HERNIE DISCALA - ajutor! raspuns medic

Hernia inghinala
Intrebare postata de Mircea27111488 cu 15 ani in urma

Salut!

In urma unor dureri mari in zona lombara care se lasa pe piciorul stang, am efectuat un examen RMN. in urma acestuia a reiesit:
- hernie discala L4 - L5 mediolaterala stanga ce comprima radacina L5 d p partea stanga
- protruzie discala L5 S1 ce vine in contact cu radacina s1 d p parte dreapta - hipertrofie de ligament galben in dreptul spatiului L5 S1.
Criza s-a declansat in data d 25 aug (dureri f mari, mobilitate scazuta) In acest moment ma simt mai bine, durerile apar rar doar pe picior dar, parte din piciorul stang este amortit ( de la genunchi pana la degete, inclusiv, p partea superioara).
Urmez tratament medicamentos, cu: arcoxia, myolastan, codeina, stugeron.

CUM V-AM SPUS, MA SIMT MAI BINE P ZI CE TECE DAR, MA INGRIJOREAZA FAPTUL CA AM PICIORUL AMORTIT. AS VREA SA EVIT OPERATIA... PANA ACUM AM PAREREA A 4 MEDICI;

- PRIMUL NEUROCIRURG A SPUS CA 98% TREBUIE OPERAT ( SP MILITAR - ERAM IN PER DE CRIZA, IN 25 AUG) - AL 2-LEA NEUROCH (EUROCLINIC) A SPUS CA SE POARTE REZOLVA SI FARA OPERATIE DAR, IL INGRIJOREAZA ACEA SENZATIE DE AMORTIRE (E VB DE NERVUL SCIATIC). MI-A DAT O SAPT DE REPAOS + TRATAMENT, DACA NU SE REZOLVA TOT TREBUIE OPERAT..

- MAI AM PAREREA SI A 2 FIZIO-KINETO TERAPEUTI CARE SUSTIN CA SE POATE REZOL;VA SI FARA OPERATIE.

NU STIU CE SA MAI FAC...NU AS VREA OPERATIE, CUM POATE TRECE ACEASTA AMORTEALA? EU VAD CA E DIN CE IN CE MAI BINE, AM MOBILITATE SI NU MA MAI DOARE ASA TARE, CE SA FAC? MULTUMESC MULT PT AJUTOR! RAMONA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

remus gabriel (acum 15 ani)

Buna, si eu am fost operata de hernie discala la L4-L5...anul trecut in februarie (2007) si am fost foarte bine dupa interventie, numai ca mie nu-mi amortea inca piciorul, m-am dus inainte de a ajunge la asta si a fost mai bine pentru ca m-am recuperat mai repede. Numai ca acum am o a doua hernie la L5-S1...care este destul de urata....sti senzatia de durere si alte cele. Sfatul meu, este sa te operezi de acea hernie, cu cat o faci mai repede, cu atat este recuperarea mai usoara. Eu m-am operat la Cluj la clinica de neurochirurgie si am fost foarte bine tratata, in ciuda celor ce se4 aude despre medici si spitale, mai sunt si medici care sunt OAMENI, crede-ma!
Medicul la care am fost se numeste Maior Tiberiu si este intr-adevar un medic bun, cel putin pe mine m-a ajutat foarte mult, si s-a purtat foarte frumos cu mine. Nu are rost sa te mai amagesti cu alte alternativa...tot acolo o sa ajungi, la operatie, si e mai bine sa o faci acum decat mai incolo cand fa fi recupararea mai grea....mie mi s-a explicat ca sunt mai multe stadii ale hernierii discale si in functie de astea si interventia are rezultate bune sau mai putin bune, cand poti ramene cu dureri...
Monica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea27111488 (acum 15 ani)

Monica, multumesc mult pt sfaturi! :)

De la L5 S1 am eu aceste amorteli, este atins nervul sciatic.. :( Ai grija!

Vreau sa t mai intreb si cum te-ai simtit dupa operatie? cat timp ai stat in pat si in cat timp ti-ai reluat activitatile de dinainte ( serviciu/ scoala, condus masina etc). Am auzit ca perioada de recuperare este f grea , de aceea imi este teama mai mult...orice info imi prinde bine :)

Multumesc mult si SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

remus gabriel (acum 15 ani)

Salut.
Pai dupa operatie mi-a fost foarte bine, am stat destul de putin in pat, numai in prima zi pentru ca eu m-am operat inainte de a avea amorteli, iar activitatea am reluat-o destul de repede...si sa nu crezi numai in vorbe, recupararea depinde in primul rand de gravitatea herniei si in al diolea rand de fiecare persoana in parte...mie una mi-a fost foarte bine, lunea m-am operat si joia am plecat acasa...deci...cam asha a mers la mine.
Te pup si grija mare....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Fiziokinetoterapia este importanta si la fel parerea celor 2 kinetoterapeuti. Importanta este si parerea celor 2 neurochirurgi.
A trecut un an de atunci. Ati rezolvat problema?

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernia inghinala.

adriana (acum 13 ani)

buna seara! in urma cu 5 luni am ridicat ceva greu,iar apoi am avut probleme grave cu spatele;timp de 2 saptamani nu m-am putut indrepta de spate;shi deabia puteam calca cu piciorul drept;am fost la neurolog si a spus ca am discopatie lombara,am urmat tratamentul corespunzator[tratul,milgamma,gabaran,lanzul,celebrex si apoi arcoxia]dar dupa o vreme au revenit acele crize,cu amorteli pe piciorul drept;in urma R.M.N-ului am:hernie disc l5-s1 postero-mediana cu fragment migrat caudal si paramedian dreapta;protruzie discala l4-l5;imi este teama de operatie,ce altceva mai pot face,tinand cont si de durerile groaznice pe care le am?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Daca neurochirurgul a interpretat imaginile vazute cu ochii lui ca ar fi becesara operatia, aveti alternativa de a va opera sau de a aplica acupunctura. Protruziile discale nu sunt indicatie operatorie. Cel mai eficient tratament pentru ce aveti este acupunctura. Uneori o sigura sedinta efectuata profesionist inlatura orice durere, orice pareza sau parestezie, alteori mai multe sedinte de acupunctura.
Pana va tot plangeti de dureri, faceti ceva eficient macar, daca hernia este mare si ameninta nervul (senzitiv sau motor), acupunctorul, medic si el, va va trimite singur la neurochirurg, nu va va lasa sa paralizati. Experienta personala indica acupunctura cel mai eficient mijloc de tratament in hernia de disc si durerile legate de aceasta, inclusiv paresteziile (amortelile). Mergeti cu incredere la cel mai apropiat acupunctor si rezolvati-va problema sau trimiterea la specialistul neurochirurg. In mainile unui acupunctor bun, care este initiat si in celelate tehnici ale medicinii traditionale chineze si in homeopatie, puteti sa evitati operatia de hernie de disc in 80-90% din cazuri, procent echivalent cu excesul de zel in operatia asta.
Daca acupunctorul nu are succes, repet, asta o sa o spune el, va va trimite singur si sigur la operatia de hernie de disc.
Nu stiti un acupunctor bun?
Vi-l spun daca nu va descurcati singura, pe al meu, sigur este bun, la mine tine efectul cativa ani buni si are nevoie de o singura sedinta.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fstoicescu53 (acum 13 ani)

cea mai buna metoda pentru hernia de disc e nucleoplastia,vezi you tube etco faci si intr-o ora jumate esti externat din spital.eu nu mai am probleme.de 3 ani.metoda e relativ noua.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MONICA (acum 13 ani)

pentru protruzii discale cervicale ce imi recomandati?am dureri foarte mari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Acupunctura clasica sau homeomezoterapia (homeosiniatria sau injectii de remedii homeopate in puncte de acupunctura).
Functioneaza la sigur.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 12 ani)

Am 37 ani si de un an am descoperit o protuzie discala.Am luat tratament si am facut fizioterapie.Durerile m-au lasat.Dupa cateva luni m-au luat din nou .Acum ma doare foarte tare piciorul stang si mijlocul.Am tratament dar imi este rau ,m-ai ales noaptea nu pot sa dorm . nustiu ce sa mai fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 11 ani)

La ce bani se ajunge cu operatia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 10 ani)

Buna as dori un sfat in legatura cu sotul meu pentru a evita operatia este operat de 3 ori ultima operatie find facuta in 2009 pe piciorul drept hernie de disc L4 L 5 cicatrice compresiva ce pot sa va spun in termeni medicali de un an de zile durerile au reaparut din ce in ce mai puternice .deja are pareza din calcai de la picior ultimele trei degete de lapicior nu le mai simte durerile is foarte groaznice are arsuri in talpa foarte mari am facut nenumarate tratamente si fizio terapie dar nici un rezultat medicul care la operat ulta data a zis ca trebuie operat iar am facut rmn dar operatia este acum cu riscdeoarece sunt proble la disc .as dori un sfat de la un doctor pt a evita operatia sau un tratament pt cicarticea compresiva va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 10 ani)

Protuziile discale (asa cum am si eu )pe partea stanga sunt de natura psihosomatice, ele preced tulburari ale psihicului de regula, depresii, anxietate,fobii.
Eu fac sahaja yoga, acolo gasiti tehnici de curatare a ceakrelor si imbunatatire a energiei vitale-sau reiki. Sper sa ne mearga tuturor din ce in ce mai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11567530179 (acum 4 ani)

Doctorul a zis ca am scolioza lombara dextroconcava lombalizare S1 herni discale intraspongioase avansate L2 L3 L3-L4 ce ar trebui făcut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11615623606 (acum 3 ani)

La ce doctor ai fost să vorbești pentru că am și eu aceași problemă dar la mine nu e vorba de amorțeală pe mine mă doare piciorul stâng

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alin (acum un an)

Faceti acupunctura,kineto,daca sunteti din Iasi contactati ma la adresa de mail atscup33@ adresa_web_filtrata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: