Hepatita c? raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de enolia cu 13 ani in urma

Ce inseamna anticorpi hcv indeterminat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

borachi vasile (acum 13 ani)

ce inseamna anticorpi hcv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

enolia (acum 13 ani)

ASTA VREAU SA AFLU SI EU.
Mi s-au facut analize pentru a deveni donator de sange , cand am mers sa iau rezultatele d-na Doctor mi-a spus ca nu pot deveni donator deoarece una dintre analize nu a putut fi facuta si ca a fost trimisa la Bucuresti .Rezultatul este scris sub aceasta forma "ANTICORPI HCV INDETERMINAT" mai multe relatii nu mi-a dat.Ma v-a lamuri abia peste o luna cand vor sosi rezultatele si v-a trebui sa repet sau nu analiza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua!Cand apare acest rezultat trebuie retestare prin alta metoda: western blot, mai scumpa si greu de efectuat sau dozarea viremiei.
Cauzele tin de trusa folosita, alti anticorpi prezenti in corp care interfera cu Ac anti VHC, sau sa va aflati in perioada de fereastra imunologica, cele 1-6 luni care trec de la infectie pana la aparitia anticorpilor.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

enolia (acum 13 ani)

sa inteleg ca am hepatita c? in luna mai am facut virusii si erau toate analizele bune, acum dupa ce am fost la stomatologie (intre timp ) m-am procopsit cu hcv?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

enolia (acum 13 ani)

am omis sa va spun ca sotul meu are hepatita B si de aceea eu am fost nevoita sa ma vaccinez impotriva hepatitei B. Are vreo legatura cu acest rezultat ?
Hepatita sotului meu este luata de la stomatologie ,acelasi cabinet unde si eu merg.
Cabinetul CERADENT atentie pentru cei nevoiti sa mearga la Stomatolog.
Alte cauze nu vedem deoarece este singurul loc de unde am fi putut sa luam hepatitele, manichiura nu, transfuzii nu, nu am fost la spital sau nu am facut injectii in alta parte.
Vaccinul pe care l-am facut a fost desfacut in fata mea .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

enolia (acum 13 ani)

ce inseamna o analiza mai scumpa , cat poate sa coste aceasta analiza .
Este vorba de viremie?
Am refacut analiza la un alt cabinet , mi-a iestit anticorpi HCV NEGATIV , mi s-a recomandat revenire peste 3 luni.
Nu pot astepta 3 luni fara sa fac nimic.
In luna februarie ANTI HCV AVEAM 0,22 ,in decembrie am negativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

herghiligiu mirela (acum 13 ani)

ce inseamna viremia.... e o analiza a sangelui? mama mea face interferon, are o luna si 2 saptamani abia, are o tuse permaneneta, e slabita, tine regim si ma tem pentru ea, ma tem sa merg mai departe.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Denisa (acum 13 ani)

este o analiza care determina cantitatea de virus C din sange, dar daca mama ta face deja Interferon inseamna ca a facut viremia deoarece este necesara la dosarul pt interferon. Se face pe cupon gratuit, dar poti sa o faci si contracost. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

enolia (acum 13 ani)

viremia este o analiza a sangelui prin care se determina incarcarea virala , in functie de aceasta se prescrie tratamente in hepatite .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pt. Enolia: daca ati repetat Ac anti VHC si au iesit negativi, probabil nu aveti virusul. Totusi trebuie si un test Western blot pt. siguranta si ca sa nu mai asteptati 3 luni. Nu are legatura cu vaccinarea anti VHB. Sper ca ati facut 3 doze de vaccin, asa e schema pt. producerea de anticorpi in titru protector. De la stomatolog se pot lua virusuri pt ca nu se curata cu substante potrivite care sa actioneze 15-20 minute pana la tratarea urmatorului pacient tubulatura care nu se poate steriliza.
Pt. Mirela: daca mama a inceput interferonul, stie ca are multe reactii adverse si ca pe timpul tratamentului se poate simti rau, decizia de intrerupere trebuie bine cantarita, se face de obicei daca are si reactii adverse hematologice severe: anemie, trombocite scazute, leucocite scazute. Nu e necesar sa tina un regim prea strict, sa manance ca sa aiba puteri, cu evitarea doar a alcoolului, grasimilor si prajelilor.
Sanatate si sarbatori fericite!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

enolia (acum 13 ani)

Multumesc pentru lamuriri , sanatate si sarbatori fericite, un an nou prosper tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacriela (acum 13 ani)

Doamna doctor fratele meu are hvc si la fifromax a iesit F4 iar viremia e de 3931308 UI/ml are vreo sansa pt.interferon? Ce rol are endoscopia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Afectarea ficatului este crescuta, daca are scor 4 la fibromax si viremia e mare, dar exista si viremii>1 miliard copii/ml. Daca face interferon, poate opri evolutia spre mai rau, adica ciroza si carcinom hepatic. Alte investigatii: endoscopia, ecografia abdominala, electroforeza proteinelor serice, alfafetoproteina arata daca nu este deja intr-un stadiu incipient de ciroza hepatica, in acest caz trebuie sa primeasca tratament adecvat. Poate primi interferon si in ciroza CHILD 1.
Multa sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacriela (acum 12 ani)

Buna ziua!
Fratele meu incepe maine tratamentul cu interferon, are HCV F4. Endoscopia a iesit bine dar sangereaza uneori din nas si in scaun. Are trombocitele 119 mii.Va rog sa-mi spuneti daca are voie sa ia alte medicamente in acest timp: algocamin, silimarina, ulsofalk; sau ceaiuri hepatice, lemn dulce(gliciriza),etc.? Si daca are in dosar 2 viremii la o diferenta de o saptamana, care se ia in considerare pt.calcul pt.continuarea tratamentului? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua! Foarte bine ca nu are varice esofagiene, sangereaza de la trombocitele mici, dar nu sunt atat de mici incat sa contraindice tratamentul cu interferon. Ursofalk de ce sa ia? Are bilirubina f mare? Nu trebuie luat. Hepatotrope cum e silimarina sau ceaiurile ar putea sa le ia, rau nu fac. Algocalmin doar daca il doare ceva f tare sau are febra mare.
Viremia de control la 3 luni de tratament se face, daca are 2 sa o dea pe cea mai mica.
Succes si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacriela (acum 12 ani)

Va multumesc!
Suporta bine tratamentul,frisoane, putina febra, inima lui ma ingrijoreaza, o zi doua dupa injectie bate ba prea repede, ba prea incet si daca sta cu fata in sus se sufoca....am sa-l programez la alt consult la inima...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacriela (acum 12 ani)

Dupa o luna de tratament cu interferon a aparut alta problema, trombocite scazute. Va rog sa-mi spuneti ce sa facem ca sa creasca...poate lua Glutation si ImmunocalTM simultan cu terapia cu interferon? Ajuta la soparea virusului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacriela (acum 12 ani)

Buna ziua! Fratele meu indata ar 12 saptamani de interferon, cat trebuie sa scada viremia pt. a continua tratamentul. Viremia lui initiala e de 6042677UI/mL. Si poate repete analiza fibromax in timpul acestei terapii? Terapia cu interferon poate influenta rezultatul? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: