Va rog sa ma ajuta ti!!!!! raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de euvalutza cu 13 ani in urma

Buna seara.Cum pot afla daca am hepatita cu virus B cronica sau acuta?acu o saptamana in urma unei donari am depistat ca am virusul B, spre uimirea mea, si nu stiu cum sa fac sa aflu de cand am virusul in organism,am facut TGP, TGO si sunt in limite normale. VA ROG SA MA AJUTATI CU RASPUNSURI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

iuli.b (acum 13 ani)

mergi la orice laborator si ceri o analiza imunologica antigen HBs,dar mai intai du-te la medicul de familie ptr indrumari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euvalutza (acum 13 ani)

PAI AM FOST.SI MI A IESIT ANTIGEN HBS POZITIV.l:( cred ca de la stomatolog il am,dar e curios ca prietenul meu nu il are.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! AgHBs e pozitiv si in hepatita acuta si in cea cronica. Daca aveti transaminaze normale, probabil aveti hepatita cronica, in boala acuta transaminazele sunt marite de cel putin 10 ori fata de normal. Singurul marker doar de hepatita acuta e Ac antiHBc IgM, care dupa aprox. 6 luni nu mai este pozitiv.
Testati-l ca sa vedeti daca sunteti la coada unei hepatite acute, cand transaminazele deja s-au normalizat. Daca e negativ, aveti o hepatita cronica de cel putin 6 luni vechime.
Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

euvalutza (acum 13 ani)

multumesc de raspunsuri,..am fost azi sa mi fac viremia si aflu raspunsul in 10 zile, sper sa fie bine.Mai am inca o intrebare, virusul D se ia tot pe cale sanguina?sau se face daca ai hepatita B?mie frika ca nu l am si pe D, oricum ma gandesc ca daca il aveam si pe D trebyia sa am transaminazele mari.Mai bine astept raspunsul de la viremie si apoi fac si testarea pt D nu?VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ami (acum 13 ani)

mergi la inst.boli inf. cont. MATEI BALS-Bucuresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euvalutza (acum 13 ani)

in legatura cu Matei Bals stii vreun doctor asa mai bun acolo?as vrea sa merg ca aici la noi in galati nu prea sunt

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euvalutza (acum 13 ani)

multumesc de raspunsuri!maine ma duc sa mi fac viremia.:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Virusul D se ia la fel ca si B si poate exista in corp doar daca exista VHB, deci testati-l. Nu este neaparat necesar sa fie transaminaze mari daca exista si virusul D.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana/maria M (acum 13 ani)

buna ziua! Sunt studenta la un colegiu sanitar ,acum 2 luni si jumatate am inceput stagiul de practica la sectia de reumatologie.Acolo a venit un domn caruia i/am recoltat sange dupa ce am terminat m/am intepat cu acul de la seriga. Asistenta care ma supraveghe mi/a acordat "ajutor " imediat ,mi-a strans degetul foarte tare ca sa iasa sangele de acolo...si mi/a garantat k nu am sa patesc nimic...insa mi-e foarte teama! Ce pot sa fac??? vA ROG SA IMI DATI UN SFAT! MULTUMESC ANTICIPAT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euvalutza (acum 13 ani)

trebuie sa ti faci teste pt hepatite cu virus B si C.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! In accidentele cu intepare exista un protocol care prevede testarea sursei daca e posibil pt virusurile B, C si HIV si testare intepatului pt aceleasi virusuri pt a vedea starea sa in momentul respectiv(daca are vreun virus deja). Apoi trebuie vaccinare prin schema rapida pt VHB, daca nu e vaccinata persoana intepata(la 0, 1 si 3 luni cate 1 doza vaccin) si profilaxia transmiterii HIV cu 2 antiretrovirale minim 1 luna. Pt VHC nu exista vaccin/profilaxie.
Daca a trecut >1 luna, nu se mai face profilaxie pt HIV, puteti sa va testati AgHBs, Ac antiVHC, Ac antiHIV acum si la 6 luni de la accident si daca sunt negativi, nu ati luat virusurile. Anticorpii apar intre1 si 6 luni de la accident.
Puteti sa faceti vaccin anti VHB, nu va strica, dar nu mai previne eventuala contaminare.
Aveti grija in viitor si va urez sanatate si noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

enolia (acum 13 ani)

am facut un set de analize care mi-au iesit toate in limite normale.
la anticorpi hcv a iesit INDETERMINABIL SA-MI FAC GRIJI ?
Va rog un raspuns .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tudurean Vasile (acum 13 ani)

Buna ziua.Am 52 de ani si acum 3ani am descoperit ca am hepatita C.Am urmat tratamente cu protectoare,e.t.c.Am facut analizele ptr.incarcatura virala si mi-a iesit 71 349ur/ml [4,85 log ui/ml ] GPT-9o,5, GOT89,5 Va-s ruga sa-mi spuneti daca este cazul sa ma sperii si sa merg inainte pentru dosar cu analizele care trebuie continuate ptr.interferon.Dupa cum am aflat sunt foarte scumpe peste 1000 RON si este cam dificil la pensia mea.Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Dl. Tudoreanu, daca aveti transaminaze mari pe langa viremia detectata, parerea mea este ca trebuie sa incercati sa va faceti dosar pt interferon+/- ribavirina. Pt. detectarea afectarii hepatice trebuie sa faceti punctie-biopsie hepatica, internat in spital, cu acordul doctorului care va face dosar si fara cost sau fibromax+ fibroscan care costa 1000lei.
Ar mai fi o problema, cu criza de acum se aproba ffff greu dosarele, si inainte se astepta in jur de 1 an, acum nimeni nu mai stie cand se aproba. Orice decizie luati, incercati sa evitati alcoolul, tutunul si stressul.
Multa sanatate si sarbatori fericite!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

Buna ziua....as vrea sa va intreb ceva....am aflat k am AgHBs pozitiv.....iar acuma nu de foarte de mult m-am intepat in practica de la o pacienta care avea VHC pozitiv.....mi-am facut analize si a iesit negativ la VHC........acuma intrebarea mea este daca o sa pot lucra in domeniu ca as. :(:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euvalutza (acum 12 ani)

andreea ce ai mai facut cu analizele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

As vrea sa imi raspunda cinevaa va rog....ca sunt foarte ingrijorataa.....VA MULTUMESC....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Printre personalul medical exista purtatori de virusuri hepatice B sau C, nu sunt obligati sa-si abandoneze profesia doar din acest motiv, dar sunt obligati sa respecte masurile de securitate pentru a nu contamina pacientii, aceasta si spre binele lor, pentru a nu contacta alte virusuri.
Intrebarea este, daca deja aveti VHB si e posibil sa fi contactat si VHC, sunteti sigura ca vreti sa lucrati intr-un mediu care va expune mereu acestor riscuri?
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

Buna seara......raspunsul la intrebare este: da dc nu?Riscuri sunt la tot personalul medical.....nu doar la mine... Intepatura a fost foarte superficiala(in palma) si pe viitor o sa fiu mult mai atenta cu mine si mai ales cu cei din jurul meu(daca alti nu au fost cu mne:(...(cand am luat VHB)).......As vrea sa stiu daca ar fi un mare minus la angajare.....Pentru dumeavoastra de exemplu ar conta asta???
Va multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! In analizele de la angajare nu se cer din cate stiu eu markeri virali hepatici. Conteaza cunostintele omului si felul in care le aplica. Pentru mine, daca as avea nevoie de angajati, nu ar conta prezenta unui virus in sangele lor, ci respectarea regulilor de protectie si atitudinea fata de pacienti.
Succes in cariera!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2