Hepatita C raspuns medic

Hepatita Boala von Willebrand
Intrebare postata de veryka cu 14 ani in urma

BUNA ZIUA! am si eu o intrebare: e posibil sa fi doar purtator al virusului hepatitei C? DACA TGO SI TGP SUNT IN LIMITE NORMALE POTI FI INFECTAT DE PUTIN TIMP?VA MULTUMESC FRUMOS

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Diabet si Nutritie MDr. Diabet si Nutritie este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Nu sunteti purtator ci aveti hepatita virala C. Faptul ca transaminazele (TGO, TGP) sunt in limite normale nu inseamna ca infectia este recenta ci ca nu este o forma agresiva. Doar biopsia hepatica poate arata gradul afectarii hepatice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

loredana (acum 14 ani)

BUNA ZIUA! MI-AM FACUT ANALIZELE PT HEPATITA SI MI-AU IESIT URMAT REZULTATE
TGO 56
TGP 94
BILIRUBINA TOTALA 1,86- 0,34
GAMA GT 39
SI AC ANTI HCV SLAB POZITIV SI TREBUIA REPETAT, MI-AM MAI FACUT ODATA HCV SI A IESIT NEGATIV , E POSIBIL SA AM HEPATITA C?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA (acum 14 ani)

AM UITAT SA VA INTREB CE ATI MAI AFLAT IN LEGATURA CU ACEASTA POSIBILA BOALA?aTI REPETAT ANALIZELE?Ce a spus medicul?

Desisotul meu si-a facut analize ulterioare la mai multe laboratoare si erau negative,tot ne este frica.Sunteti singura pe care am intalnit-o in aceeasi situatie.As dori sa ne impartasiti din experienta aceasta.Multumim anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

veryka (acum 14 ani)

e posibil, dar cel mai bine mergi si fa din nou analizele si daca iti iese ag anti hcv pozitiv mergi la un doctor specialist gastroenteorolog, oricum tgo si tgp marite arata ca ceva nu e in regula! daca vrei sa vb mai multe lasa-mi id tau de mess

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA (acum 14 ani)

Buna ziua!
Aceleasi rezultate le-a primit si sotul meu,respectiv anti HCV slab pozitiv,cu recomandarea de a efectua testul western bloot.Nu a facut acest test,insa a repetat analiza la anticorpii HCV de 6 ori si de fiecare data a iesit negativ!Precizez ca are tiroida autoimuna si probabil din cauza aceasta a fost rezultatul acela slab pozitiv.Ceea ce nu intelegem nici noi,nici medicul este de ce a avut o perioada transaminazele mari (TGO - 78)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina_nemesis (acum 13 ani)

Bună seara!

La vârsta de 2 ani am fost diagnosticată cu von Willebrand și, inevitabil, am făcut câteva transfuzii la viața mea, mai ales după pubertate, plus multe tratamente cu crioprecipitat.
Recent mi-am început viața sexuală, iar la câteva luni după (2 luni mai exact) am aflat că sunt purtătoare de HCV. Mi-am făcut și viremia și mi-a ieșit nedetectabilă. Va rog frumos să-mi spuneți ce șanse exista ca prietenul meu să se fi infectat - primele zile a fost sex protejat, apoi am renunțat la prezervative? Eu m-am mai documentat și am văzut cifre cuprinse între 1 - 5% (șanse ca el să se fi îmbolnăvit) + am auzit și cunosc destul de multe cazuri în care unul dintre parteneri este purtător iar al doilea să nu se fi infectat. Însă, oricum, am nevoie de cât mai multe informații până la aflarea rezultatelor.

Vă rog să nu mă ignorați!

Cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bety (acum 13 ani)

buna ziua mi-am facut si eu analizele ac.hcv in urma unei pneumoni interstitiale pe care am avut-o cu circa o luna in urma. testul mi-a iesit in felul urmator : ag.hbs-negativ, ac.hcv-pozitiv cut-off, iar in josul paginii imi este recomandat repetarea ac-hcv pe alta trusa . tin sa precizez ca tgo=130 si tgp=127 astept un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

veryka (acum 13 ani)

buna! dupa cate vad ai transminazele foarte mari! si pozitiv hcv, nu stiu ce sa zic..... la mine mi-a iesit transminazele ok dar pozitiv la hcv; am facut viremia care a iesit nedetectabila. doctorul m-a trimis sa fac din nou analizele pentru hcv si mi-a iesit negativ, a fost o gresala de laborator. refa analizele si apoi in functie de rfezultate mergi la un specialist care o sa iti spuna exact ce ai de facut!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi marian bogdan (acum 11 ani)

daca am ains pe cineva purtator de hepatita c in zona unde sangera , iar eu am fost cu o rana usoara , se poate sa fi luat virusul, multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi marian bogdan (acum 11 ani)

daca am ains pe cineva purtator de hepatita c in zona unde sangera , iar eu am fost cu o rana usoara , se poate sa fi luat virusul, multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

P IOAN (acum 10 ani)

am fost diahnosticat cu hepatita c foarte recent iar in urma analizelor mia iesit viremia 1.450000 si fibroscan 2 mi sa recomandat peginterferonul alfa 2 a si ribavirinum acum astept aprobarea de la casa de asigurari care mai intarzie .ce ma sfatuiti sa fac sa incep tratamentul recomandat sau sa nu il iau?? ce reactii adverse pot avea????va rog sa imi spuneti daca mai exista si altceva pentru tratarea hepatitei c ?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: