Hepatita virala cronica cu virus C - tratament, efecte adverse

Hepatita Leucemie nonlimfocitara acuta Neutropenie autoimuna Crioglobulinemia Neutropenie asociata cu SIDA Fibroza pulmonara
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

As dori sa aflu reactiile organismului in urma tratamentului cu interferon si ribavirina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (47)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

un raspuns si mai clar sansele sa nu fi contactat virusul sunt de 97% respectiv 98%. dar era totusi indicat de cerut sfatul unui medic privitor la contactul sexual si riscul infectarii cu virusul hepatic C in acest caz. acum importanta este consultarea unui medic in cauza, si efectuarea unor analize ale sangelui pentru siguranta. dupa ce aflati rezultatul (sa speram ca pozitiv) frumos ar fi sa apara un post pe acest forum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

cat este procentu ,ca hepatita cu virus c sa se ttrasmita prin contact sexual?multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA (acum 11 ani)

4 %

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

daca urmez tratament cu antidepresive nu pot face acest tratament cu interferon?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin58 (acum 16 ani)

Nu sunt medic ci doar pacient si asta a fost prima intrebare cand am aflat ca am virusul. Raspunsul pe care l-am primit a fost:
"Daca nu aveti rani genitale procentul este 0."

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

as avea o rugaminte daca poti sa-mi raspunzi, cu cat timp inainte de inceperea tratamentului ai depus dosarul ?, cat timp ai asteptat pana ai primit aprobarea tratamentului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

sal , as vrea sa stiu parerea voastra in privinta hepatitei C , tin sa precizez ca mama are hepatita C..si nu vrea sa faka INTERFERONUL pt. ca a auzit o gramada de efecte secundare , si am citit si eu pe internet , oare numai cu regim si hepato-protectoare pt. ficat nu se poate trai ?astept raspunsuri pe mail ..multa sanatate !! multumesc . PS. ii dau dreptate lui George mama kand se duce la control vede akolo multe persoane care parka sunt pe alta planeta ..se simt rau ..off e atat de complicat , la mama e la inceput dar ..astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Salut! Am 29 de ani. In 2004 am fost diagnosticat cu hepatita C (de la dentist sau din spitalul militar- operatie de apendicita). Am urmat 1 an tratamentul combinat cu interferon pegylat si ribavirina. Pe timpul tratamentului nu am avut niciun fel de reactii secundare vizibile sau sesizabile. Viremiile (replicarea virusului in sange)au iesit de atunci nedetectabile. Doar ca pe perioada tratamentului analizele de sange evidentiau o scadere foarte drastica a starii de imunitate (1000 de leucocite). Doctorii de la sp Colentina m-au sfatuit sa continui tratamentul fara a reduce doza si asa am si facut. In toata aceasta perioada am mers la serviciu si m-am stresat ca un prost la cote ridicate. Dupa 6 luni de la terminarea tratamentului leucocitele au luat-o razna in sensul ca au inceput sa creasca foarte accelerat. Am ajuns pt mai multe investigatii la sp Fundeni iar in urma punctiei medulare (se recolteaza maduva osoasa) am primit cea mai devastatoare veste: leucemie acuta limfoblastica. Am fost cuprins de disperare, de ura fata de viata, de soarta. Am inceput imediat chimioterapia, totul a inceput sa se naruie in jurul meu, nu mai conta nimic din tot ce realizasem pana atunci. In acest moment sunt OK (deocamdata), sunt in remisie. Trebuie sa reincep munca (am fost in concediu medical 18 luni) si sper sa nu mai urmeze altceva mai rau (cred ca este si greu sa ma nimereasca ceva mai devastator). Oricum toate aceste experiente m-au facut sa privesc viata altfel: oamenii obisnuiti iubesc viata, eu iubesc moartea. Imi doresc sa se termine cat mai rapid si sa nu ajung o povara pentru cei care ma iubesc. In spital cat am fost internat am cunoscut oameni batrani (peste 70 de ani) care isi doreau foarte tare sa traiasca si nu ii pot intelege!? Eu m-am resemnat: am avut o copilarie senzational de placuta, Dumnezeu m-a ajutat sa realizez tot ce mi-am dorit, am cea mai minunata sotie din lume. In astfel de momente iti dai seama cu adevarat cine te iubeste neconditionat si cine nu. Regret ca am intrat in viata ei; ce-i mai pot oferi eu bun in viata asta...? Poate daca ne vom regasi intr-o alta existenta... Oricum eu consider ca am invins cancerul deoarece indiferent ce se va intampla aceasta maladie nu-mi va putea lua amintirile frumoase si nici dragostea. Iubiti-va mult caci RAUL ne pandeste pe toti. Nu spun 100% ca interferonul este vinovat pt ce mi s-a intamplat ci doar sa va ganditi bine inainte de a incepe tratamentul pt HCV. Eu unul as prefera sa fi fost in situatia de a nu fi acceptat tratamentul si sa fi murit de ciroza peste 20 de ani. In Marea Britanie s-a efectuat un studiu despre bolile care sunt tratate prin chimioterapie (tot felul de cancere si nu numai). Pacientii prezinta un risc crescut ca dupa terminarea chimioterapiei sa dezvolte o forma de leucemie. Atentie ca interferon ribavirina=un fel de chimioterapie. Interferonul este folosit pt a trata si anmita forma de leucemie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin58 (acum 16 ani)

Imi pare rau George de tot ce ai patit, sincer.
De acord tratamentul combinat este un fel de chimioterapie. Ce a patit el este devastator dar sunt si foarte multe cazuri care s-au vindecat cu acest tratament, fara a avea urmari ca ale lui. Intradevar trebuie foarte bine "cantarit" daca sa facem sau nu interferon. Eu am ales riscul de a-l face. Daca voi pati ca George, timpul va decide.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua,

Am o prietena careia i sa recomandat tratament cu Interferon si Ribavirina. Ea este din Ploiesti dar a fost luata in evidenta la spitalul Victor Babes din Bucuresti. Nici pana la aceasta ora cei de la Casa de Asigurari din Ploiesti nu i-au emis reteta....desi au trecut 2 doi - ani de cand acest tratament i-a fost prescris de medic...Cei de la Bucuresti o trimit la Ploiesti cei de la Ploiesti spun ca este scrisa pe o lista de asteptare...Este acest medicament asa de rar incat il poti compara cu un organ???? Sunt disperata...la nicio farmacie nu mi se elibereaza fara reteta de la Casa de Asigurari....va rog sa imi spuneti unde sa mai cer ajutor. De la Minesterul Sanatatii ni s-a comunicat ca nu sta in puterea lor si ca sa isi astepte randul....Randul la ce????? Nu este pensionata - desi ar fi putut - are doar 45 ani si mai are un copil minor de crescut....Chiar asa de rau am ajuns sa nu ni se accorde nici macar dreptul la sanatate????
Sunt profund revoltata!!
Va rog sa ma ajutati cu o idee, un sfat....
Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

In dec 2007 am descoperit ca am hepatita c odata cu analizele pe care le-am facut avind.urmez tratament cu lagosa un regim strict fara carne de porc,grasimi dulciuri.dr mi-a zis sa fac biopsia hepatica si sa incep tratamentul cu interferon.... ce riscuri sint in cazul interferonului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

turcu (acum 12 ani)

imediat tre sa depui dosarul pt interferon

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia266101277 (acum 15 ani)

STIMATI PRIETENI,
Tratamentul cu interferon + ribavirina duce din pacate la multe efecte secundare .
Cel mai de temut este acela ca poate produce chiar LEUCEMIE.
Un alt lucru foarte important pe care putini pacienti il stiu este acela ca tratamentul minune ajuta doar 30% dintre pacienti.La foarte multi bolnavi ,dupa intreruperea tratamentului virusul hepatitic revine in forta.
In ura cu multi ani am pus la punct o formula de tratament ,total naturala,care reuseste sa tina pe loc temuti virusi.
Vindecare totala nu exista (cu exceptia transplantului hepatic).
Cu deosebit respect,
VERBAN MIHAI
[email protected]
Mobil;0743 18 39 14

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

d-le Verban, mai bine nu ai baga sperietura in oameni cu afirmatia ca tratam. cu interferon si ribavirina poate produce leucemie(acel caz este aparte, nu inseamna ca toti pot pati la fel), si asta numai ca sa-ti castigi d-ta fraieri care sa te imbogateasca apeland la leacurile dumitale naturiste care chiar d-ta recunosti ca doar tine virusii in frau.Lumea nu cred ca doreste doar asta, lumea doreste sa scape de virus, nu sa il tina in frau, iar a doua afirmatia ca aceasta boala nu se vindeca niciodata, iarasi este falsa, sunt o gramada de cazuri care s-au vindecat,dar asta o vezi la 6 luni dupa terminarea tratam. cu interferon si ribavirina, e adevarat ca sunt cazuri si care nu se vindeca, dar cel putin sunt linistiti ca macar au reusit sa incetineasca procesul de fibrozare al ficatului, ceea ce este si asta important, efecte secundare sunt intr-adevar, dar sunt suportabile si nu la toata lumea se manifesta la fel, depinde de organismul fiecaruia. Asa ca, oameni buni, nu puneti botul la toate ofertele naturiste, ptr. ca se stie foarte clar ca la ora actuala singurul tratament care te poate vindeca este doar INTERFERON + RIBAVIRINA.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

In urma cu cateva zile mama a fost diagnosticata cu virusul hepatitei C...numai ca virusul este inactiv. Din acest motiv doctorul nu i-a prescris altceva in loc de interferon si ribavirin. Se poate asa ceva? Virusul sa vie inactiv? Si mai exct ce inseamna asta? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

DE DOI ANI AM ASTEPTAT INTERFERONUL SI ACUM SUNT LA a2a INJECTIE,PRECUM SI REBAVIRINA LA INCEPUT A FOST OK! ACUM AU APARUT REACTIILE ADVERSE, PALPITATI DUPA RIBAVIRINA, MUCOASA NAZALA LIPSA ,TRANSPIRATI,OCHI USCATI,GAT IRITAT,IAU CRED PREA MULTE PASTILE RIBAVIRINA? IAU 1200 mg LA CAT POT REDUCE RIBAVIRINA?!oare pot ca fac extractie dentara ac***a o prob? VA MULTUNESC!SFATUL MEDICULUI!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

ptr. Florin.
Acestea sunt reactii secundare specifice tratamentului, intra pe "hepatita-c.gatworks.net" ptr. a afla mai multe lucruri, merita

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai178113466 (acum 15 ani)

de ce sperii oamenii ca nu au tratamentele naturiste cum sa fie mai bune decat acele medicamente facute din ani de studii.mergeti la un medic nu va mm-ai luati dupa totii nebunii, care au fost poate inainte bonlavii de alte boli.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emi114593 (acum 15 ani)

buna.am 23 de ani.in1992 am fost diagnosticata cu LAL l1,si au urmat 3 ani de chin si sufeinte pt mine si parintii mei.din 97 nu am mai facut nici un fel de tratament pt leucemie.mi s-a spus ca sunt total vindecata.a fost bine.cea mai mare bucurie.pana acum 2 luni,cand a fost nevoie de o interventie chirurgicala,iar in urma analizelor facute inainte de operatie am fost diagnosticata cu hepatita cronica C.ce sa fac?
am inteles ca interferonul actioneaza negativ in ceea ce priveste globulele rosii si cele albe.nu stiu ce sa fac.dar cu siguranta stiu ca nu vreau sa se mai repete si sa mai trec prin ce am trecut atunci.astept mesaje cu parerile voastre.multumesc.multa SANATATE la toti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena808 (acum 15 ani)

salut! si eu am 29 de ani si am fost diagnosticata cu virusul hepatic C in anul 2005 cand eram insarcinata in luna a 8-a. Anul acesta in luna iunie am terminat tratamentul si eu cu ribavirina si interferon. Rezultatele sunt bune deocamdata dar mi-e frica tot timpul sa nu revina acest virus blestemat. De obicei mai intru pe internet si mai citesc articole despre virusul C, noi tratamente daca au aparut sau alte noutati despre el.
Asa cum ai spus si tu, nu vrei sa ajungi o povara pt nimeni asa si eu ma gandesc ca nu are rost sa te chinui. De trei ani am fost de mai multe ori in spital, am facut 2 punctii, m-am simtit de f multe ori foarte rau in timpul tratamentului si chiar mi-am dorit sa mor de multe ori. Am trecut in cele din urma peste toate acele ganduri doar de dragul copilului meu care are nevoie de mine. totusi de trei ani m-am schimbat foarte mult, privesc viata altfel in sensul ca daca am o placere mi-o indeplinesc, daca vreau sa fac un lucru il fac fara nici o ezitare, incerc sa traiesc viata pe moment si cat mai bine si mai ales sa ma simt bine. M-am schimbat inainte nu eram asa, visam doar ca odata si odata voi face acel lucru,poate, dar acum il fac pur si simplu. Viata este scurta acesta este adevarul si azi esti bine, maine nu. SFATUL MEU: hai sa nu ne mai gandim la ce a fost ci pur si simplu sa ne traim viata cat mai placut incepand de acum, azi, din acest moment. eu iti doresc multa, multa sanatate, fericire si o viata cat mai frumoasa indiferent cat reprezinta ea de acum incolo: 1 zi, un an, un deceniu.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3