Cancer de colon

Cancer Cancer de colon
Intrebare postata de mayapif cu 13 ani in urma

Dupa cît timp de la externare mergi la oncolog? ce discutii poarta cu tine mai întîi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (48)

Adrienne (acum 13 ani)

ACUM ! trebuie sa mergi la oncologie in policlinica, cu rezultatul [diagnosticul] pus in urma interventiei. In situatia ta, te va consulta,iti va prescrie eventual un tratament,iti va recomanda si alte controale,iti va spune la cat timp sa le faci[ controalele]...........medicatia pt. cancer este gratuita dar numai medicul oncolog iti poate elibera reteta. Ce faci tu acum, adica mergi la pansat si atat,nu-ti va rezolva problema, nu-ti va raspunde la intrebari, la temeri..........Deci, lasa frica de " ce-mi va spune " si ia legatura cu medicul specialist caci, sigur ai nevoie de radio sau chimioterapie. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayapif (acum 13 ani)

multumesc mult
da mîine merg sa ma vada un oncolog la fundeni si sa vedem ce mi va spune ....dar eu înca am drena tot se scurge ceva maroniu azi am fos la pansat si nu am vorbit de cît cu asistenta alt cineva adica doctorul care ma operat nu! mi sa spus cai în concediu dar.... mi se pare ca totusi cineva trebuia sai tina locul.Eu singur printr-o cunostinta ma pus în tema cu o doctorita de la fundeni de a ma vedea .
dejea am o saptamîna de cîn meau dat drumul din spital si înafara de pansat si de schimbat drena nu meau facut nimic

îti multumesc pt. raspuns si pt. încurajare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Din proprie experienta............chirurgul isi face treaba lui, in continuare consultatiile, medicatia, inclusiv radio si chimioterapia tin de alti medici: de oncologul care te ia in evidenta,apoi medicul gastroenterolog care te consulta si-ti face ecografii la anumite peroiade de timp, medicul radioterapeut isi spune parerea daca este necesar tratamentul cu raze, etc. Medicul gastroenterolog iti poate recomanda si o serie de analize de laborator care trebuiesc facute........este mult de umblat,nimeni nu are grija ta automat, inclusiv medicul de familie nu-ti prescrie tot ce ar trebui sa faci caci nu prea are fonduri. Trebuie sa-ti alegi niste medici f. buni,de la clinici private la care sa mergi periodic. Luatul in evidenta este primul lucru care trebuieste facut, altfel tu nu existi in acest sistem ,cu problema si cu drepturile tale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayapif (acum 13 ani)

spunemi te rog daca stii ceva mai bine ca mine pentru ca eu stiu ce am "cancer metastaza"
rezultatul meu e foarte clar dar........ familiea încearca sa ma tina departe de adevar. Noroc cu calculatorul care îmi da unele raspunsuri la care am unele îndoieli.
fostul meu sef stie pe cineva de la fundeni si ea cerut rezultatele analizelor mele si cea de la biopsie sa vedem ce are de spus
mea spus ai mei ca deocamdata nu ma poate vedea nimeni la oncologie pîna numi scoate drena .....dar ........iar am îndoieli pt. ca se tot scurge ceva maro ca un puroi dar mai e o problema miroase f. foarte urît dejea am o lumna de la operatie si nam nici un fel de tratament de mîncat manîc dar putin me pofta de ori ce dar pe urma gust si gata am goluri de aer mereu îmi bolboroseste burta mereu am slabit
abea astept sa vad ceo sa-mi spuna doctora dupa ce îmi vede analizele
sper sa se rezolve mai repede me tare greu sai vad pe ai mei tot mai agitati si tot mai interesati de ami gasi cel mai bun doctor Multumesc pt. raspuns si poate poti sa ma lamuresti cît de cît poate mai auzi si tu ceva sau poate mai ecineva în sitioatiea mea astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion411 (acum 13 ani)

Am citit si eu mesajul tau si vreau sa-ti spun urmatoarele: sotia mea care are 39 ani a fost operata anul trecut in noiembrie , cu care ocazie i-a fost taiata o bucata de 30 cm din colonul ascendent unde avea o formatiune tumorala de12/8 cm cred care a iesit prin exterior din colon si a ajuns la seroasa,rezultatul biopsiei a fost carcinom neuroendocrin (pT4NoMx).Cam dupa o luna am fost la oncolog(Timisoara,Oncomed)care ne-a trimis la tomograf si am facut o serie de markeri care din fericire au iesit bine,acum o saptamana am facut un tomograf si totul era normal,sotia este inca in concediu medical acusi are un an si vrea sa se duca la lucru,acuma trebuie sa mergem la laborator in 1 sept sa facem o analiza ki67 - un atigen zice dr ca trebuie sa avem la fisa,eu imi iubesc enorm sotia si am avut grija de ea mereu,la inceput i-a fost mai greu dar acuma mananca cam cei place si diferenta este ca merge mai des la toaleta cam 1 data sau 2 ori pe zi.
Vreau sa spun ca prima data trebuie sa ai langa tine persoane dragi care sa te ajute(inteleg ca ai)sa fii optimist si sa te rogi mult la dumnezeu fiindca numai el te poate ajuta in unele situatii de astea limita,in cazul nostru ne-a ajutat si am avut parte si de un chirurg tanar dar foarte bun, sufletist,Dr.Carabineanu clinicile noi Timisoara. In legatura cu drena nu stiu dar iti spun ca uneori te sperii mai tare cand citesti pe internet fiindca nu stii sa interpretezi ca un doctor de aceea intotdeauna mai cere o parere,chirurgul stie precis cei cu drena aia cand mergi la control intreaba-l. Multa sanatate si sa te ajute dumnezeu sa te faci bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayapif (acum 13 ani)

DA AM ÎNTELES DAR REZULTATUL MEU DE LA BIOPSIE ESTE CANCER METASTAZA ADICA PT4N1G2
IAR EU AM SI UNELE ÎNDOIELI CA PREA MUL AM STAT CU DRENA ASTA AM AVUT DOUA DAR UNA A FOST DUPA O SAPTAMÎNA SCOASA IAr locul de unde mea scoso nici acum nu sa închis simi supureaza si pe acolo iar cea lanta drena am facut 5 saptamîni si mie îmi tot curge
si toata lumea îmi spune ca nam nimic ca totul e ok. ca mea scos tot cea trebuit de acolo dar de ce nu meau dat nici un fel de tratament ?
pîna si sotiea dv. ea un tratament si are un an de cînd e operata
multa sanatate si tot binele din lume
poate ma va vedea si pe mine dumnezeu si va face o minune si o sa fiu bine
multumesc pt. sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Am o nelamurire,in ceea ce priveste drena. De obicei se pune dupa operatie pentru a elimina sangele adunat in abdomen, in urma interventiei chirurgicale. Acele drene [ sonde] ,de obicei se scot in momentul cand se acumuleaza tot mai putin sange. In cazul interventiilor pe colon,in unele cazuri se face anus contra naturii, care poate fi temporar, pana se vindeca colonul[dar in caest caz nu este nevoie de schimbat pansamentul],adica se elimina mat. fecale prin intestinul adus la nivelul abdomenului, intr-o punga. Daca prin acea drena se scurge o materie maronie, urat mirositoare atunci poate este pusa la locul interventiei, pe colon..........nu stiu ce sa-ti spun. Singurul lucru pe care-l sustin este ca, trebuiesc luate niste masuri de tratament, acum dupa interventie. Spune-le parintilor ca tu nu vrei sa se intarzie anumite masuri care ar putea sa-ti faca bine, doar din motivul de ati ascunde unele lucruri........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayapif (acum 13 ani)

MULTUMESC PT. COMENTARIU MÎINE MERG EAR LA SPITALUL FLOREASCA UNDE AM FOST OPERAT SAMI SCHIMBE DRENA SI PANSAMENTUL SA VEDEM CE AU DE ZIS AM SA ÎNTREB SI EU UNELE CHESTI MULTA SANATATE TUTUROR

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria 58 (acum 13 ani)

buna ziua!!!! ce mai faceti??? ati fost la medic ati rezolvat ceva????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayapif (acum 13 ani)

buna seara!!!!!

multumesc pt. interesul acordat.Da am fost meau schimbat pansamentul si binen teles si drena în care de ieri si pîna azi a curs ceva tot maro de vreo doua degete si tot asa miroase urît.
am întrebat carei problema sa vb. cît mai deschis îmi spun ca nam nimic ca sunt bine si cai normal sami curga ca sa se curete tot mai bine ear ei asa îsi vor da seama cînd rana se închide,nu stiu ce sa mai cred
dar... în sfîrsit printro relatie luni ma va vedea un oncolog de la fundeni azi meam loat trimitere de la medicul de familie catre fundeni
acum sa vedem cemi va spune si doctora oncolog.
va voi spune ceam facut si duminica ca atunci ma duc sami schimbe pansamentul si sa vedem ce face cu drena ei meau spus ca poate meo vor scoate dar........ ce se va întîmpla daca ea tot curge unde se va varsa ? în burta? vom vedea duminica ce se va întîmpla si cu drena duminica
multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayapif (acum 13 ani)

buna seara

Am revenit cu stiiri noi: am fost la doctorita la fundeni la oncologie. am stat de vb. am fost luni si ma asteapta mîine sa încep un tratament prima oara cu niste pastile adica 2 saptamîni,dupa 2 saptamîni fac pauza o saptamîna dupa care merg sa fac citostatice urmez tratamentul asta 6 luni
în felul cum vam spus mai sus
azi am fost si la pansat si meau scos si drena într-un final
multa sanatate si va voi spune ceam mai facut si cum ma simn în timpul tratamentului
o seara linistita si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion411 (acum 13 ani)

Ma bucur ca ai fost in final la un medic Oncolog,am fost si eu cu sotia luni si mai merg iara lunea viitoare ca sa luam rezultatul unor analize care speram sa fie bune(dar intotdeauna avem mari emotii).In boala asta asa este procedura trebuie monitorizata din 3 in 3 luni la inceput iara mai tarziu din 6 in 6 luni , am inteles ca se face pana la 5 ani de la operatie,oncologii daca iasa analizele negative spun ca tumora este adormita si recomanda monitorizare in continuare. Eu am scris la Fundeni pentru sotia mea, de pe acest site,este o posibilitate am scanat analizele si am primit in final un raspuns de la Dr.Gabriel Mitulescu care m-a ajutat sa trec peste frica ce m-a cuprins la 3 luni de la operatie, de aceea esti norocos ca stai acolo si poti sa mergi la Fundeni , noi stam aproape de Timisoara si mergem acolo,am intalnit doctori minunati care vor sa ne ajute si nu au cerut bani pentru asta.
Iti dorim multa sanatate si sa ne tii la curent,sa ai incredere in doctori fiindca ei trebuie sa faca cam jumatate iar cealalta jumatate face Dumnezeu,trebuie sa ne rugam fiecare zi lui si sa-i multumim pentru ajutor. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayapif (acum 13 ani)

O SEARA MINUNATA SA AVETI SI DUMNEAVOASTRA

AZI AM MERS SI MEAU FACUT PRIMA PERFUZIE DE DOUA ORE SI JUMATATE ,APOI AM MERS LA DOCTORITA ONCOLOG UNDE MEA SPUS CA DOAR AZI AM FACUT PERFUZIA ASTA DE MÎINE EAU PRIMELE MEDICAMENTE XLODA DE 500MG. 6 PE ZI ADICA 3 DIMINEATA SI TREI SEARA DUPA O JUMATATE DE ORA DUPA CE AM MÎNCAT; 14 ZILE VOR FII PASTILELE ASTEA O7 ZILE PAUZA DUPA O PERFUZIE APOI REPET TOT ASA TIMP DE 6 LUNI SA VEDEM CUM AM SA MA SIMNT

MULTA SANATATE SI DOAMNE AJUTA SA SCAPAM CU BINE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavinia (acum 12 ani)

imi poti trimite un mail cu numele doctorilor te rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria 58 (acum 13 ani)

buna ziua ......ma bucur di suflet citind mesajele tale simnteam ca esti fericit cu toate sau poate mai lamurit cand vezi ca nu intelegi lucrurile devii confuz si ai inpresia ca ceva nu e in regula......dar vezi ca puterea de a lupta cu aceasta nenorocita boala e din ce in ce mai mare devii mai puternic si treci mai usor peste toate.....din cat in cat iti da perfuziile????astept sa auzim de bine sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayapif (acum 13 ani)

O SEARA PLACUTA

ACUM LUCRURILE SAU MAI ASEZAT SUNT LUCRURI PE CARE CU GREU LE ÎNTELEGI ATUNCI CÎND TEAMA DE A NU PATI CEVA TE FACE SA GÎNDESTI AIUREA.
ÎMI FACE PERFUZII DIN 3 ÎN 3 SAPTAMÎNI SI EU ASTEPT SA TREACA PUTIN TIMP SA VEDEM CEIA CE SIMNT
SA AUZIN NUMAI DE BINE SANATATE MULTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion411 (acum 13 ani)

Da un semn de viata,cum esti acuma?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria 58 (acum 13 ani)

ma bucur lasa ca ai sa vezi ca o sa fie bine numai la a 4-5 perfuzie o sa te simnti un pic mai rau dar trece sunt 2 -3 zile si dupa aia o sa fii ca si nou........pe sotul meu il dor rau picioarele oasele in general si mai are 2 sesiuni de perfuzii dupa vom vedea ce o sa ii mai dea........sa ne auzim de bine sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costin (acum 13 ani)

buna ziua. acum 1 an sotia mea afost operata de doctor mitulescu gabriel. mai exact operata de fistula. ne cerut 2000 euro pt interventie. problema este ca fistula nu a fost operata cum trebuie.
mergind la el la consultatie a inceput sa se eschiveze. un mare nesimtit parerea mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayapif (acum 12 ani)

buna
vb. în numele prietenului meu (fost ) de ce fost? pentru ca de 2 luni si jumatate nu mai este printe sufletele celor dragi.Tin sa mentionez ca a murit pe data de 16 Decembrie dupa doua interventii chirurgicale în care a fost operat de colon de doctorul MITULESCU si de prima data interventia a fost facuta gresit dupa numai 8 luni lau deschis ear încercînd sa repare ce au gresit prima data numai ca a loat o puternica infectie din postul lor operator si sau dat loviti iar dupa 2 luni au mai încercat înca sa mai repare ceia ce nu sa mai putut pt. ca lau deschis si lau închis la loc spunîndune ca acum totul e perfect
Dupa 3 luni neam dus la spitalul sanador unde acolo totul a fos destul de clar deces în 3 saptamîni ASA CA CINE AZUNGE LA SPITALUL FLOREASCA SE ÎNTORC TERMINATI PE VIATA
MULTA MULTA SANATATE SI TOT BINELE DIN LUME CELOR SUFERINTI
ANDREI CORNEL VALENTIN -----9-03-1982----------16---12--2011
DUMNEZEU SAL ODIHNEASCA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3