baietelul meu de 11 ani.
In speranta ca o sa ne ajutati , va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi iurascu (acum 13 ani)

am un nepot de 6 ani si face alegie la piscaturile tantarilor l-am dat cu mixtura mentolata si i-am administrat peritol si nu a scapat ce mai pot face

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 13 ani)

Pentru alergii, polen si propolis.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 13 ani)

Pt. d-na Popescu. Reteta Prof. Dr. Tansanu - iasi.

- 5 oua de gaina de la tara f.proaspte(de 2,3 zile)
- 1 ,1/2 kg. lamae
Se spala foarte bine ouale, se pun intr-un borcan de 1L, care va fi badijonat , (lipiti niste hartie colorata sa nu se expuna compozitia la lumina), se storc lamaile la storcator sau manual, indicat este sa se si strecoare sa fie numai zeama. Se umple borcanul cu aceasta zeama pana acopera ouale si un pic mai mult, se acopera, dar nu ermetic .( cu un tifon sau o farfuriuta).
Se lasa la macerat , cam 10 zile, la temperatura camerei , la loc intunecos, (camara), din cand in cand se verifica sa nu scada zeama si sa ramana oule descoperite, se completeaza cu zeama(trebuie sa fie tot timpul ouale acoperita in zeama).
Dupa 10 zile, se vede ca, coaja de pe uo este macerata si cazuta la fundul borcanului. Va spalati bine pe maini, luati cate un ou in mana si deasupra unui bol,farfurie, desfaceti(rupeti cu unghia), pielita oului, nu va fie frica oul nu se desface pentru ca este bine stabilizat, va ramane galbenusul si albusul in palma(oul arata asa de bine ca se poate folosi la o prajitura), iar zeama va cadea in bol.astfel lamaia a intrat si in ou si a captat si vitaminele,proteinele din galbenus si albus..puneti zeama rezultata in borcan. La fundul borcanului va fi coaja macerata, culoare specifica cojii de ou, ( va fi de consistenta moale), minunat ar fi sa aveti un blender si sa puneti totul in el, daca nu, puneti capacul la borcan si il zbateti bine, Dupa care, in acel borcan , puneti si reteta *tatoiu*.(care eu o am de la Dr. Tansanu) si zbateti sa se amestece sau cu o lingura cu coada lunga(de cafea), de inox, plastic, lemn, amestecati bine de tot. O puneti la frigider si ii dati copilului, cate o lingurita , de 3 x/zi, pe nemancate, cu 20,30 minute inainte de masa.
Propolisul este antibiotic, antifungic, viral antibacterian, vitamine, minerale,l etc.
In polen se va gasi la fel , de toate. Albina stie ce face.
Laptisorul de matca; regleaza glandele si hormonii de crestere, este bun pentru anemici.
oul,:, vitamine,proteine,minerale, este compatibila cu celula osoasa a omului, nu se depune haotic,nu ingrasa.surplusul se elimina, nu se formeaza calculi.O astfel de reteta este suficienta pt. copil. Nui rau sa faceti asta si pentru toata familia, stiti ca si familia poate avea giardia??.(propolisul o rezolva) Daca faci asta toamna copilul va fi pregatit pentru iarna, nu va raci.
Aceasta reteta este recomandata si adultilor,macar o cura pe an.
Eu fac asta in fiecare toamna,pentru toata familia, Daca sunt probleme mai grave, repetati reteta, Daca aveti predispozitie/diabet, reduceti miere de albina, puneti doar cat sa aibe un gust bun si atat. (propolisul regleaza glicemia).
Este recomandat sa se inceapa o astfel de cura , toamna, astfel intaresti imunitatea si nu vei mai fi sensibil la raceli, virusuri, etc.
Aceasta reteta, o ea sotul meu acum, pentru ca a luat virusul C hepatic, in urma unei interventii medicale in spital. Propolisul, si laptisorul de matca, ajuta la producerea de interferon, De aceia se spune ca este anticancerigen.anti virus etc.

O zi buna tuturor.
dorina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miruna popescu (acum 13 ani)

Buna sera!
Pentru doamna Dorina
Multumesc din tot sufletul pentru rapiditatea cu care mi-ati raspuns, in felul acesta ajutand si alte persoane care s-au saturat de medicamentele de sinteza, dar mai ales de efectele lor adverse si vor sa incerce ceva natural, compatibil cu organismul lor.
Ceea ca ati scris este foarte complet ...incercasem reteta pentru spasmofilie ,dar pentru ca am acoperit ermetic, cu un capac, borcanul, ea s-a compromis.De asemenea eu aruncam oul cu totul fara sa stiu cate lucruri minunate se gasesc acolo.Ce sa mai zic,nota 10 pentru detalii!
Cu atat mai mult cu cat, navigand pe internet,am gasit povestea de viata a dv. sau mai bine zis a fiului dv.care a suferit convulsii, cand a fost mic, si aprecierea mea a crescut fata de puterea cu care ati luptat si v-ati dedicat sa-l salvati ,sa ramana fara sechele.
Am sa incerc si eu aceasta reteta care este chiar mai completa decat cea a d-nei Tatoiu.Referitor la giardia, credeti ca este suficienta aceasta reteta pentru eradicarea infectiei?
Inca odata multumesc si Dumnezeu sa va rasplateasca gestul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hoidrag calina (acum 13 ani)

buna am si eu o fetita de 12 ani si nuare poftade mancare are 25 de kg iam facut toate analizele are o anemie si lipsa de calciu si nemilosul reumatism va rog daca puteti o reteta pentru fetita mea va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

"am un nepot de 6 ani si face alegie la piscaturile tantarilor l-am dat cu mixtura mentolata si i-am administrat peritol si nu a scapat ce mai pot face"

Pt. Gabi Iurascu
Cumparati de la o farmacie homeopata remediul "Apis CH15" si dati la copil sa
sa suga o singura data 2 granule. ( deci doza unica, nu zilnica). Remediul se pot repeta dupa 5-6-7 zile in caz ca nu au avut suficient efect. Insa de obicei 1-2 doze sunt suficiente.
Remediul acesta ajuta in cele mai multe cazuri la astfel de alergii ( dar bineinteles ca nu la toate) si merita a fi incercat. Remediul costa 6 lei si il puteti folosi si
la intepaturi de albine, tantari, insecte, unde locul se umfla si devine rosu si fac bine compresele reci.

Introduceti in google "APIS MELIFICA - albina" si cititi despre remedil Apis ca sa stiti la ce il mai puteti folosi. Este un remediu foarte folositor si simplu de folosit de orice mama.
Inlatura des si alergia de la muscaturi de insecte. In caz ca nu ajuta spune-ti aici.

Un alt remediu care ajuta la blandele care apar de la tantari si care ustura si mananca tare este
Cantharis CH15 (este si un remediu pt. arsuri si este bine de avut in casa)
Cititi si despre acest remediu si cumparati-le pe amandoua. O armata de medici nu poate inlocui aceste 2 remedii de 12 lei daca sti sa le folosesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adela (acum 11 ani)

Buna,am doi copii de 4 si 2 ani nu au nici un pic de unitate se recesiune foarte ușor.
Ce îmi recomandati sa le dau.
Va multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita (acum 10 ani)

am gasit printre retetele Monicai Tatoiu unapentru sani mari (cretisoara,salvie,papadie,zmeur si chimen),dar nu stiu daca este pentru micsoraea sanilor (ce-mi trebuie mie) sau pentru marire si cat dureaza cura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 10 ani)

Asa am fost si eu toata copilaria....duceti copilul sa fie testat de intoleranta alimentara si anume de intoleranta la gluten! Documentati-va pe internet! Am scapat de aceste probleme odata
cu descooerirea acestei intolerante!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 10 ani)

Buna ziua! Am 1,63 si 46 kg...as vrea sa ma mai ingrad , dar nu reusesc sub nici- o forma.ce- mi recomandati? Va multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: