A mai avut cineva aceste simptome cand s-a lasat de fumat ? raspuns medic

Fumatul Lasat de fumat
Intrebare postata de marian38565 cu 13 ani in urma

Am 40 de ani si am fumat din copilarie cu foarte putine intreruperi, chiar si cand am facut sport in perioada adolescentei am fumat pe ascuns.De o luna am reusit brusc sa pun capat acestui viciu.Problema este ca am devenit foarte nervos ,agitat ,am o pofta de mancare de nestapanit, am inceput sa tusesc ,ma ustura pe gat ,sunt ragusit de 4 zile ,am ameteli si ma dor toate oasele, nu ma pot concentra prea bine la ceeace fac parca am picat din cer.Mentionez ca fumam doua pachete pe zi si pot spune ca nu mai suport fumul de tigara[ ma deranjeaza].Nu am folosit produse sau medicamente in acest scop ,cred ca am fumat destul.
Crede-ti ca trebuie sa merg la medic? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (118)

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Sunt simptome de sevraj. Se intalnesc atunci cand renunti la orice drog, deci, se explica! Ragusala si usturimea din gat , mai probabil este consecinta unei laringite acute care nu are legatura cu lasatul de fumat, deci poti merge la un ORL-ist ca sa-ti prescrie un antibiotic, daca este cazul.
Cu toate celelate nu te speria, este normal sa ai tot felul de simptome. Totul este sa rezisti pt. ca, asa cum ai spus, ai fumat destul!!! Si, felicitari!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Fumatul.

ariana80 (acum 13 ani)

Felicitari! Sa nu te lasi, toate aceste simptome in scurt timp vor disparea. O fosta fumatoare care a inceput sa resimta gustul mancarii si sa revina la o viata libera.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian38565 (acum 13 ani)

Multumesc!Sper din tot sufletul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian38565 (acum 13 ani)

Va multumesc!Aveti perfecta dreptate,deoarece usturimea din gat si raguseala m-au lasat,insa celelalte sunt convins dupa cum spuneti ca sunt normale dupa renuntarea la un drog.
Ce am uitat sa mentionez este faptul ca am renuntat sa mai beau cafea deoarece ma stapaneam foarte greu si tentatia de a aprinde o tigara era foarte mare aproape imposibil .Nu sunt in masura sa dau sfaturi dar pentru acei oameni care se hotarasc sa faca acest mare pas eu zic sa incerce fara cafea! Mult succes!

Multumesc Doamnei Doctor!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

eu m-am lasat de 3 luni ,fumatoare de 30 de ani am trecut prin toate relele dar acum pot spune ca e cea mai mare realizare sa devii din nou nefumator

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian38565 (acum 13 ani)

Felicitari !Acum pot spune si eu ca m-am linistit cred ca raul a trecut,simptomele au inceput sa dispara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ccosti69 (acum 13 ani)

felicitari pentru initiativa. ai facut un mare pas. simptomele pe care le descrii pot sa mai dureze si pina la doua luni depinde cat de repede ti se adapteaza organismul. in privinta mancarii incearca sa te stapanesti , ca altfel pui pe tine de abia mai scapi de kg in plus. iti spun din experienta. si eu am 41 de NI SI NU MAI FUMEZ DE 4. am trecut si eu prin aceeasi situatie. asa ca "dai inainte cu tupeu".in rest numai de bine. ma inclin si va respect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen62 (acum 13 ani)

Si eu m-am lasat de fumat.Am toate simptomele pe care tu le ai si chiar mai mult.Inca nu stiu cum sa traiesc fara fumat.Nu stiu ce sa fac cu mainile, nu stiu ce sa fac cu timpul, am o neliniste cronica, depresie usoara, de fapt nu prea mai stiu cine sunt.Am fumat 32 ani!Ceeace stiu insa este ca oricat de greu nu vreau sa ma intorc.In fiecare dimineata recunosc ca ma bucur de inca o zi fara tigara desi recunosc si ca am aceasta problema.Eu gandesc ca si alcoolicul deci recunosc - problema exista.
Iti doresc lucrul pe care mi-l doresc si anume sa reusim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian38565 (acum 13 ani)

Cand fumam le spuneam colegilor :cine fumeaza si nu se poate lasa este un om fara ambitie un om care nu stie ce sa faca cu viata lui si cu sanatatea pe care Dumnezeu i-a dat-o. Iar ei ma intrebau de ce mai fumez ,daca spun si cred aceste lucruri,bine inteles ca ce afirmam era perfect adevarat si chiar ma consideram un om fara ambitie daca nici macar nu am incercat sa ma las de fumat. Cu toate ca cei din jurul meu au avut mai multe incercari sa se lase dar de fiecare data i-i gaseam fumand pe ascuns .Acum ca am reusit sa-mi demonstrez mie ca pot renunta la acest viciu i-mi da speranta si o mare incredere in mine ! CEI CARE SE LASA SUNT MAI AMBITIOSI SI MAI PUTERNICI DECAT NEFUMARORII ! Mult succes si felicitari!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anisia (acum 11 ani)

Citeste cartea : "In sfarsit nefumator-Metoda usoara a lui Allen Carr" . Te vei convinge ca ai luat decizia corecta de a nu mai fuma !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TDS (acum 13 ani)

Azi e a 2 a zi in care nu fumez
si vreau sa renunt definitiv
sper sa reusesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian38565 (acum 13 ani)

Daca vrei ceva cu adevarat poti! Incearca sa nu contabilizezi zilele care trec fara acest drog.I-ti va fi mai usor, totul depinde de ambitie! Felicitari !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

red (acum 13 ani)

si eu m-am lasat de cateva zile dupa aproape 30 ani de fumat. ma rog la Dzeu, sa imi dea puterea sa pot reusi, sa nu mai fumez vreodata. succes tuturor !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian38565 (acum 13 ani)

In mod sigur ai sa reusesti.Nu te lasa ispitit de pofta si nu te mai gandi ca ai fumat vreodata!Eu am reusit iar acum ma gandesc de ce m-am otravit atatia ani si cati bani am ars fara sa realizez acest lucru! SUCCES! TOTUL ESTE SA AI AMBITIE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ccosti69 (acum 13 ani)

toata treaba este sa nu te mai lasi prada ispitei de a mai fuma.
in rest este vointa . iti doresc mult succes. ma inclin si va respect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 13 ani)

Am 32 de ani de fumat!...Si de 2 luni am renuntat cu ajutorul cartii lui Allen Car!..In schimb am o pofta de mancare nebuna!M-am ingrasat ceva kg dar sper sa le dau jos!Asa ca pt toti fumatorii:nu este IMPOSIBIL de renuntat la acest viciu!Este chiar o satisfactie cand realizam ca se poate si ca OTRAVA nu ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carll (acum 13 ani)

Am reusit si eu dupa 20 de ani de fumat sa renunt la acest viciu.Intradevar este destul de greu mai ales pe plan psihic.Am deja o luna si jumatate de cind am renuntat, si am ajuns in stadiul in care chiar nu mai simt nevoia de a mai fuma.Toata treaba este sa trec si de "bulverseala interioara"si dupa acea pot spune cu adevarat ca am reusit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian38565 (acum 13 ani)

Dupa cum am mai spus cei care renunta sunt mult mai puternici in comparatie cu nefumatorii eu simt ca am castigat o mare batalie si cred ca este o mare realizare in ciuda nelinistii interioare provocate de lipsa otravii! Cu totii avem pofte si dorinte pe care reusim sa le stapanim de ce renuntarea la fumat ar fi imposibila? Doresc la toti PROASPAT NEFUMATORI multa stapanire de sine ,sanatate si indiferent ce s-ar intampla sa nu revina la vechile obiceiuri!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

N.Muscalu (acum 13 ani)

Stimate prieten de suferinta.Eu am 69 de ani si am fumat timp de 49 de ani cu o intrerupere de 6 luni , in tinerete.Cred ca este important sa spun ca prima oara m-am reapucat de fumat datorita surexcitarii nervoase produse de cumnatul meu care ma fura la jocul de table. Atunci am luat o tigara din pachetul lui si am tras un fum cu nesat ,asa cum face un fumator la naduf.Imediat am lesinat si am fost readus la normalitate de catre soacra mea ,prin metode babesti. Din acea zi n-am mai lasat tigara din mana pana in urma cu 3 luni.In acest interval de timp am fumat si cate 60 de tigari pe zi In urma cu cateva luni am avut 3 atacuri vasculare cerebrale in urma carora m-am ales cu afectarea vederii destul de grav.Multumesc lui Dzeu.ca a fost numai atit .As vrea sa nu intelegi din cele relatate pana aici ca fac apologia fumatului ,nu ci as vrea sa intelegi cum probabil a-i facut -o ,ca fumatul este o PACOSTE pe capul celui ce l-a practicat.Ei bine ,in urma cu o luna am luat hotararea sa abandonez fumatul,si am procedat in consecinta,....asa pur si simplu. Dupa cateva zile simteam ca i-mi lipseste ceva.Acel ceva era REFLEXUL CONDITIONAT,care s-a format in atitia ani in care am tot dus mana cu tigara la gura.Am pacalit reflexul cu o bomboana mentolata si gata.Si mie mi-a crescut apetitul,dar fiind constient ca voi sari din lac in put,maninc dimineata pe saturate,la prinz un singur fel,de regula ;o ciorba iar seara ceva usor dar fara sa am senzatia de satietate.In cursul zilei de cate ori mi se face foame maninc fructe fara restrictii.Pina sa ma las de fumat consideram ca e prea costisitor sa maninc atitea fructe,dar facind un calcul fie el si sumar am ajuns la concluzia ca fac o afacere cheltuind 100 de lei lunar pe fructe decit 600 de lei pe tigari .Cat privesc alte senzatii care mai de care mai infricosatoare,credema stimate prietene de suferinta ca acestea sunt numai in mintea noastra.I concluzie ,daca i-mi este permis sa trag eu concluzii,crede-ma ca totul este posibil daca vrei si gindesti cum se cuvine.Ps.ne-am lasat de fumat doi insi ..si eu si sotia mea.Sper ca macar acest lucru sa-ti dea de gandit daca nu era de ajuns.Cu stima UN FOST FUMATOR

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian38565 (acum 13 ani)

Felicitari pentru dubla realizare!Sper din tot sufletul sa nu ne mai otravim vreodata!Mult succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 6