Ajutor pentru hepatita cronica B raspuns medic

Hepatita Profilaxie hepatita B
Intrebare postata de I.D cu 13 ani in urma

Se trateaza hepatita cronica b ,cu VIREAD ??? Am inteles ca ar fi foarte eficient;ca vindeca hepatita cronica b. Dar sunt si pareri contra. Ce parere aveti ??? Eu urmez de 4 ani tratamentul * naturist* al dr.CIUHRI si fara nici un folos.Virusul isi vede in continuare de treaba lui.As vrea sa incerc si altceva ; as vrea sa incerc acest VIREAD.Dar trebuie sa gasesc un bun dr.hepatolog care sa recomande asa ceva,care doreste sa-si vindece pacientii.Majoritatea recomanda regim si odihna.Va rog daca stie cineva un asemenea doctor,as dori sa-i aflu si eu adresa cabinetului,sa programez o consultatie. De asemeni am mai auzit ca se recomanda OZONOTERAPIE in tratarea hepatitelor virale; Ce perere aveti ??? Eventual as dori si de aici o adresa.
Va multumesc !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (72)

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Hepatita cronica cu VHB se trateaza in functie de viremie si de gradul de afectare hepatica . Tratamentul cu Interferon (+ Lamivudina) este SINGURUL care poate scoate virusul din corp, la un procent de pacienti intre 8-30%(pareri impartite, in functie de diverse studii). Dar e greu de suportat, exista reactii adverse care pot duce la abandonul terapiei.
Analogii nucleozidici, printre care este tenofovirul=vireade, amelioreaza simptomele de boala, inhiba replicarea virala-se poate ajunge la viremie nedetectabila, incetineste evolutia spre boala severa de ficat intinerind ficatul, dar la incetarea tratamentului nu se stie daca virusul reincepe replicarea si cum va evolua boala; aceasta e in functie de fiecare pacient.
Ar trebui ca acest tratament sa nu fie intrerupt, in caz de aparitie de rezistenta la tenofovir, sa se administreze entecavir sau adefovir, dar casa de asigurari de sanatate aproba un tratament pt. o perioada limitata de timp de aprox. 1,5 ani.
Solutia alternativa ar fi cumpararea in continuare din bani proprii.
Se poate ca acum sa intampinati probleme cu aprobarea dosarului, din cauza crizei.
Nu am experienta cu ozonoterapia. Eu lucrez in privat, nu am contract cu casa si nu pot face dosar de recomandare pt tratament antiviral, se poate face la infectioase sau gastroenterologie, dar va stau la dispozitie cu alte sfaturi.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

I.D (acum 13 ani)

Buna seara !!!
Va multumesc din tot sufletul ca mi-ati raspuns si imi cer scuze ca eu la randul meu nu v-am raspuns la timp,deoarece nu am semnal de internet in fiecare zi. Acum daca tot mi-ati raspuns,cred ca ar fi bine sa intru putin in amanunte. Sunt purtator al virusului hepatic B. Am fost diagnosticat cu AgHBs pozitiv la sfarsitul anului 2003. Din vina mea ca nu m-am informat si ca am ascultat de sfatul unui singur medic (care mi-a recomandat numai regim si odihna),am stat asa pana in anul 2007,cand am aflat de institutul de cercetari INSECTFARM din Bucuresti al Dr.CIUHRI. De atunci (mai bine de 3 ani si jumatate) urmez tratamentul recomandat de ei (si regim alimentar) care consta in doua pastile pe zi : una dimineata care se numeste HEPATITO LIZ 1 (cu o ora inainte de micul dejun) si una seara care se numeste HEPATITO LIZ 2 (la doua ore dupa cina). Cu cateva luni in urma,aceste pastile si-au schimbat denumirea in IMUHEPTIN,tratament pe care il urmez si in prezent. Mentionez ca nu beau deloc nici un fel de alcool,cafea si nici nu fumez. Dupa mai bine de 3 ani si jumatate,pot spune ca sau ameliorat analizele (aproape toate sunt in limite normale) mai putin AgHBs care iese tot pozitiv. Incarcatura virala (pe care am facut-o cam de doua ori pe an),a fost ultima data (in IUNIE) de 40 000 / 50 000. Mai inainte a fost mai mica. Combinat cu acest tratament ,am mai luat (intercalat) Spirulina,Esentiale Forte N,Vitamina C,Liv 52,ceai hepatic-L. M-am cam saturat sa iau medicamente fara nici un fel de efect ; as dori sa incerc altceva. Acum ,ce sa va spun,as dori sa incep tratamentul si cu acest Interferon (desi din cate stiu se face sub supraveghere si e injectabil),dar deocamdata nu-mi pot permite din cauza serviciului. Stau in tara numai 2 -3 luni pe an. De aceea optez pentru VIREAD,ca se administreaza oral (sunt pastile). Pentru a cumpara VIREAD,ce stiti,imi trebuie reteta de la medic,sau pot sa-l cumpar si fara reteta. As incerca sa-l cumpar o perioada,pana gasesc un bun medic homeopat,care sa-mi recomande asa ceva si sa-mi faca dosar pentru casa de asigurari. Ma gandeam ca dvs.lucrand deja in domeniul medical,poate stiti si daca vreti sa-mi recomandati un asemenea doctor. V-as fi recunoscator. V-as mai intreba ceva,daca cumva nu va cer prea multe. Ce stiti despre * TRANSFER FACTOR PLUS SI TRANSFER FACTOR RIOVIDA *. Am citit pe net ca s-a vindecat Hepatita b cu asa ceva. As incerca si asa ceva daca ar merge in paralel cu VIREAD. De unde as putea sa le cumpar ? Inca o data va multumesc pentru ca ati renuntat la o parte din timpul dvs.pentru a-mi raspunde si pentru ca sunteti o persoana cu suflet ,careia ii pasa si de ceilalti mai napastuiti de soarta. Sa va dea Dumnezeu sanatate si sper sa mai comunicam (mai astept sfaturile dvs.) .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Toate tratamentele precum Transfer Factor Plus/Riovida sau Imuheptin sau Essentiale, Lagossa, LIV 52, Spirulina sunt imunomodulatoare, intaresc imunitatea si protejeaja ficatul impotriva toxicelor din mediu, hrana, medicamente, etc. Au rol si in hepatita, dar influenteaza evolutia diferit in functia de pacient, stadiul hepatitei si agresivitatea virusului. Rar exista pacienti care doar cu astfel de tratament reusesc conversia de la Ag HBs la Ac HBs si se vindeca de boala. Aceasta conversie e dovedita, dar intr-un procent variabil al pacientilor, doar la tratamentul cu interferon, care trebuie strict supravegheat de medic.
Tratamentul cu Vireade poate reduce viremia la nedetectabil si sa o mentina asa timp lung. Nu prea exista studii cu ce se intampla dupa ce tratamentul e oprit, oricum trebuie si aici supraveghere si analize lunar: hemograma si transaminaze.
Se cumpara doar pe baza de reteta de la infectionist/gastroenterolog si daca aveti bani, eu vi-l recomand . Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

I.D (acum 13 ani)

Buna seara !!!
Va multumesc pentru sfaturi dra./dna. Dr.Maria-Gianina Arsene. S-ar putea ca intr-o luna de zile sa ajung in tara. De aceea ma gandeam,daca mi-ati da un nr.de telefon sau adresa cabinetului,poate reusesc sa programez la dvs. o consultatie.Cu multa stima I.D.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CRUTI DRAGOS (acum 11 ani)

BUNA DIMINEATA,CUM AS PUTEA SA IAU LEGATURA CU DVS TELEFONIC??? PT K AS VREA SA VB AN PARTICULAR MAI MULTE MULTUMESC ANTICIPAT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionel marius (acum 10 ani)

Pt doamna doctor.cum pot sa iau legatura cu dumneavoastra???adresa mea de mail [email protected] va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OF (acum 13 ani)

N-ati vazut ce i-a scris dna doctor acestui individ netrebnic?! Nu intelegeti ca nu stie nimic si spune numai p***ai? Chiar asa ii cereti in continuare sfatul? Credeti ca scapati de hepatita cu remedii homeopate?! Cat de naiv sunteti?!!!!!!
Imi pare si rau ca s-a mai deranjat un medic sa va raspunda!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

I.D (acum 13 ani)

Va salut dle.OF !!!
Va multumesc pentru comentariu. Incercam sa aflu mai multe pareri. Cand sunt mai multe,ai de unde sa alegi,ai sansa sa gasesti ceea ce cauti. Ani de zile am ascultat de sfatul unui singur medic;si in zadar,degeaba.
Cu stima I.D.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Penpru programari si amanunte despre unde lucrez vizitati va rog site-ul meu drgianinaarsene.webs.com. Multa sanatate si optimism!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PNL (acum 12 ani)

BUNA ZIUA DOAMNA DR.CU STIMA SI RESPECT PE CARE O AM PT DVS.,AS VREA SA MA LA MURITI SI PE MINE IN MAI MULTE PRIVINTE!AM AFLAT CA SUNT BOLNAVA IN 2007 DE HEPATITA CRONICA B,SI VREAU SA VA SPUN CA DE ATUNCI MA TRATEZ MEREU DE ACEASTA BOALA SI REZULTATE NU SE VAD DELOC!AM INCEPUT TRATAMENT MEDICAMENTOS PRECUM COLEGUL DE MAI SUS (ID),DUPA CARE M-AM TRATAT CU INTERFERIN ALFA 2-A TIMP DE UN AN.....DESPRE CARE VREAU SA VA SPUN CA IMI SCAZUSERA FOARTE MULT GLOBULELE ROSII DAR TOTODATA SI VIREMIA.AM AVUT VIREMIA IN PRIMA LUNA 13.000.000,IAR IN A 12-A LUNA DE TRATAMENT CU INTERFERON AM AVUT-O 163,SE IMBUNATATISE FOARTE BN DUPA PAREREA MEA.CAND AM TERMINAT TRATAMENTUL CU INTERFERON,LA DOUA LUNI DUPA AM INCEPUT CU "VIREAD",PT CA DE LA 163 VIREMIA IMI CRESCUSE IN 2 LUNI PANA LA 55.000 IAR DOCTORII AU HOTARAT SA INCEP ACEST TRATAMENT.AM DOAR 3 SAPTAMANI DE CAND FAC ACEST TRATAMENT SI NU MA SIMT BN DELOC.........AM AMETELI,DURERI ABDOMINALE,VARSATURI CAM O DATA LA 2-3 ZILE....ETC!INTREBAREA MEA ESTE DACA EXISTA VREUN ALT TRATAMENT MAI BUN DECAT INTERFERONUL SI VIREAD,PT CA ACESTE DOUA TERAPII DUPA CUM SE PARE NU AU EFECT ASUPRA MEA.AS MAI DORI SA VA SPUN CA FIBROSCANUL ESTE DE 5.8 SI NU STIU CE INSEAMNA.......AS DORI SA MA LAMURITO D-VOASTRA DACA NU CER PREA MULT.......IAR BIOPSIA PE CARE AM FACUT-O ANUL TRECUT SCRIE CA ESTE IN GRAD MODERAT!......MAI MULTE NU STIU SA VA SPUN CA EU MA TRATEZ IN ITALIA SI NU PREA MA DESCURC CU LIMBA ITALIANA CA SA VA POT TRADUCE TOT!.......V-AS RUGA FOARTE FRUMOS CA ATUNCI CAND AVETI PUTIN TIMP SA-MI RASPUNDETI SI MIE LA ACESTE NELAMURIRI.VA MULTUMESC ANTICIPAT SI SA VA DEA D-ZEU SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 12 ani)

am facut analizele acum o luna si am depistat ca sunt purtator de hp b siasa vrea sa stiu cum se trateaza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

svetlana (acum 12 ani)

nu cunosc acest preparat,dar de la Ciuhrii am luat si noi si degeaba,in ce priveste ,,,ozonoterapia,,,am facut 6 proceduri si tot nu da rezultate,dar am auzit ca e periculos sa faci ozonoterapie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zuma (acum 12 ani)

Doamna Doctor Arsene, daca se poate sa imi raspundeti la o intrebare...Virusul hepatitic C exista? A fost evidentiat in sange de cineva? Iar daca nu a fost evidentiat, ( se sustine teoria ca un vaccin contra lui n-ar fi valabil pentru ca ar fi mutagen...), de unde se stie ca asa zisii anticorpi sunt ai acestui virus? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 11 ani)

buna ziua! am urmat tratament cu interferon pegasys alfa2a 180 si 135mg pentru hepatita b cronica, si acum sunt perfect sanatos, de 6 luni am anticorpi anti hbs activi, iar ag hbs este negativ. am scris aici ca sa va spun, chiar se poate trata hepatita b... in timp ce urmam tratamentul, toti doctorii imi spuneau ca virisul nu o sa dispara niciodata, acest tratament doar o sa opreasca evolutia bolii... DAR nu e intotdeauana asa! a fost un an groaznic.. dar a meritat! daca aveti intrebari sau sfaturi, va pot raspunde cu cea mai mare placere! sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vica valeriu (acum 8 ani)

ANONIM cu 3 ani in urma vo rog raspundeti cum acuma dupa trei ani,ca si eu tot asa hepatita b cronica virala activa,si nu pot dormi noptile tot cu gindulu la boala,raspundeti cu rugaminte,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Isa (acum un an)

Bună ziua ,acum.am.gasit acest comentariu...putem.vb în privat ..as dorii câteva detalii despre simptomatologia care ați avut_o la interferon ..mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Xenia (acum un an)

Bună ziua, am găsit întâmplător comentariu dvs. A trecut deja 10 ani și aș dori să știu, dacă chiar a funcționat tratamentul și acum sunteți perfect sănătos/ă 😊
Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 11 ani)

Buna ziua! M-ar interesa si pe mine ce medic v-a supravegheat in timpul tratamentului si unde a-ti facut analizele? Adica la ce spital? Caut un medic bun care trateaza hepatita b si un centru de analiza in care sa am incredere, deoarece am avut experienta neplacuta sa fac analize, sa le platesc si sa primesc niste rezultate fictive, adica nici macar nu sau deranjat sa faca analiza, fiindu-le mai usor sa scrie un rezultat pe o foaie si atat. Multumesc anticipat pt raspuns si Dumnezeu sa va tina sanatos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 11 ani)

Buna ziua! Eu nu te pot ajuta, am facut tratamentul in Grecia.. aici nu mi-au dat nici o sansa... m-au spus sa ma "tratez" cu liv52.. iar acolo am inceput tratamentul din prima...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 11 ani)

Hepatita B se poate trata definitiv?ma refer la cea cronica,am inteles ca exista diverse tratamente care reusesc sa aduca viremia la 0.Daca la un moment dat viremia este 0.vaccinul impotriva hepatitei B isi mai face efectul?sau hepatita revine si creste viremia din nou?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4