Hernie hiatala

Hernia inghinala
Intrebare postata de STARS cu 11 ani in urma

In urma unei gastroscopii am fost diagnosticata cu gastrita cronica difuza.Am urmat un tratament cu De-nol si Controloc . Asta se intampla acum un an . Nu am fost foarte multumita de tratament pentru ca nu am simtit nici un efect . Asa ca m-am reintors in cabinetul medical , in alt cabinet , la alt medic . Al doilea medic mi-a pus alt diagostic..."hernie hiatala".Am luat 3 luni Debridat si Controloc . Am avut grija de mine , nu am facut efort , am mancat la regim . Nu simt nici o ameliorare . Putine alimente sunt tolerate de stomacul meu . In plus am si respiratie neplacuta . Nu stiu ce sa mai fac...sunt dezamagita si lipsita de speranta . Mirosul neplacut are legatura cu hernia sau e vorba de alta afectiune? Am si gastrita pana la urma ? ...nu stiu ce sa mai cred.Multumesc . Sanatate multa tuturor !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Mihai (acum 11 ani)

Pentru ca cei care stiu nu raspund, voi raspunde eu , care nu stiu.
Dar din cate stiu....
Hernia hiatala nu se trateaza. Medicamentele se ia pentru reducerea manifestarilor neplacute. De obicei se prescrie un antiacid dupa mese si se recomanda ca pozitia de somn sa fie pe cat se poate mai ridicata (semisezand daca se poate). Poate avea legatura cu mirosul neplacut, pentru ca favorizeaza refluxul esofagian. Poate fi operata, nu stiu cand este recomandata operatia.
Tratamentul la care faceti referire v-a fost prescris pentru un ulcer sau o gastrita, si probabil pentru ca ati acuzat ceva manifestari spastice (probabil colon).
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

STARS (acum 11 ani)

Mihai , multumesc pentru raspuns . Am si uitat ca am postat intrebarea . M-ar fi ajutat un raspuns in momentele acelea de dezamagire . Acum ma simt un pic mai bine . Inteleg ca trebuie sa am grija toata viata , dar asta nu ma sperie . O perioada am mancat la regim si m-am simtit bine ... neasteptat de bine . Acum de sarbatori am tot consumat din alimentele interzise :) . Stiu totusi ce am de facut ca sa-mi fie bine . Mai mult am de insistat la ambitie . Iti multumesc inca o data pentru raspuns . Poate nu l-am primit pana acum pentru ca era ceva ce trebuia sa descopar eu singura . Merg inainte cu incredere si nadejde ca va fi totul bine . Iti doresc un an bun , cu pace sufleteasca si cu implinire in tot si in toate . La multi ani cu sanatate ! Doamne ajuta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cezar (acum 2 ani)

Îmi restricționează postrea de pe grupul facebook, dar caută pe pagina de facebook exat asa cum am scris eu, toate cuvintele astea si îți va da pagina:
Reflux gastroesofagian, gastrita, esofagita, hernie hiatala, helicobacter

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: