Durere abdominala partea dreapta, jos

Colici si alte tulburari digestive la copii Amebiaza
Intrebare postata de Ziuaverde cu 14 ani in urma

Din luna Iunie, 2009, am dureri abdominale, partea dreapta jos. Am facut o serie de analize... infectie urinara, pietre/nisip rinichi, paraziti.. analize la sange, urina, scaun.. ecograf, si nu au gasit nimic. Am facut si tratamente, perioada buna. Apoi am mers la chirurg si s-a presupus ca am apendicita... apoi m-am operat de apendicita.

La scurt timp dupa operatia de apendicita, aprox 1 saptamana.. au reaparut durerile, mai puternice decat inainte de operatie. Am fost iar la chirurg, m-a palpat pe burta si testicole, am facut si un ecograf si nu au descoperit nimic, au spus da din punct de vedere chirurgical nu am nimic. Asta in decembrie 2009.

Apoi am facut 1 saptamana tratament cu ceai pentru rinichi.. dar nu am rezolvat nimic, nici un pic nu a trecut din durere.

Inca ma doare, ma doare daca fac efort, daca alerg, daca sar pe picioru drept, daca ma aplec, cand ma ridic...
Se mai intampla, dar foarte rar, sa ma mai doara cand stau linistit in pat sau pe scaun.

Nu stiu ce sa mai fac, va rog, cateva sfaturi, ar fi de mare folos, multumesc! Am 18 ani, daca conteaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (85)

x (acum 14 ani)

analize la colon ti-ai facut ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ziuaverde (acum 14 ani)

nu....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreey90 (acum 13 ani)

ar trebuii sa faci si un control la un gastroenterolog. unde te-ai operat de apendicita? care erau simptomele ? ce anestezie ti-a facut ? Sanatate Maxima !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha (acum 13 ani)

mai incearca un urolog poate iti va recomanda o urografie, eventual un CT in zona abdominala superioara-inferioara (asa evitai sa faci si operatia de apendicita fiindca se vedea daca este cauzator de problema). asa cum s-a spus si un gastrolog. de ce ai baut ceai daca spuneai ca totul era ok in urina? Bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmin (acum 13 ani)

Buna

Am fost si eu in situatia ta, identic, singura diferenta faptul ca atunci cand am ajuns la urgente sa fiu operat de apendicita doctorul a preferat sa faca niste investigatii suplimentare, analize care au iesit ok.
Astfel am fost informat ca din punct de vedere chirurgical sunt sanator.

Diagnosticul a fost Colica Abdominala Lombosciatica.

Adica de la coloana durerea radiaza spre abdomen, uneori ajunge chiar pana in picior.

In principiu ar trebui sa ai si o durere de spare uneori chiar minora.

Fa o radiografie la coloana si mergi la un specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ziuaverde (acum 13 ani)

multumesc pt sfaturi.

ma mai doare spatele insa rar si putin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

traelena (acum 13 ani)

poate fi vorba de varicocel daca ai facut efort mare .Ai ridicat ceva greu ,sau poate chiae hernie inguinala!?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ziuaverde (acum 13 ani)

Ridicasem un monitor destul de greu... apoi au aparut durerile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

traelena (acum 13 ani)

Aceasta e problema! In momentul in care ridicam un corp mai greu decit organismul e "pregatit" (antrenat) se poate intimpla in uneori sa se rupa pur si simplu un vas capilar in jurul caruia se formeaza un mic cheag de singe si acesta da dureri dupa un timp .Dar la fel de bine poate fi vorba de hernie ( ruptura de prapur) daca durerile sunt taioase .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ziuaverde (acum 13 ani)

Nu este posibil sa fi aparut ceva complicatii dupa operatie? Din cate am inteles se fac ceva cusaturi si pe interior, la prapur sau la colon... si sa fi cusut aiurea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

traelena (acum 13 ani)

Aiurea nu se coase nici intr-un caz, maximum se uita ceva inauntru tip pansament pensa cu care lucreaza!!??!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

In urma interventiei chirurgicale, se poate dezvolta un tesut fibros ce uneste organe care ,in mod normal sunt separate. O astfel de aderenta poate produce durere in anumite pozitii ale corpului,cand se fac anumite miscari sau in caz de constipatie. Daca deranjeaza prea mult,se poate rezolva chirurgical,daca este suportabil.........nu este nimic periculos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ziuaverde (acum 13 ani)

De exemplu, astazi m-a durut burta incat imi amortise si piciorul, abea mai mergeam. Am un medic de familie care nu isi da interesul, as vrea sa mai continui cu investigatiile, insa nu prea am idee ce analize ar trebui sa fac, cu ce sa incep.. unde sa merg.

Mersi de raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru Cerchez (acum 11 ani)

Eu stiu(probabil) ce e...in italiana se numeste,,Pubalgia'''' n_ui nimic grav...pur si simplu orprestete din activitatea sportiva 1 luna..in acest timp fa alungari,exercitii pentru intinderea musculara...nu fa exercitii pt abdomen(fortate) ,stai pede loc si sprijina corpul doar pe virful degetelor de la picioare...etc...(sper sa fie de ajutor,Bafta)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 11 ani)

buna seara.nu pot sa anticipez daca cazul tau s-a rezolvat.iti sugerez sa iti faci o radiografie la coloana,daca deja ai facut ecografie si la aceasta totul este normal.dupa simptome ,opinia mea este cu certitudine ca,cauza provine de la coloana;cert de acolo este afectiunea daca ai descris bine simptomele .daca nu-i rezolvat cazul tau ,revino vu un raspuns si descrie mai detaliat simptomele sa pot sa te indrum cat mai corect spre investigatii(tip durere,cand a debutat,cat aceasta cedeaza,cat dureaza,unde radiaza..etc) mai detaliat.multa sanatate.
Niste sfaturi ptr toti : 1.orice manifestare (cat de mica) anormala de simptom al organismului ,denota o neregula a individului in cauza.2.nu ameliorati cauza si nu amanati depistarea ei,tratati-o!3.nu urmati sfaturi de la persoane voluntare care incearca doar sa isi afiseze opinia,singurul cine rezolva cazul ,ii doar medicul.4.faceti-va minimum set de analize cerute anual sa depistati din timp orice afectiune (fiind mult mai posibila tratarea in depistarea initierii afectiunii) deoarece unele afectiunui pot fii asimptomatice (nu prezinta simptom decat in ultima faza ,in care nu mai este nimic de facut atunci);orice afectiune,inainte sa se manifest la om cu simptomele specifice,a fost deja instalata inainte de debutul simptomelor.concluzia este ca,afectiunea ta a fost deja instalata in cop inainte de debutarea simptomelor,ori poate chiar nu ai dat dinainte importana la simptome decat atunci cand s-au accentuat
Multa sanatate la toti!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ziuaverde (acum 11 ani)

Problema inca nu s-a rezolvat. Am fost de curand la un chirurg, nici n-am apucat sa-i spun toate simptomele... se vedea ca nu avea chef de mine. (ma rog, nu conteaza povestea)

M-a palpat pe abdomen si a spus ca peretele ar fi in regula si ca n-am nimic. M-a controlat si de hernie si a spus ca nu e vorba de asa ceva.

Oricum, vreau sa continui cu investiagtiile, nu ma opresc aici pt ca inca am dureri. Am avut si perioade (cam o saptamana) cand durerea a mai incetat, si puteam sa alerg si asa mai departe. Insa am avut si o scurta perioada cand durerea era foarte intensa si mi se lasa pe tot piciorul, pana jos, de abia calcam. Ma doare daca stau mai multe ore in picioare, daca vreau sa ridic ceva mai greu si trebuie sa-mi solicit si muschii abdominali.

Ma gandesc daca un RMN ar rezolva problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 11 ani)

am si eu aceeasi problema exact ca si tine....am facut rmn,ecograf,analize sange......se numeste pubalgie si e de mai multe feluri...daca vrei sa afli de unde se trage pubalgia ta...adica sa stii sigur care e cauza trebuie sa mergi la un osteopat...si iti garantez ca el te va pune pe picioare fara a fi nevoie de operatie...prednisonul ar mai fi o idee...dar mno...e mai complicat cu corticosteroizii.dute la un osteopat el se ocupa cu detectare unor asemenea probleme....asta in cazul in care nu iti apare nimic pe rmn...sunt multe clinici in romania de osteopatie.daca nu faci sport de performanta nu iti fa griji...cu exercitii de stretching si repaus iti va trece odata si odata...multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roby (acum 11 ani)

unchiul meu a avut aceleasi simptome si a avut hernie de disc...eu am o durere in partea stanga jos de ceva timp...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIUS (acum 11 ani)

am un tratament,naturist traditional,tebuie sa te deplasezi la PITESTI,nu te costa decat drumul,consultatia gratis................0748911669

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1493316375 (acum 4 ani)

SI EU AMSPONDILOZA CERVICALA SI O HERNIE LOMBARA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 5