Cat timp???

Fumatul
Intrebare postata de valenti103093 cu 13 ani in urma

Buna ziua, va rog sa imi spuneti cat timp ma voi lupta cu dorinta de a fuma ,am 7 saptamani de cand am renuntat la tigara da e ca si in primele zile!!1

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (44)

pusha (acum 13 ani)

Dragule, dacă te-ai lăsat de fumat cu gândul la ţigară nu ai să reuşeşti.Îţi trebuie foarte multă voinţă!!!! Dacă vrei eu am un dvd pe care pot să ţi-l dau prin maill care te ajută să te laşi!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 13 ani)

tot fumatorul care se lasa de fumat e cu gandul la tigara ...ce sfaturi dragute ...aplica pentru tine Dragule!
eu am trei ani decand nu mai fumez dar uneori un miros de tigara declanseaza o asa zisa pofta chiar daca de cele mai multe ori ai o senzatie de dezgust ...gandul la tigara e ca si la cei dependnti de alcool ....nu trebuie sa reiei fumatul pentru ca dependenta e si mai mare .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 13 ani)

Incearca sa faci miscare, iesi la o alergare, o plimbare sau macar coboara si urca niste scari poate asa nu te vei mai gandi la nicotina. Daca deja ai 7 saptamani de cand nu ai bagat o tigara in gura, atunci e pacat sa te apuci din nou de fumat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelina39110105 (acum 13 ani)

Toata viata! Daca ai fost fumator convins si nu te-ai lasat din convingerea ta, e foarte sigur ca daca nu ai un psihic puternic vei ceda. Daca esti convins ca ai facut bine ca te-ai lasat atunci poti lupta cu succes. Eu am fumat 5 ani si m-am lasat convinsa de sotul meu care mi-a spus ca ori el, ori tutunul. Au trecut 18 ani de atunci si tentatia de a fuma o am in permanenta, dar motivatia de a nu o face e mult mai puternica. Am avut un episod scurt in care fumam pe ascuns ,pana m-a prins asupra faptului. Mi-a fost asa rusine ca l-am dezamagit incat mi-a trecut instantaneu orice dorinta de a mai fuma vreodata. Dar daca el mi-ar spune ca de maine am liber la tutun, m-as apuca fara sa ma gandesc prea mult. Gandind la rece totusi , banii aruncati pe "fum" si sanatatea trebuie sa fie o motivatie suficienta pentru oricine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Edy (acum un an)

Bine ca nu l ai prins si tu pe el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valenti103093 (acum 13 ani)

va multumesc tuturor pt incurajare, dar daca e asa cum spui tu Adelina ca si dupa 18 ani inca te mai tenteaza sa fumezi....... ma cam descurajez!!!!!eu am fumat 22 ani, iar acum e prima data cand m-am lasat de fumat!!!!! sper sa nu fie un esec....poate cu ajutorul cd-ului de la Pusha voi continua sa ma incadrez la" nefumatori".Doamne ajuta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 13 ani)

incearca cu plasturii dar nu mai fuma cu ei pe brat ca e periculos ...unii o fac si au o dependenta si mai mare adica fumeaza mai mult ...eu am avut trei tentative la a treia am reusit desi consider ca nu e greu sa te lasi e greu sa nu te mai atingi de ele ...nu stiu daca cd ul e ok eu am inceput cu plasturii cu nicotina si pentru ca nu se gaseau la noi si voiam sa i impart cu sotul meu am apelat la vointa ...dupa o peioada reusesti sa controlezi destul de bine panica care te cuprinde in lipsa ei si in timp devi puternic ,fiecare se cunoaste pe sine si stie cum poate trece peste momentele de slabiciune ....eu nu am acceptat eticheta de om care nu si duce planurile pana la capat si nu am vrut sa dovedesc nimanui ,am facut--o pentru mine ...asa ca nicotinel sau nicorette sper sa ti fie de folos si sa urmezi riguros prescriptiile din cutie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21709203523 (acum o luna)

hello, ai reusit ai mai fumat? si mie imi e greu am cedat dupa 11 zile si am fumat o tigara. mentionez ca fumez de 20 ani...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelina39110105 (acum 13 ani)

N-am vrut sa te descurajez, imi pare rau. Am vrut doar sa constientizezi ca daca reusesti inseamna ca ai un psihic puternic, si e pacat sa abandonezi.Nepotii mei de 29-30 ani , fumatori inraiti, s-au lasat din lipsa banilor. S-au inscris intr-un program medical gratuit si au primit niste medicamente care i-au ajutat foarte mult.Acum numai gandul la tigari le face greata.Deci mai exista si metode ajutatoare.Totul e sa fii convins ca trebuie sa renunti si sa te gandesti ca e spre binele tau.Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA (acum 13 ani)

FELICITARI!!!

DACA MAI AI DORINTA DE A FUMA, EU TE SFATUIESC SA AI LA TINE GUMA DE MESTECAT CU NICOTINA SI SA O FOLOSESTI LA NEVOIE. ASTFEL, SA INCERCI SA PRELUNGESTI PERRIOADA DE ABSTINENTA CAT POTI DE MULT.... CU SIGURANTA VEI REUSI! DECAT SA APRINZI O TIGARA, MAI BINE TE FOLOSESTI DE ALTE ELEMENTE AJUTATOARE!!! (si eu nu mai fumez de 4 zile, mai bine ma tratez vreo 3 luni cu Nicorette-nici nu ma mai gandesc la tigari, imi este indiferent daca cineva fumeaza langa mine, chiar si membrii familiei)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Nu face din faptul ca te-ai lasat de fumat, o obsesie ci un lucru normal. Incearca sa fii mandru de tine ca ai reusit sa o faci. E ceva... totusi 7 saptamani nu sunt de neglijat... Motivatia conteaza foarte mult. Nu cred ca vrei sa te imbolnavesti de cancer pulmonar sau sa-ti imbolnavesti copii de astm. Evita locurile in care se fumeaza, gaseste-ti o ocupatie care sa inlocuiasca timpul liber pe care il aveai cand fumai (mesteca guma, bomboane, seminte, etc.). Incearca sa privesti fumatul ca pe un lucru nociv (asta si este, de fapt) si nici macar sa indraznesti sa te gandesti sa te reapuci. Ar fi pacat....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

eu ma-m lasat de vreo 3 saptamani dupa 23 ani ae fumat dar nu prea am chef de nimic.oare cat mai dureaza p***a dispzitie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 13 ani)

la mine a durat aproape 3 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valenti (acum 13 ani)

am gasit o metoda care ma ajuta foarte mult... am gasit la farmacie tigari fara nicotina si fara tutun (sunt doar plante medicinale) , si cand imi vine cheful de fumat, trag o tigara deaia si nu am treaba!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 13 ani)

ce te faci cu fumul ...ca ala e mai nociv decat nicotina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela (acum 13 ani)

cum as putea sa ma las de fumat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valenti (acum 13 ani)

marinela, poti sa te lasi de fumat prin.1. vointa, spui,de azi incolo nu mai fumez,! 2. mergi la clinica TBC din oras de la tine si te inscrii in campania anti fumat si iti da niste pastile numite Zyban, si cu ajutorul lor iti este mai usor sa te lasi de fumat sau 3. citesti cartea lui Allen Car(care o gasesti pe internet) si pur si simplu nu iti mai trebuie tigara! Dar la toate 3 iti trebuie multa vointa! Bafta multa si sa ne tii la curent si pe noi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valenti (acum 13 ani)

sau mai este o metoda, inlocuiesti tigarile cu nicotina cu cele fara nicotina (le gasesti in farmacii).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pusha (acum 13 ani)

Bravo, valenti!!!! DVD-ul pe care voiam sa ti-l trimit este cartea lui Allen Car in format audio!!!! Felicitari!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luca (acum 13 ani)

m-am edificat despre dvd si renunt la rugamintea de mai sus, multumesc oricum pentru ajutor !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3