Un sfat...ceva raspuns medic

Diverse
Intrebare postata de myLifE cu 13 ani in urma

Am incercat acum 2-3 ani de mai multe ori ,sa ma sinucid ..pentru ca am suferit foarte multi din cauza familiei ,persoanelor din jur ,si a problemelor . Nu s-a ajuns chiar asa grav , atunci incat sa ma duc la spital ptr ca am avut grija sa nu stie nimeni ce incercam sa fac . Nici acuma nu stie nimeni ...dar acuma daca stau bine sa ma gandesc , pirulele multe pe care le-am inghitit mai demult, si-au facut efectul in timp si cred ca mi-am distrus organismul. Se pare ca viata imi da acum o lectie dura ..-rasplata- ...Nu am nevoie de o trimitere la doctor ,in schimb as vrea sa stiu daca s-a mai simtit cineva ca mine in situatia mea . Am 19 ani acum ,dar va rog nu judecati dupa asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (48)

Carpe Diem (acum 13 ani)

Viata e frumoasa, oricat de neagra o vezi acum. Chiar nu merita sa te intoxici si cu atat mai putin sa-ti iei viata! Incearca sa vrb cu un psiholog, te va ajuta foarte mult si nu te va judeca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela_O (acum 13 ani)

Draga mea, toti avem momente grele in viata, iti trebuie putere sa mergi mai departe atunci cand simti ca totul e fara rost, dar dupa ploaie vine intotdeauna soare, asa ca tot ce ti se pare acum de nerezolvat ti se va parea o joaca mai tarziu... Nu ezita sa apelezi la ajutor, faptul ca ai scris aici e un pas in directia buna, dar ai nevoie de un profesionist, mai ales ca este posibil ca pilulele sa-ti fi afectat organismul, asa cum spui si tu. Eu am trecut prin lucruri groaznice si am crezut ca pot rezolva totul singura, dar pana la urma am hotarat sa merg la psiholog si acum imi e mult mai bine. Nu trebuie sa-ti fie teama sau rusine pentru ca profesionistul nu te va judeca, ci te va ajuta. Te mai sfatuiesc deasemenea sa privesti in sus cu speranta, pentru ca nimeni nu vindeca mai bine ca Medicul Suprem - Dumnezeu, mai ales cand suferinta este de natura sufleteasca.. Eu iti doresc mult bine si sper din toata inima sa scrii din nou aici si sa dai niste vesti bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara
Faptul ca de cite ori apare o problema mai serioasa tu alegi aceasta cale poate fi un semnal de alarma
Este ca si cum ai sti ca exista doar acest drum adica acela al apelului la autoagresivitate , al autodistrugerii ori de cite ori vezi ca nu exista solutie
Ce vreau sa iti spun este ca nu exista numai aceasta cale iar pentru asta poti apela la ajutorul specializat al unui psihoterapeut cu ajutorul caruia sa poti descoperi ce anume te determina sa ajungi acolo, cum poti sa eviti asta, si, cum poti accesa si alte modalitati de rezolvare a situatiei
Ca tine sunt multe persoane care se simt fara de iesiredintr-o situatie, insa pot exista si alte iesiri fara neaparat sa te pedepsesti sau sa fi pedepsita
Cu drag,

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diverse.

KIM (acum 13 ani)

Draga mea,
Daca ti pare ca viata ta e inutila,te inseli.
cand ajungi la o astfel dde rascruce, trebuie sa iei decizii majore, care te afecteaza sigur pe viitor.
Sfatul meu: incearca sa faci ceva util cu viata ta. De exemplu inscriete voluntar la organizatii cum sunt Crucea rosie, UNICEF, etc si pleca intr-o misiune in Africa, India, etc.Astfel ve vedea ca sunt oameni pentru care exitenta ta nu numai ca conteaza dar chia face diferenta.Poti schimba viata cuiva doar fiind acolo langa el.
Tot ce trebuie sa faci este sa iti deschizi inima, caci Dumnezeu va gasi o cale de urmat pentru tine!
Mult noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 13 ani)

Stimata domnisoara! Daca ai impresia ca facand acest lucru pedepsesti pe cineva, te inseli!!! Te pedepsesti DOAR pe tine!!! Sigur, cei din jur vor avea de suferit, dar TU???? Daca, doamne fereste, "data viitoare" iti reuseste??? In viata, cea mai impotanta persoana esti TU!!! Nimeni altcineva! Tu trebuie sa ai grija de tine! Si, in momentul in care te vei simti bine in pielea ta, vei avea incredere in tine si cei din jur te vor vedea altfel!! Esti la o varsta superba, care ofera o multitudine de lucruri frumoase! Invata sa traiesti cu tot ceea ce este in jurul tau!! Sanatate, bucurii si numai lucruri bune!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 13 ani)

Draga mea, eu iti pot spune ca am fost de doua ori pe marginea prapastiei si la un pas de moarte. Mai exact am fost in coma mai bine de 6 ore si cand medicii au crezut ca nu mai am inci o sansa mi-am revenit ca prin minuni. Acum ii multumesc lui Dumnezeu neincetat ca mi-a dat aceasta sansa de a fi in viata. Nimic nu este mai de pret decat viata pe care o traiesti. Si nu uita, viata este unica. Ca sa iti gasesti linistea, du-te la o biserica si marturiseste-te. Vezi ca mai sunt si o serie de dereglari homonale care provoaca unele stari de depresie si anxietate. Deci, vezi si un doctor. Nu mai gandi negativ si mergi mai departe.
Hai ca iti mai trimit inca ceva care sper sa iti face bine:

CURAJ

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am înţeles că în toate împrejurările, mă aflam la locul potrivit, în momentul potrivit.
Şi atunci, am putut să mă liniştesc.
Astăzi, ştiu că aceasta se numeşte … Stimă de sine.
În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am realizat că neliniştea şi suferinţa mea emoţională, nu erau nimic altceva decât semnalul că merg împotriva convingerilor mele.
Astăzi, ştiu că aceasta se numeşte … Autenticitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să doresc o viaţă diferită şi am început să înţeleg că tot ceea ce mi se întâmplă, contribuie la dezvoltarea mea personală.
Astăzi, ştiu că aceasta se numeste … Maturitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am început să realizez că este o greşeală să forţez o situaţie sau o persoană, cu singurul scop de a obţine ceea ce doresc, ştiind foarte bine că nici acea persoană, nici eu însumi nu suntem pregătiţi şi că nu este momentul …
Astăzi, ştiu că aceasta se numeşte … Respect.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am început să mă eliberez de tot ceea ce nu era benefic … Persoane, situaţii, tot ceea ce îmi consumă energia. La început, raţiunea mea numea asta egoism.
Astăzi, ştiu că aceasta se numeşte … Amor propriu.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să-mi mai fie teamă de timpul liber şi am renunţat să mai fac planuri mari, am abandonat Mega-proiectele de viitor. Astăzi fac ceea ce este corect, ceea ce îmi place, când îmi place şi în ritmul meu.
Astăzi, ştiu că aceasta se numeşte … Simplitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să mai caut să am întotdeauna dreptate şi mi-am dat seama de cât de multe ori m-am înşelat.
Astăzi, am descoperit … Modestia.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să retrăiesc trecutul şi să mă preocup de viitor. Astăzi, trăiesc prezentul, acolo unde se petrece întreaga viaţă. Astăzi trăiesc clipa fiecărei zile.
Şi aceasta se numeste … Plenitudine.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am înteles că raţiunea mă poate înşela şi dezamăgi. Dar dacă o pun în slujba inimii mele, ea devine un aliat foarte preţios.
şi toate acestea înseamnă … Să ştii să trăieşti cu adevărat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marin (acum 13 ani)

Poate daca ne-ai spune mai multe amanunte legate de supararile tale te-am putea intelege si te-am putea ajuta ... mai punctual.
Oricum, cred ca nimic, orice probleme ai avea nu merita/justifica gestul disperat, ultimul gest.
Hai, sa stam un pic de vorba! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

esti tinara fati o cariera ,imbracate frumos,iesi din casa, din ce oras esti? asi putea sa te ajut sa-ti rezolvi boala pshichica prin terapie elf chiar da rezultate iti schimba imediat gindirea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 13 ani)

da,,,,inclusiv eu am trecut prin asta,Adevarat ca gestul meu nu a avut urmari in sanatatea mea fizica ulterioara ,asa cum te temi tu,dar esecul mi-a dat timp sa ma gandesc mai bine la gestul meu,si am inteles un fapt care datorita "BANALITATII" lui este greu de luat in seama ,extraordinar de important!Cu viata te lupti de la prima gura de aer pana la ultima.....ce faci in acest interval de timp poti aprecia in primul rand tu,si de tine depinde sa ai o viata implinita (mai bogata in realizari-lupte castigate) de care sa nu-ti para rau.Sper ca am inteles bine ,acum te confrunti cu probleme de sanatate,nu cu o noua criza existentiala! Eu iti urez multa sanatate,si sunt convinsa ca nu gestul tau de acum 2-3 ani este cauza problemelor,asa ca secretul tau e in siguranta.Sper ca problemele care au cauzat gestul tau de adolescenta,sa se fi rezolvat,daca nu ,ia distanta era un sfat mai sus,voluntariat ceva care sa te duca departe de cauza problemelor,sa-ti dea o anumita independenta ,si sa-ti permita sa cunosti si alte locruri ,cu alte probleme ,dar nu ale tale,si cine stie poate chiar vei face cariera,caci cine stie sa ajute mai bine decat cel care a avut nevoie de ajutor .Curaj in continuare,si sa ai o viata de care sa fi mandra1

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marina (acum 13 ani)

CUM SA TE GANDESTI LA SINUCIDERE LA 19 ANI!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

esti tanara si ai toata viata inainte.....poate ai mai auzit asta de foarte multe ori,dar asa e.Ai un medic de familie?Ai povestit lucrurile astea cuiva?
Medicul tau te poate ajuta foarte mult,te poate indruma catre specialisti.Dumnezeu ne-a dat viata si tot El te poate ajuta sa treci peste momentele grele .O carte de rugaciuni te poate ajuta sa vezi viata altfel.Daca ai fi lasat macar un ID de mess ,ti-ai fi facut multi prieteni cu care ai fi comunicat.FII TARE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina (acum 13 ani)

Nu stiu daca esti baiat sau fata , ma cutremur la ceea ce ai relatat despre tine .
Am un si eu un baiat de 19 ani . Nici nu vreau sa ma gandesc ....daca mi-ar face asa ceva .....n-as mai fi om ....as innebuni cu siguranta .

Chiar daca la prima vedere ai zice ca nimanui nu i-ar pasa daca ...nu ai mai fi , sa stii ca gestul acesta produce multa durere. Totusi , ....stii ce ar spune cei din jur daca ...ai face ce spuneai mai sus ? ar zice .....a fost slab sau sp***a ...sa recurgi la asa ceva , sa fugi in felul asta de probleme ,este o lasitate .

Oare chiar esti o persoana lasa ? eu nu cred. vreau sa-ti spun ca Dumnezeu iti cunoaste durerea din suflet, el iti stie tot necazul .
Problema cu omul este ca nu il cauta pe Dumnezeu , nu sta de vorba cu Dumnezeu, daca ar face asa ceva si i-ar cere ajutorul cu sinceritate, El raspunde .
Ceea ce ai de facut este sa iti pui increderea in Dumnezeu , sa te rogi , sa vorbesti cu Dumnezeu exact asa cum vorbesti cu o alta persoana , sa-i spui Lui toate secretele inimii tale , toata durerea ta , si vei fi eliberata , vei capata putere sa treci peste toate .

Apoi TREBUIE sa stii , ca orice om care pleaca nemantuit din lumea aceasta merge in IAD .Sa nu crezi cumva ca plecand din lumea aceasta SCAPI de probleme . Da , scapi de problemele de aici , dar , dai de celelalte mai MARI .

Am sa ma rog pentru tine . Roaga-te si tu .Daca vrei sa-mi scrii , iti las adresa de mail . [email protected].

Domnul sa te binecuvanteze !!. Dumnezeu este dragoste . El te iubeste .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Doina, nu este un sfat prea intelept a-i spune unui suflet care cauta cu disperare sa iasa din starea in care se afla ca "orice om care pleaca nemantuit din lumea aceasta merge in IAD".

Doina, cum poti sa ajuti pe un om daca nu i-ar place sa foloseasca metoda spirituala -a increderii in Dumnezeu? Inseamna ca nu-l mai ajuti? Domnul Iisus a venit cu evanghelia, nu a venit cu moartea a doua.
Nici macar nu exista iad; iad-ul este de fapt moartea a doua -trecerea in inexistenta pentru totdeauna a oricarui om care nu s-a pocait.

Faptul ca myLifE este inca in viata este intr-adevar un har, un dar al lui Dumnezeu pentru acest suflet creat de El. Mi-ar place sa cred ca intr-o zi myLifE I-ar spune lui Dumnezeu: "Tu esti viata mea! Pentru Tine vreau traiesc de acum inainte!"
Dumnezeu insa are o enorm de lunga rabdare cu fiecare dintre noi; rabdare care se intinde pe parcursul unei vieti. Si cauta prin tot felul de mijloace ca sa ne atraga atentia catre Sine; da, chiar si prin depresie, ca sa vedem cat de scurta, neinsemnata si lipsita de sens -daca as putea spune asa- este viata traita fara El.

Dumnezeu ne ofera enorm de multe metode prin care sa iesim din depresie, cum am spus in alta parte: alimentatie, bautura, exercitiu fizic, odihna si munca regulate, preocuparea pentru nevoile celorlalti; intr-un cuvant un stil de viata sanatos.

In ce priveste urmarile, adica consecintele faptelor noastre, trebuie sa ni le se asumam. Dumnezeu ne iarta si ne vindeca. Problemele de sanatate care au aparut din pricina medicamentelor sunt sanse foarte mari sa dispara folosind un stil de viata cat mai aproape de cel vegetarian(si fara otet sau muraturi -acestea nu se digera in stomac, ci se fermenteaza), incluzand ca unica bautura apa plata sau sucul de fructe natural(fara aciditati).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myLifE (acum 13 ani)

De ce credeti ca totul , are legatura cu Dumnezeu..sau cu rugaciunile? Pe cine a ajutat rugaciunile cu adevarat in viata??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

am tot citit ce si cum au spus altii,oferindu-ti sfaturi,etcDar acum dupa acest ultim msj postat de tine,intrebarea aceasta :PE CINE A AJUTAT RUGACIUNEA CU ADEVARAT IN VIATA? imi dau seama ca esti ATEE!!!!!!! Diavolul ii cauta pe cei slabi si fara frica de D-zeu si le trimite ganduri de care ai si tu! Niciodata nu vei avea nici un tel atins in viata daca il renegi pe D-zeu ,Cel care te-a creat!Revizuieste-ti comportamentul si gandirea,indreapta-ti fata catre D-zeu si catre Biserica si totul se va schimba!Fiecare clipa traita si fiecare gura de aer i-o datorezi Domnului,el te-a salvat din mizeria pe care ai vrut s-o comiti!Nu sunt vreo pocaita sau stiu eu ce vei gandi,sunt un simplu om,care respecta lucrarea Domnului,adica PE MINE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paulista (acum 13 ani)

Nimeni si nimic pe lumea asta nu trebuie sa te determine sa iti iei viata. Viata ti-o da Dumnezeu si este un dar divin, de care trebuie sa te bucuri si pe care trebuie s-o experimentezi. Sa stii ca timpul rezolva absolut orice: fie ca e vorba de dragoste, de neintelegeri in familie, de probleme la serviciu..etc. Invata sa te bucuri de orice lucru marunt din viata ta, incearca sa vezi partea plina a paharului (pt ca intotdeauna si in orice situatie este asa) şi mai ales incearca sa faci numai ce iti place tie şi ce te face sa te simti bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 13 ani)

daca ai fost si ai ramas la fel de p***a, persevereaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Boala de care suferi tu se numeste depresie. Si nu exista om care sa se fi nascut pe fata pamantului si sa nu treaca prin ea, mai devreme sau mai tarziu.
In principiu tinerii sunt cei mai afectati; de fapt, ei sunt cei mai predispusi la sinucidere.
Motivele sunt multe. Si chiar si crestinii practicanti nu scapa de ea. Chiar si Domnul Iisus a trecut prin depresie.
In dreptul oamenilor, la baza depresiei se afla imaginea de sine scazuta. Nu exista problema care sa nu fie rezolvata.
Trebuie doar sa-ti schimbi stilul de viata; in mancare, bautura, munca, odiihna, recreere. In mod deosebit trebuie sa faci miscare -oricare ar fi aceasta: alergare, mers rapid, sau orice alt sport. Sa nu-ti lipseasca un program al zilei bine organizat dar si implicarea in a oferi de mana de ajutor oricaruia i-o poti da.
Incearca putin cate putin sa-L cunosti pe Dumnezeu. Increderea ca Dumnezeu este la carma tuturor lucrurilor si ca El te poate sprijini este cel mai mare inamic al depresiei.
Omul este un tot; de aceea partea fizica, mintala si spirituala sunt strans legate una de alta. Daca una este afectata si celelalte sufera. Si impreuna, acestea pot contribui la imbunatatirea sanatatii tale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Iordache Iuliana MPsih. Iordache Iuliana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

draga mea,
este clar ca ai incercat si singura sa depasesti problemele insa nu ai reusit.de aceea si ceri ajutor.e sanatos sa faci asta.depresia ta,caci despre asta e vorba ,nu se vindeca cu ajutorul sfaturilor citite pe un forum.(tot respectul pt. intentiile bune ale celor care raspund).ai nevoie de ajutor de specialitate,depresia netratata la adolescenti poate avea o finalitate dramatica(statistic 15% se sinucid).este clar ca sunt multe suferinte in spate si cine nu a trecut printr-o depresie e invitat sa se abtina de la comentarii,pot rani fara intentie.daca doresti mai multe informatii poti accesa,site psiho-hipnoza.ro,sau ma contactezi la tel 0741160668.cu respect psih.iuliana iordache

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3