INTEPARE ACCIDENTALA CU AC FOLOSIT raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de NICOLETA49113210 cu 14 ani in urma

BUNA ZIUA! Am si eu o intrebare:am administrat cuiva cu hepatita p***anjectie cu Interferon si m-am intepat accidental in acul folosit la injectie.Persoana este in tratament de cateva luni si ultima viremie a iesit nedetectabila.Exista riscul sa ma infectez cu virusul C?E obligatoriu sa fac analiza Ac.antiVHC ?Cum sa procedez?
Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (39)

soothe (acum 14 ani)

Sunt sanse mari sa te fi infectat. Anticorpii apar dupa 6-8 saptamani de la infectare. Pana atunci fa-ti vaccin pentru hepatita B. E obligatoriu sa faci analiza. Nu ai de ce sa multumesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dora (acum 14 ani)

deci riscul sa fi luat virusul e mare.analizele pentru acest virus trebuie sa le faci obligatoriu si sa urmezi tratamentul doctorului.mult succes draga mea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

acil (acum 14 ani)

daca stiti cumva de la a cata injectie cu interferon nu te simnti bine ?
voi cei care a-ti facut acest tratament, plus ribavirina cum v-ati simntit dupa a doua injectie?
sanatate si numai bine!
Referitor la doamna care s-a intepat cu acul de la interferon e bine sa faca acuma o analiza pt.anticorpi hep C SI DUPA 2 LUNI ALTA DACA NU SUNT DEPISTATI ATUNCI E POSIBIL SA NU FIE NIMIC, DACA DA ATUNCI TRATAMENT IMEDIAT CA E CU VINDECARE RAPIDA IN STADIUL DE "ACUT" si nu cronic ca la noi ceilalti
Doamne ajuta si sanatata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita (acum 14 ani)

am inteles ca trebuie o anumita cantita de sange pentru transmiterea virusului c...printr-un ac de insulina se poate lua?as dori sa stiu cam ce cantitate de sange ar trebui pentru a te infecta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Transmiterea virusului C prin inteparea cu ac este extrem de redusa 0,1%. In cazul in care viremia pacientei aflate in tratament este nedetectabila sansele sunt aproape nule de transmitere a virusului. Faceti Ac anti HCV la 2 luni de la incident si viremia ARN HCV la 3 luni de la incident. Sfatul meu este sa consultati si medicul infectionist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

As.Luminita (acum 14 ani)

multumesc mult pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vasile (acum 10 ani)

Buna ziua, am si eu o problema, mi-sa facut o ingectie si nu stiu daca acul a fost sterilizat, dar daca a fost nesterilizat este posibil sa ma infecteze cu ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dantes (acum 14 ani)

E adevarat caci infectia se poate transmite si in cazul in care locuiesti mai mult timp cu o persoana infestata cu HCV, si care e timpul in care se poate pune in evidenta virusul de la infestare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tomaioana (acum 14 ani)

sint sanse mici sa te infectat
in familie ni s-a intimplat exact la fel
si dupa 2 ani de la intepare cind i s-a facut testul ptr hep c era negativ
am facut testul dupa 2 ani de teama rezultatului care din fericire a iesit negativ
persoana careia i se adminisrta interferonul facea acest trat de aprox o luna
si a avut o viremioe destul de mare 20070copiiper ml

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tomaioana (acum 14 ani)

nu este o sansa sa te fi infectat este un risc (corectez mesajul de mai sus )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FLORICA (acum 14 ani)

DIN GRESALA O FETITA D 4 ANI SA INPUNS CU UN AC DE CUSUT SI EU LAM FOLOSIT DAR NU IS SIGURA DAK MAM INPUNS SI EU PT K EU AM HEPATITA B CRONICA ACTIVA ACUMA TRE SA INCEP TRATAMENTU:ACUM IS FOARTE INGRIJORATA ASTEPT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Fetita d-voastra a fost vaccinata la nastere, sunt putine sanse sa se fi infectat, in cazul prezumtiv ca si d-voastra v-ati intepat. Ar trebui facuti anticorpii Anti HBS si Ag HBs in cazul fetitei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudorita (acum 13 ani)

daca persoana era sub tratament si era nedectabila ,asta inseamna ca nu are virus in sange,daca te-ai intepat nu o sa iei virusul,era grav daca nu se afla sub tratament.oricum infectia apare in sange dupa 6 luni,pana atunci este o fereastra epidemiologica,adica poti sa ai virus dar sa nu apara la analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

As.Luminita (acum 13 ani)

multumesc inca odaa pentru sfat..ati avut dreptate..am facut analizele 3 luni la rand si nu mam contaminat cu virusul c

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 8 luni)

Buna ziua , v ați mai făcut analize pentru hepatita sau HIV ? Eu am pățit ceva asemănător și mă tem foarte mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 13 ani)

acum 3 zile m-am intepat cu un ac flolosit pt o glicemie a unei persoane care are diabet si face tratament cu insulina. Este posibil sa fac diabet?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Diabetul zaharat nu se transmite prin intermediul acelor, este o afectiune metabolica. Trebuie sa verificati daca persoana cu al carui ac v-ati intepat nu sufera de hepatita virala C sau B, HIV, acestea fiind afectiunile ce se pot transmite prin ace.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doinita (acum 9 ani)

am patit la fel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ralu (acum 8 ani)

si ai ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CLEOPATRA DOBRE (acum 13 ani)

Fetia mea de 3,8 luni ,s-a intepat cu acul pt insulia a bunicului ,el in trecut acum 45 de ani a avut HEPATITA(el spune ca facuse de la mincare) ,dar nu mai stie exact care ,...Am intles ca trebuie facut analize dupa circa 6 luni ,dar ma imbolnavesc eu asteptind ,intrebarea mea ,hepatita A ,D,SI E se cronicizeaza ,se mai poate lua? ...Va multumesc anticipat !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2