Hepatita B raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de maramaria cu 13 ani in urma

Buna seara. Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Analizele sunt facute in Italia, de aceea le voi reda cum sunt scrise in biletul de analize si anume:
Epatite A - Ab >100;
Epatite A - Anticorpi IgM - Negativo;
Epatite B - HbsAg - Negativo;
Epatite B - HBsAB >1000;
Epatite B - HBeAb - Grayzone;
Epatite B - HBcAb - Positivo;
Epatite C - Ab - Negativo.
Mentionez ca am 52 de ani iar medicul de familie din Italia mi-a recomandat repetarea analizelor peste 6 luni, fara tratament medicamentos ci doar cu mici rstrictii alimentare. Nu mi a explicat prea multe si citind aici am aflat multe lucruri interesante despre hepatitele virale. Va multumesc ca existati, va multumesc anticipat pentru lamuririle ce le astept de la dumneavoatra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ati avut hepatita A in trecut, acum aveti anticorpii totali prezenti si asa raman pe viata. Daca ar fi boala acuta, ar fi Anticorpii IgM pozitivi.
Ati avut si hepatita B in trecut , dar v-ati vindecat, acum au ramas drept semn anticorpii antiHBs siHBc pozitivi, acestia vor ramane pozitivi toata viata.
Daca aveti transaminaze mari, pot fi din cauza alimentatiei, sau puteti sa va testati pentru hepatita C.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

Ionel DUMITRU (acum 13 ani)

Buna ziua , am facut o analiza in UK , puteti sa imi explicati va rog?
Hepatitis B surface antibody level, less than 10 iu?l detected
ce ar trebuii sa fac ? va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrea Cornelia (acum 13 ani)

buna ziua,as vrea sa ma informez mai mult despre aceasta boala care mie mi se pare un pic ciudata...am facut analizele in Italia care sunt: Antigene Australia (HBsAg) positivo Anticorpi ANTI-HBS IgG(HbsAc) negativo Anticorpi ANTI-HBC IgG "CORE" positivo Antigene HBE (HBeAg) negativo Anticorpi ANTI-HBE IgG (HBeAc) positivo.. nu stiu ce trebuie sa fac daca e chiar atat de grav si se transmite.sper sa imi dati cateva sfaturi.va [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua!
Pt. dl.I. Dumitru: probabil v-ati vaccinat candva pt. hepatita B si dozarea anticorpilor arata ca nu aveti un nivel protector, acesta trebuie sa fie >10.
Daca este astfel, trebuie sa va mai faceti 1-2 doze rapel de vaccin pt. a stimula organismul sa faca anticorpi in titru protector.
Pt. dna C. Petrea: aveti hepatita cronica cu virus B mai veche de cel putin 6 luni, ati facut conversia de la Ag la Ac in sistemul "e", asta poate insemna de obicei ca virusul e putin replicativ.
Mai trebuie sa va completati analizele cu electroforeza proteinelor, alfafetoproteina, eventual viremie, punctie hepatica sau metode neinvazive(fibromax/fibrotest) de apreciere a gradului de afectare hepatica, sau macar ecografie abdominala.
Puteti trensmite virusul prin contact sexual sau daca sangele dvs. vine in contact cu pielea/mucoase cu leziuni prin care poate patrunde virusul in sangele altcuiva
Sanatate tuturor!.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrea Cornelia (acum 13 ani)

as vrea sa va mai intreb daca pot sa il transmit prin saliva sau sarut si dca se poate trata sau ramane ptr toata viata....va multumesc foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionel Dumitru (acum 13 ani)

Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrea Cornelia (acum 13 ani)

in cazul meu vaccinul foloseste la ceva??pe 27 decembrie am prima vizita de control dar pana atunci as vrea sa stiu cat mai multe ptr ca doctorita mi-a spus ca nu e chiar asa de grav sa stau linistita dar am 24, locuiesc cu fratii mei si nu as vrea sa le transmit si lor..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Virusul nu se transmite prin saliva sau folosirea in comun a veselei.
Au fost incercari de vaccinare repetata a celor purtatori in vederea fortarii aparitiei anticorpilor antiHBs fara rezultat. Deci vaccinul nu va foloseste la nimic, dar fratii se pot vaccina ca sa se protejeze, pot veni in viitor in contact cu sangele dvs accidental, sau pot contacta virusul din alte surse(stomatologie, tatuaje, piercing, aparate ras folosite, contacte sexuale cu persoane infectate). Inainte de vaccinare, trebuie sa se testeze sa vada daca nu au virusul(AgHBs pozitiv), sau daca nu au trecut prin boala si s-au vindecat(Ac antiHBs pozitivi)
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 13 ani)

buna,am 18 ani si mia-am facut analizele in spania care au iesit -hepatitis b HBsAc 69,7 positivo..imi putety spune mai exat ce am ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna Alexandra! AcHBs pozitivi(HBsAc) arata ca ai avut contact cu virusul B, adica l-ai luat de la cineva/ai intrat in contact cu instrumente nesterile si apoi te-ai vindecat sau te-ai vaccinat contra VHB si acum ai anticorpi protectori. Nu ai virusul, esti protejata prin prezenta anticorpilor de un eventual contact cu VHB.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 12 ani)

Buna ziua.ce inseamna Hbe AB si Hbs AB?????va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 12 ani)

Buna ziua!As dori sa ma ajutati si pe mine,ce inseamna daca am transaminazele tgp si tgo ambele 18 si AC ANTI HBS>1000,am avut hepatita de tip b acuta,acuma nu mi sa mai dat nici un tratament doar sa mai tin regim.ce inseamna? am scapat de hepatita?si ce sa fac in continuare.Multumesc1

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 11 ani)

buna ziua va rog imi puteti raspunde la o intrebare?daca sunt insarcinata si am hepatita b exista vreun risc pt bebelus(malformatii sau altceva)?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 11 ani)

buna seara.as dori sa ma ajutati si pe mine.am epatita b....va scriu analizele....HBsAg...positivo...HBsAb..HbsAb negativo I.U./ml>1o presenta di anticorpi antiHBc totali positivo anti HBc-lgM NEGATIVO HBeAg negativo,anti_HBe positivo anti-HCV NEGATIVO ...AICI IN ITALIEA DOCTORUL MEU DE FAMILIE NU MIEA DAT NICI UN TRATAMENT DE FACUT CA A ZIS CA NUI NEVOIE,,,,DAR MIE MIE RAU MA SIMPT OBOSITA FARA FORTA MA DOARE CAPUL AM DEVENIT FOARTE NERVOASA. SI MA DOARE IN DREAPTA SIMPT CEVA CA SE UNFLA SI SE BAGA SU COASTE ..AS DORI SASTIU DACA MA POT VINDECA SI CE CURA DE TRATAMENT SE POATE FACE,,,,,COPII NU AU NICI SOTUL....VA ROG FRUMOS SAMI RASPUNDETI...SI CE SANSE AM SI CEI DE FACUT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: