Ce este de facut in continuarie? raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de Dan125 cu 12 ani in urma

Rezultatele analizelor sunt:
-colinesteraza 12806 u/i;
-AFP. 2.04ng/ml;
-anticorpi asnti virus hepatic Delta IgM -negativ;
-Anticorpi Hbc- pozitiv;
-Anticorpi anti Hbe- pozitiv;
Antigen Hbe- negativ;
-gama glutamiltransferaza - 99 u/i;
-TGO- 58.1 ui
TGP- 73.1 ui
Trombocitele -380;
MCH-32.73 pg;
MCHC 37.08 g/dL

in urma acestor analize la ce ne putem astepta,mentionez ca sotia consuma si alcool in cantitati considerabile.
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Achitei MDr. Achitei este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Este vorba de o hepatita cronica de etiologie probabil etanolica si virala B. Insa din bilantul hepatitei B va lipseste tocmai AgHBs, care trebuie sa fie pozitiv, altfel ar putea fi vorba si de o hepatita B vindecata.
2 lucruri sunt necesare:
-stoparea consumului de alcool
-consult gastroenterologic.
Multa sanatate!

Dr. Dorin ACHITEI
medic specialist gastroenterologie
Arcadia Hospital Iasi
Tel. programari: 0232 920
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

Dan125 (acum 12 ani)

AgHbs este pozitiv
a fost prima analiza facuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Achitei MDr. Achitei este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Consumul de alcool, chiar si in cantitati medii, in cazul unei persoane cu hepatita cronica virala B poate accelera evolutia bolii catre ciroza. Este necesara o perioada de abstinenta de cateva luni, dupa care, in functie de valorile transaminazelor, viremiei si a celorlalte teste se poate initia un tratament antiviral

Dr. Dorin ACHITEI
medic specialist gastroenterologie
Arcadia Hospital Iasi
Tel. programari: 0232 920
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan125 (acum 12 ani)

am facut intre timp si analiza fibroscan unde a iesit 6.3 Kpa si analizele de viremie unde rezultatele sunt:
Incarcatura virala
502 copii ADN HVB/ml ( 2.70 log copii ADN HVB/ml);
1, 47 UI/ml (1.71 log UI /ml)
Sensibilitatea metodei :
51 copii ADN HVB/ml ( 1.71 log copii ADN HVB/ml)
15 UI/ml( 1.17 Log UI/ml)
Ce inseamna asta va rog si ce este de facut in continuare?
cu multumiri pentru explicatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maina (acum 8 ani)

Se poate ca cu fibromax sa deie de exemplu fibroza 1 si cu fibroscan fibroza 4 sa fie diferente de rezultat mare? Ca am vazut tot felul de pareri! Mentionez ca sunt obeza . In decembrie 2014 la fibroscan a iesit 16,6 kpa fibroza F4 in iulie 2015 tot la fibroscan 12,6 fibroza f3/f4.. viremia din 2015 e 7000000(7 milioane) Acum am facut analiza afp nu stiu rezultatul ,dar daca e bun mie frica sa nu iasa rezultatul incorect la fibromax (multi au zis ca le-a iesit diferenta mare fata de fibroscan) Sa fac mai bine punctie. ca si aceia e aceptata pt protocolul tratamentului non interferon?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marrina (acum 8 ani)

Am si EU cam aceasi problema o hepatita b de 7 ani si nu stiu unde sa o mai apuc sa va scriu istoricul bolii in 2009 o viremie de 2788 copii/ml ,tgo14 ,tgp18 in 2011 viremia 5376 copii/ml ,tgo17 ,tgp15 ,in 2012 viremia 5744copii/ml tgo17 tgp14 in 2013 t go 15 tgp 14 Ac anti hbe - pozitiv ,Ag hbe negative, AFP 1,28 bilirubina ,eco ,in parametri normali,in 2014 viremia 5 539 copii/ml ( limita de detectie 51 copii ADN HVB/ml) plus fibromax si totul a iesit in limita 0 transaminazele 20 ambele si totul in limite normale. CE ma sfatuiti ? Trebuie sa mi FAC griji! Va multumesc anticipat si va astept cu nerabdare parerea si sfaturile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: