Sângerări la sterilet mirena?

Contraceptie
Intrebare postata de Utilizator11713183887 cu o saptamana in urma

Luna trecuta mi fost montate un sterilet mirena am avut sângerări după o zi mi-a venit menstruația care a ținut normal după terminarea menstruație a avut scurgeri roși maroni .la începutul lunii aceste de pe data de 3 și până în prezent am tot timpul scurgeri cu sânge sunt zile când curge mai mult și alte zile când curge o data pe zi ieri a început să curgă un pic mai mult este
Normal sau este de vina sterilet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Sangerarile usoare sau spotting-ul sunt considerate efecte adverse normale in primele luni de la instalarea unui sterilet Mirena. Acestea ar trebui sa dispara gradual odata cu trecerea timpului. Daca insa sangerarile persista, se intensifica sau sunt insotite de alte simptome cum ar fi dureri abdominale severe, este recomandat sa consultati un medic.

De asemenea, daca observati ca scurgerile rosi maroni persista, acesta ar putea fi un semn al unei infectii si ar trebui sa te adresezi medicului tau ginecolog.

Daca exista vreodata o indoiala sau ingrijorare in legatura cu un dispozitiv intrauterin, este intotdeauna cea mai buna alegere sa te consulti cu un profesionist medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11713183887 (acum o saptamana)

Și sunt normale sa am in fiecare zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Este destul de comun ca femeile sa experimenteze sangerari usoare sau spotting dupa montarea steriletului Mirena. Acest lucru se datoreaza faptului ca corpul se adapteaza la prezenta noului dispozitiv si poate dura cateva luni pentru ca sangerarile sa se regleze.

Cu toate acestea, este important sa consultati medicul care a montat steriletul pentru a discuta despre orice nelamuriri sau ingrijorari legate de sangerarile pe care le experimentati.

In unele cazuri, sangerarile excesive sau persistente ar putea indica o problema si ar trebui investigate mai departe. De asemenea, medicul va poate oferi sfaturi si optiuni pentru a gestiona sangerarile daca devin o problema pentru dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/afla-care-sunt-cele-mai-sigure-metode-contraceptive_16449
https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11713183887 (acum o saptamana)

Pot sa iau vitamina K pentru a mai opri sângerare pe care o am sau ce sfat îmi puteți să îmi dati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Vitamina K poate ajuta la coagularea sangelui si poate reduce sangerarea. Totusi, este important sa discutati acest lucru cu medicul dumneavoastra inainte de a lua orice supliment.

Acesta va putea sa va recomande doza potrivita si sa se asigure ca vitamina K nu va interactiona cu alte medicamente pe care le luati.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/hemoragia-uterina-disfunctionala_1181

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11713183887 (acum o saptamana)

Sângerări sunt de culoare roșie și sunt zilnice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

In cazul in care sangerarile vaginale dupa implantul unui sterilet sunt zilnice si de culoare rosie, este important sa consultati un medic cat mai curand posibil. Sangerarile vaginale zilnice si de culoare rosie pot indica o serie de probleme sau complicatii, cum ar fi:

Perforarea uterului: Uneori, in timpul inserarii steriletului, acesta poate perfora peretii uterului, ceea ce poate duce la sangerari continue si alte complicatii.

Infectie: Sangerarile vaginale pot fi si un semn al unei infectii, cum ar fi infectia pelvina. Infectiile pot aparea dupa inserarea steriletului si pot necesita tratament imediat.

Reactie adversa la dispozitiv: Corpul tau poate reactiona la dispozitivul intrauterin (DIU), cauzand sangerari continue. Acest lucru poate fi din cauza iritatiei sau a unei reactii alergice la materialul din care este fabricat steriletul.

Alte probleme uterine: Sangerarile continue pot fi, de asemenea, asociate cu alte afectiuni uterine, cum ar fi fibroamele uterine sau endometrioza.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/afla-care-sunt-cele-mai-sigure-metode-contraceptive_16449

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: