Naștere ?

Diverse
Intrebare postata de Utilizator11642361823 cu 9 luni in urma

Am nascut acum 2 săptămâni , am nascut natural, am niște cusături ! Doar ca in ultima vreme simt un miros ne plăcut , ma spal in fiecare zi de 3-4 ori, am început de 2 zile sa ma spăl si cu mușețel! Da îmi curge ceva alb- galbenui, chiar dacă este puroi se vindeca cu ceai dacă continui sa ma spăl, ce as putea sa fac , ma doare si in zona perineului! Țin sa mențin ca in fund nu pot sta deloc , iar in picioare cât de cât pentru ca simt o presiune ! Ma tare tem sa ma mai duc la spital am avut o trăire oribila si nu mai vreau sa ajung acolo ! Ceva medicamente sau orice altceva ce îmi puteți recomanda

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 9 luni)

Buna ziua,

Mirosul neplacut, secretia alb-galbui si durerea in zona perineului pot fi semne ale unei infectii post-partum, cum ar fi o infectie la nivelul episiotomiei sau o infectie a uterului. Nu se recomanda auto-tratamentul cu ceai sau alte remedii naturiste, deoarece acestea pot intarzia diagnosticul si tratamentul adecvat.

Daca te simti reticenta sa mergi la spital, incearca sa gasesti un medic ginecolog in apropierea ta care sa poata sa te consulte si sa-ti ofere sfaturi si tratament intr-o atmosfera mai confortabila pentru tine. Este important sa tratezi orice infectie pentru a preveni complicatii ulterioare si pentru a-ti asigura o vindecare adecvata.
Doar un medic ginecolog te poate examina si poate oferi tratament recomandat in functie de situatia ta particulara.

Este important sa consulti un medic ginecolog cat mai curand posibil pentru evaluare si tratament adecvat: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/infectiile-postoperatorii_13708

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: