Megacolon

Constipatia si diareea copilului
Intrebare postata de fely123 cu 9 ani in urma

Buna,am 14 ani si acum 10 luni am fost extrem de constipata (pana atunci nu avusesem o constipatie asa de grava) .chiar nu ma puteam duce deloc la toaleta asa ca mama mia luat dulcolax (dupa ce l-am luat am fost la toaleta ) si de acum 10 luni tot asa o tin in fiecare zi iau 4 pastile de dulcolax pt ca nu isi mai face efectul .Am fost la un doctor si mia spus ca este posibil sa am megacolon ,apoi am fost la spital si a acolo mi s-a spus ca megacolon nu au decat nou-nasuctii .Mi s-a facut o irigografie la care mi s-a spus ca nu am nimic. Mama mea a mai intrebat un doctor care nu avea nicio legatura cu spitalul respectiv ,iar acesta i-a spus ca am undeva colonul dilatat sau ceva de genul nu stiu exact) . Eu chiar as vrea sa fac o operatie si sa scap de toate acestea (nu am altfel cum sa ii spun decat ;chin) .Mama mia spus ca nu pote sa mi se faca o operatie pt ca sunt prea mica si ca ar trebui sa se mai repete operatia cand ma fac mai mare .Aceasta boala care nici nu stiu exact ce este anul acesta ma terminat .Va rog datimi un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara. Va sfatuiesc sa va adresati unui gastroenterolog pediatru. Exista tratament medical pentru situatia descrisa. Alimentatia este foarte importanta, regimul bogat in legume si fructe proaspete, ciorbe si supe, apa plata favorizand normalizarea tranzitului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Constipatia si diareea copilului.

membru271625 (acum 9 ani)

cu tratamente naturiste nu ai dori sa incerci? iti recomand nuca neagra americana si zeolitul lichid dhq

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fely123 (acum 9 ani)

eu am tinut regimuri ,am luat medicamente (uleiuri,siropuri,pasitile chesti deastea )
sunt dispusa sa incerc orice ....
(Asta fac unii doctori din Romania ;aduc oamenii la disperare )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 9 ani)

Pe mine doctorul m-a invatat sa mananc multa ciorbita de legume. Legumele sa fie taiate bucatele, sa nu fie supa pasata. Este vara, cald ... poti manca ciorbite chiar de trei ori pe zi. Asta te ajuta sa nu te ingrasi pe langa toate. Semintele de in luate dimineata dupa ce au stat cateva ore in apa, taratele, prunele uscate ... sunt multe care ajuta. Incearca naturist ... dar nu te astepta sa se rezolve in 3-4 zile.Ai nevoie de rabdare. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: