Fara chef de viata,parca nu mai sunt eu !!?

Depresie Depresie majora
Intrebare postata de Utilizator21597186813 cu 3 ani in urma

Buna ziua.Ma numesc Ionut si am 30 ani.De ceva vreme,cam de vreo 7-8 luni de zile am inceput sa nu mai am chef de nimic,practic ma trezesc dimineata la 7 lucrez pana seara la 5,iar apoi cand ajung acasa,ma inchid in camera mea,neac***a chef sa fac nimic,doar sa astept sa treaca zilele fara sa fac nimic.Cand cineva vorbeste cu mine (prieten,mama,sora),despre ce o sa fie,ce o sa se intample anu viitor,peste cativa ani,imi vin in cap numai raspunsuri de genul (viata este naspa,viata este trista,nu o sa fiu niciodata fericit)..De ceva vreme am inceput sa slabesc foarte mult,nici inainte nu eram asa gras,dar sa ai la 30 ani 60kg,ma gandesc ca nu este bine.Pot sa spun ca aceasta frica a mea,gandurile acestea fara chef de viata au inceput cam de vreo 1-2 ani,si de atunci tot persista,am inceput sa ma vad urat,de fiecare data cand ma uit in oglinda,nu mai pun pret pe aspectul fizic,cum o faceam acum cativa ani.Eu cred ca si stiu de unde a plecat aceasta frica,doar ca nu stiu cum sa si scap de ea.Tin sa mentionez ca eu am un handicap la piciorul stang,nu foarte grav,in sensul ca am o viata normala,am un job,conduc masina..,doar ca este vizibil si am defect la mers.Eu cred ca aceasta frica,a inceput o data cu inaintarea in varsta,si gandul ca am acest handicap ma facut sa gandesc ca imi va fi foarte greu sa am o familie cum imi doresc,ca pana la aceasta varsta nu am pe cineva alaturi de mine,nu am copii etc..Aproape in fiecare zi imi vin aceste ganduri in cap,si ma demoralizeaza foarte mult,de fiecare data imi si raspund singur,ca poate niciodata nu o sa pot avea o familie dorita din cauza acestui handicap.Imi este frica sa nu am depresie,cred ca in stagiul de stres sunt deja,si am nevoie foarte mult de ajutor sa scap de aceste ganduri negre..Mi-as dori foare mult daca a-ti putea sa ma ajutati,macar cu un sfat..Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului (acum 3 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/anxietatea-si-depresia_3

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Useri (acum 2 ani)

Bună,

stima de sine joaca un rol foarte important în viata noastră. Este normal sa te simți prestat și trist când te gândești la cât de mult au alții și cât de puțin ai tu.
Privește partea buna a lucrurilor, în loc sa te uiți la cel care are mai mult, de ce sa nu te compari cu cel care are mai puțin decât tine ?
Este evident ca traversezi o perioada dificila, as spune ca ești anxios-depresiv dar nu este o boala, este ceva normal având în vedere lucrurile la care te raportezi.
Iti sugerez sa faci lucruri diferite, sa iti setezi un obiectiv ( vreau sa îmi cumpăr o masina, o casa, sa plec în vacanta, sa fac un curs, sa imi schimb locul de munca, etc).
Obiectivele sa fie realizabile.
Îți sugerez sa intrii pe adresa_web_filtrata , găsești resurse care te ajuta.
Mult succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: