Se poate vindeca vreodata hepatita C???

Hepatita Lepra
Intrebare postata de nila cu 14 ani in urma

Am Hepatita C de la varta de 12-13 ani.Atunci am descoperit in urma unui control medica.Am luat tratament Interferon 2 ani la rand.Imi puteti oferi un sfat??si mai am o problema:in urma cu 2 ani am observat ca incepe sa ini creasca fire de par pe spate si asta ma sperie imi puteti spune ce sa fac dac pot sa scap de acest par.vara mie rusine si sa merg la stand.astept raspuns.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (59)

adina (acum 14 ani)

vreau sa te intreb daca ai avut efecte secundare in urma tratamentului cu interferon.E dureros?eu sunt purtatoare sanatoasa virus B si am facut chiar azi niste analize si abia maine imi zice rez.vreau sa scap de virusul asta iar dr. mi-a zis ca s-ar putea sa imi administreze inteferon...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Octavian (acum 12 ani)

Sa sti ca interferonu nu actioneaza la toata lumea! Depinde de persoana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ema (acum 7 ani)

Exista in UK medicamentul SOVALDI pentru tratarea miraculoasa a hepatitei C. Costa mult, dar cu cateva doze se reuseste eradicarea virusului din organism. Se mai gaseste si in Egipt si poate si in alte tari si chiar e miraculos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nila (acum 14 ani)

La inceput o sa faci febra,asta fiind reactia la organism.Dar apoi dupa un timp nu o sa mai faci.Eu totdeauna dupa ce primeam injectia luam ceva de febra>E destul de naspa ca in ziua respectiva nu mai esti bun de nimik,unoeri ai frisoane,ai o stare merem molesita si fara chef de nimik.La me cel putin asa so manifestat.Depinde si de organism.Asa ca mult curaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 14 ani)

am hepatita cu virus c de la varsta de 6 ani,acum am 60nu disperati fiti optimisti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 14 ani)

buna Georgiana,cati ani ai?de cand ai HVC ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nini tanase (acum 14 ani)

azi este duminica, este dimineata si ceea ce spuneti este incurajator !
acum am 49 ani, am descoperit-o acum 11 ani, mi s-a spus ca in 2-3 ani trebuie sa vorbesc cu popa.... inca sunt in picioare si am motive fantastice sa treaiesc ( fara a incurca pe altii ... asta este...)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mia (acum 13 ani)

mai Andra,pai daca virusul hepatite C,s-a descoperit abia in 1986,cum mama naibii ..sustii ca-l ai de..54 ani..???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

acnita (acum 14 ani)

Dragele mele,singurul tratament eficace pentru tratarea hepatitei C este interferonul asociat cu ribavirina.Eu sunt afara de 4 ani insa acum 2 ani am fost acasa si mi-am facut o rezectie la un canin ca apoi dupa 4 luni sa imi fie depistat acest virus ticalos.Am facut biopsie ,s-a determinat carga virica si dimensiunea de ficat afectata si am inceput tratamentul cu interferon. Am deja 4 luni si jumatate de tratament,si in afara de ceva dureri de cap ,anemie ,care se poate totusi corecta prin control de analize din 2 in 2 saptamani,caderea parului si dureri musculare in tot corpul,neliniste si mancarimi insuportabile...totusi ma simt foarte bine . Am inceput tratamentul cu o carga virica de 204.000 dupa 2 luni de tratament a scazut la 4080 si dupa alte 2 luni la doar 486,contunui tratamentul si sunt sigura ca in 27 febr cand imi voi face din nou carga virica voi fi negativa. Asadar ,va trebuie incredere,putere si vointa.Mi-am autoeducat moralul ,aici in singuratatea lumii si merg mai departe. Tuturor sanatate,putere si multa multa incredere in tratament si in Dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

draga acnita,eu am depistat ca am hepatita c cronica ii ultimele analizele cand eu eram insarcinata....am facut 4 luni de zile terapia cu interferon si ribavirina....prima injectie a fost teribila....apoi nu au avut nici un efect negativ,multumesc lui dumnezeu...dar.........dupa aceste 4 luni de zile nu mi-au iesit negative analizele....si mi-au spus sa intrrup tratamentul;m-au descurajat total,si nu stiu ce sa fac acum.nu mi-au facut nici macar o ecografie....si ma intreb :e normal.acum tre sa astept pana in octombrie sa ma duc iar la control...si nimik mai mult!!!!!!!!!!!!1 ma scriu din italai...am 23 de ani si un bebe de 11 luni.daca stiti ceva de ceea ce eu nu stiu....va rog sa-mi scrie-ti la urm mail: [email protected] va multumesc si...Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

acnita (acum 14 ani)

Am omis sa precizez ca inainte cu o ora de ati pune injectia trebuie sa iei paracetamol pentru a combate fiebra si durerile musculare ,apoi daca persita durerea de cap si temperatura ridicata se ia in continuare din 8 in 8 ore paracetamol. Sanatate multa tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nini tanase (acum 14 ani)

ma bucur ca esti optimista -- CONTEAZA CEL MAI MULT !!!
Retine totusi.. tratamentul nu este usor, eu cel putin am avut aceleasi reactii care le descrii.... chiar am fost incurajat ca scap........ am ajuns cu viremie "NEDECTECTABIL - din pacate doar un an
Important este ca trebuie un moral f. ridicat -(la un moment dat trebuia asimilat si co a doza de nesimtire la reactiile unora din jur !!!)
Pot vorbi cu multe exemple in care personaje au chicotit, au ras etc. si pe urma m-au cautat cu intrebari la ce dr. sa ma duc... hai mai spune-mi si mie cum te mentii ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cruti dragos (acum 14 ani)

buna ziua si eu am hepatita cronica b si mie foarte frica sa merg si la doctor pt a numi zc k o sa am cv ce nu se mai trateaza ce sa fac datimi si mie un sfat va multumesc......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elly (acum 14 ani)

salutare tuturor eu inca mai astept tratamentul, am depus dosarul in decembrie 2008 dar asa e la noi. viremia e destul de mare 4 milioane sapte sute. abia astept sa intru in posesia tratamentului chiar daca mi-e foarte frica de efecte adverse. cum mi-o fi norocul.sanatate tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

letitia12.01.2010 (acum 14 ani)

eu am fost diagnosticata cu hepatita C in anul 2003 decembrie,in urma unor analize facute la spitalul CANTACUZINO.Incepind cu martie 2004 am inceput tratamentul cu Interferon si Ribavirina ,si trebuie sa multumesc din suflet si pe aceasta cale DOMNULUI DOCTOR BOJINCA pentru ca astazi sint bine.La 3 luni dupa ce am inceput tratamentul,am facut analize si virusul a fost nedetectabil.Acum ma simt bine,dupa ce am facut 1 an tratament.Mai fac analize din cind in cind,si nu au mai fost probleme.Ma simt bine,muncesc cit ma tin puterile.Ca si regim alimentar;nu maninc prajeli,carne de porc grasa de loc,carne de porc sp***a, rar-DE CRACIUN si odata-de doua ori pe an-alcool-nu,tutun-nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

buna, a-si vrea sa ma interesezi daca in faza de ciroza hepatica se mai poate spera la ceva ajutor. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 14 ani)

nu stiu ..dar am vazut persoane in faze dastea la spital la ploiesti si doctori nu garanteaza...regim la sange.....multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian bucuresti (acum 14 ani)

am facut si eu prima injectie, si in primele ore nu am avut nimik, dar inainte sa iau pastilele si dupa am avut frisoane, m-au durut muschii, o usoara stare de greata, dar pe masura ce am continuat cu pastilele parca m-am obisnuit cu ele si nu au mai avut aceleasistari ca prima data!!! o sa mai intru sa va spun ce am mai facut, sanatate tuturor!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erica (acum 14 ani)

eu am descoperit acest virus in anul 2008. sunt foarte descurajata ptr ca nu mam gandit niciodata ca voi auzi de asa ceva....cand am aflat ca am virusul c nici nu stiam ce e aia. la inceput eram mai indiferenta dar cand am auzit ce se poate intampla daca e netratat...mam descurajat..miam bagat dosarul ptr interferon dar nu stiu cand o sa mil aprobe ca la noi asa e...acum sunt insarcinata in luna a 6 a m simt f bine si imi mai urmaresc transaminazele facand mereu analize la sange. nu tin un regim drastic in schimb nu consum alcool si nu fumez. mam lasat de fumat in clipa in care am auzit ca sunt purtatoare virus c.. multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erica (acum 14 ani)

apropo de tratamentul cu interferon: stiti cumva vreo alta cale de al procura in afara de a depune dosarul la casa de sanatate? sar putea sa dureze o vesnicie pana mil aproba...va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3