Dureri de colon raspuns medic

Cancer
Intrebare postata de root1 cu 12 ani in urma

Buna ziua,

Sunt barbat, am 32 ani si va scriu deoarece doresc sfatul vostru intr-o problema care ma macina de ceva timp.

De cca. 9 luni am dureri in partea stanga sub buric in dreptul curelei. Durerile sunt de o intensitate mica (ca o apasare) pana la medie (niciodata crampe puternice) si apar in general dupa o juma de h de la masa. Sunt perioade cand durerile sunt mai intense (cca o luna) si perioade cand dispar (cateva zile). Spun ca sunt de colon deoarece cand stau seara pe spate si apas pe colon acolo unde ma doare simt gazele cum se deplaseaza si intensitatea durerii se schimba.
Dupa ce au aparut am fost la medic gastroenterolog care m-a intrebat dc am slabit, ce alte simptome mai am...etc si m-a diagnosticat la prima vedere cu colon iritabil.(nu slabisem atunci)
Trebuie sa mentionez ca am scaun moale foarte des, balonari si gaze. (mar rar constipatie dar nu e exclusa). Nu mi-am facut mari griji cu gandul ca trebuie sa elimin din stres si totul va fi bine.

De cca o luna durerile s-au intensificat iar perioada lor s-a marit. Totodata am si slabit cca. 6kg fara sa fac eforturi deosebite (am o viata normala cu activitati fizice zilnc de cca. 30 min - abdomene, flotari, genuflexiuni, bicicleta, alergare..etc)) Mentionez ca am 187cm, iar acum am 86-87kg (aveam 91-93kg).
Am facut analizele de sange, o ecografie abdominala si examen coproparazitologic si de urina.
Totul a iesit ok mai putin colesterolul 235 (acum un an aveam 290) si la coproparazitologic: multiple chisturi de giardia lamblia.
Am facut si VSH=3, CA19-9=0, CEA=1.1, heliobacter=negativ care sunt ok.
Eco abdominala a iesit perfecta la toate organele. Chiar medicul mi-a spus ca a vazut si colonul f bine (atat cat vede ecograful) si a observat ca starea lui se modifica f repede (se contracta des)
Am luat Duador 5 zile (2 patile /zi), silimarina pt ficat si ulei de samanta de dovleac dar durerile nu au disparut, eu ma simt tot mai slabit, masa musculara mi-a scazut, am cearcane foarte proeminente si sincer nu stiu ce sa fac.
Este posibil ca giardia sa imi de dureri localizate la colon? Exista vreo sansa sa am cancer de colon? Imi este firca de colonoscopie. Este necesara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

root1 (acum 12 ani)

Am uitat sa mentionez ca in tot acest timp de 9 luni am fost testat de hemoragii oculte si de fiecare data testul a iesit negativ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cranta Ali MDr. Cranta Ali este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

V-as recomanda un consult boli interne, si rugati medicul sa va aprofundeze investigatiile. eventual un CT/RMN abdomino-pelvin. Prezenta durerilor in cazul dvs si lipsa unui raspuns la tratamentul primit v-au determinat si o stare depresiv-anxioasa, ce explica o parte din simptomele si semnele pe care le descrieti.

Giardia poate determina durere abdominala. In general difuza si nu in punct fix cum o descrieti dvs. Mai sunt si alte afectiuni care pot determina o astfel de simptomatologie. Nu trebuie sa va fie frica de colonoscopie, nu este chiar asa de dureroasa si puteti solicita medicului o anestezie usoara. In ceea ce priveste cancerul de colon, trebuie sa stiti ca in general cancerul doare tarziu, cand deja ati fi avut o simptomatologie prezenta.

Colonoscopia dar si alte investigatii pot sa fie necesare dar trebuie sa intelegeti ca este spre binele dvs.
Am intalnit o astfel de simptomatologie si care s-a dovedit dupa multe investigati a fi extrem de rar intalnit in practica medicala, respectiv tuberculoza ganglionara abdominala cu mezenterita cronica. Si care a beneficiat de tratament cu rezultate bune.

Deci este nevoie si de analize ptr paraziti intestinali( 5 coproculturi din zile diferite), ACS-ul ptr sarp***adoza, IDR la PPD si testul Quantiferon TB Gold pentru tuberculoza, eventual o CT/RMN pelvin, sumar de urina si urocultura.
sanatate multa si nu disperati. Discutati cu medicul de familie sa va indrume catre un medic internist pentru investigati mai detaliate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cancer.

katy (acum 12 ani)

exact cu aceste simptome am trait si eu anul trecut ....vezi este sigur infectia cu giardia ..tre sa faci tratament foarte riguros si regim neaparat caci greu te scapi ,exact asa am fost si eu . am facut tratament de cateva luni ,se zice ca tot organismul slabeste,am avut anemia foarte mare si eu am slabit cam 5 , 6 kg .asa ca dai drumul la medicamente metronidazol sau flagyl, fara lapte dulciuri snaxuri etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emil (acum 11 ani)

Sincer nu ai dece sa ati fie frica aceasi durere am avuto si eu dar dupa cum am vazut ca faci si abdomemene o jumatate de ora nu este prea bine pentru ca cind muschi abdominali se contracta colonul se stringe pentru ca muschi abdominali sinte pe o parte si pe alta in forma de patratele ca sa spun asa....ceea ce ati sugerez eu este sa nu mai faci o jumatate de ora abdomene si sa faci 2 seri a cite 15 exerciti si sa nu bei apa sau energizante in timp ce te antrenezi......si intre mese maninca paine integrala....multe legume si frucre care contine apa....si sa nu fi stresat pentru ca durerile care la ai tu acum le-am avut si eu si acum nu mai am nici o durere nu este necesar sa stai in spital ca doctori ca sa te faca bine trebuie mai intai sa treaca prin buzunarul tau....eu am facut citeva analize la singe si urina doctorul meu de familie mi-a facut o o dieta cetrebuie ca sa maninc si iata ca sint bine fara sa stau prin spitale..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hyhygfhf (acum 10 ani)

hdhjjut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

H2O2013 (acum 10 ani)

Buna ziua!Poate imi raspundeti si mie,am si eu probleme cu,colonul,am scaune cam la 3 zile rar si la 2 zile dupa care iar la 3 zile,durere in partea stanga jos si durerea se lasa pe testicul,ma mai doare si dupa ce fac sex dupa ce imi dau drumu la citeva minute apare durerea in stinga jos la colon,am facut analize ca am vrut sa dau la armata si am facut multe analize si am iesit apt,am facut ecografe cam 5-6 in 1 an si la 2 pietre la rinichi dar nu era nici vorba(am consultat un specialist)si la alte 2 colon iritabil mia dat tratament ciaiuri fara efect si am fost si la un specialist de colon dar mia prescris tratament 6 luni fara a imi face vreun ecograf sau consult sa luat doar din vorbele mele mi sa parut aberant sa iau 6 luni acele pastile si un praf,am luat acea reteta o luna de zile si faceam zilnic si la 2 zile cam asa durerea si era si nu era,oricum inca ma durea ,sunt dati cind nu doare dar sunt dati cind doare,poate o fi si de la ce mananc,mai ieseam bine afara la 2 zile asa si scaune moi cind luam proteine cred unde continea enzime digestive,astept un raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

0829 (acum 6 luni)

Salut. Oare ai reusit ceva cu aceasta problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

Am dureri mai ales nocturne in partea stanga a abdomeniului de la mijloc in jos destul de serioase.Am facut colonoscopie,s-a descoperit un polip foarte mic 1/2cm. Medicul a spus ca durere nu este de la acest polip,sa-mi controlez rinichii si coloana.(aceasta o fost intr-o clinica particulara la Sibiu). Am mers apoi la Bucuresti la un medic gastroenterolog cu internare.S-a mers direct pe rezectie polip, desi abia l-a gasit, ecograf, analize. Finalul tratament cu debridat si sinergin 3 luni. Iata ca am terminat si tratamentul si nimic nu s-a intamplat. Durerile sunt aceleasi ba chiar mai puternice. Ce pot sa mai fac? Mi-as face un CT.dar cine mi-l poate recomanda? Medicul de familie.medicul de la interne sau medicul gastroenterolog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tina (acum 10 ani)

buna ziua, pe sotul meu il doare in partea stanga ,a mers la medic chirurg pentru ca a mai avut probleme cu hiernia mai precis in partea stanga a fost operat de 2 ori de hernie si in partea dreapata o data si cand au aparut durerile a facut o investigatie tot pentru o hiermie ,medicul la un control sumar spunand ca ar fi iar o ruptura si cand se hotaraste sa se interneze si sa il opereze,dupa aceasta vizita la chirurg a mai facut una la un ecograf si a vazut ca este rupt prap rul cam vreo 2 cmm dar a mai vazut si la colon ca ar fi ceva la sigmoid ,el este constipat si are scaune la 2chiar 3 zile si cate o data face clisma sa pata avea scaun,rugamintea mea este sa ma sfatuiti ce pot face si credeti ca poate fi vorba in zona aceia de ceva rau?multumesc pentru ca ati avut rbdare sa ma ascultati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 10 ani)

eu cred ca te doar datorita giardiei , am avut si eu probl si dureri chiar igrozitoare si am luat tot felul de medicamente scumpe si f scumpe nu au avut nici un efect , apoi am incercat cu ''''parazitol'''' de la magazinele naturiste si in 2-3 luni am scapat nu am mai avut nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

da0040732415726 (acum 7 ani)

Cumpar urgent pentru fratele meu, rog seriozitate doar persoane din Bucuresti. Fara speculanti sau intermediari. Email ***@yahoo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11564230425 (acum 4 ani)

Bună ziua, am dureri abdominale în partea stîngă în dreptul buricului. Simt că am ceva inflamat, am crampe , spasme dese și lungi , mă baloneź pînă deasupra stomacului , crampele sunt ca de naștere .Scune am unele normale iar uneori subțiri nu cu sînge. Am uneori și senzații de vomă , greață dar nu am vărsat Am ajuns și la urgență, mi-au luat o probă de sînge și urină mi-au făcut o perfuzie cu ketonal apoi crampele s-au rărit iar dimineața au apărut .La urgență au spus că am infecție în urină . Am consultat și un ginecolog , am crezuț că am ovarul stîng inflamat , am făcut un eco și un control ginrcologic dar dr. a spus că nu sunt probleme că nu am nimic la ovare sun bine, nu am chist și nici ovar nu e inflamat, splina au spus că nu este că e sub coastă ce ar putea fi? Să fie colonul m-am gîndit . Am făcu o programare pt. o clonoscopie , este bine ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum un an)

Buna seara ,
Ce ati avut pana la urma ? Ce diagnostic ati primit ai tratamemt ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: