Vitiligo

Boli de piele Vitiligo
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Doresc sa stiu daca folesesc o crema pt DEPIGMENTARE,adica sa ma albesc in jurul petelor,ce rezultate vor fi?am o culoare f deschisa a pielii in general...,ma gandesc ca nu s ar cunoaste prea mult diferenta atunci.
am pete albe pe maini,brate putin,in jurul ochiului si san.acum iau de la amway niste vitamine,multicaroten,vit pt par si piele si vitamina E,care stiu ca sunt bune in general pt piele,mai ales betacarotenul....,asa e?de ex de cand iau aceste vit mi a disparut o pata de pe brat si celalte se mai vad putin dar vreau sa stiu si parerea dvstr

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

De ce nu se fac cercetari in acest domeniu , care este cauza depigmentarii? de ce ministerul sanatatii nu se implica pentru rezolvarea unei astfel de boli care este totusi un handicap pentru din ce in ce mai multe persoane, de ce nu se compenseaza medicamentele pentru vitiligo, in ce tara si in clinica se poate trata aceasta bola?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna! Ma numes Bianca , am 13 ani si sunt din Iasi. Din mari pacate, toti doctorii spun ca am vitiligo.De 3-4 ani, am doar in zona gatului , si acum , imi apare si sub buze, chiar si pe barbie.E rusinos pentru mine, sa ies asa in oras. Cand am o bluza mai decoltata, toti copiii ma intreaba ce am acolo alb, iar eu , plec capul in jos.. :( va rog ajutati-ma , sunt prea tanara pentru asa ceva, vreau sa am o copilarie frumoasa ... ! :( ... astept si eu un raspuns....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

va rog sa-mi spuneti daca vitiligo poate da sterilitate la barbat?? va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

si eu ma numar printre oameni care au acest simptom,vitiligo.inca din copilarie stiu ce insamna sa treci prin anumite situati pe care uni nu le inteleg. nu vreau sa fac reclama dar daca vreti puteti sa ma contactati prin email si va spun denumirea medicamentului [email protected] cu cea mai mare placere va pot ajuta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am vitiligo de 3 ani si am facut tratament cu vitix 2 ani...si nimic ,ba chiar mi-au aparut mai multe pete,ce se mai poate face pt aceste pete urate...astept un raspuns,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vasile149107109 (acum 15 ani)

spune-mi te rog cum se numeste medicamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vasile149107109 (acum 15 ani)

dar care e adresa de mail?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o fetita de 7 luni si ia aparut o pata alba in partea stanga a abdomenului poate fi vitiligo?tind cont ca tatal ei are vitiligo de 10 ani,are doar o singura pata pe penis.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marya (acum 6 ani)

Melaoline tablete din Grecia sunt foarte bune pentru pigmentarea acestor pete. Din pacate si eu sufar de aceasta afectiune. Am cateva cutii acasa daca va intereseaza cu drag. Pe o cutie am platit 70 lei prin comanda. Multa sanatate! E mail: marya.ayram1990@ adresa_web_filtrata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cred ca ma aflu si eu in aceeasi situatie,desi nu am ajuns inca la un medic cred ca am vitiligo din ceeace am citit aici. as vrea sa stiu daca exista un tratament si daca se poate vindeca aceasta boala? va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am vitiligo de 15 ani ma tratez cu vitix gel si pastile nu am rezultate prea bune fac acest tratament de 2 ani daca stiti alt tratament care va dat rezultat mai bun ajutatima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 36 de ani am vtiligo de 15 ani momentan de 2 ani ma tratez cu vitix gel si pastile nu sunt multumita daca stiti alt tratament care sa dea si rezolvare la aceasta suferinta va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna!Ma numesc iulia.Am 15 ani si sufar de vitiligo din cls 4!Ma simt foarte jenata in preajma celorlalti,nai ales k sunt jignita permanent!AM pete pe fata..pe gat in jurul ochilor...pe picioare...maine...burtaSUNT DISPERATA!VREAU UN TRATAMENT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Ajutati-ma!vreau un tratament pt vitiligo!Am o copilarie cumplita cu aceasta boala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silviu Denis (acum 15 ani)

foloseste viticolor gel,pentru camuflaj si tratament vitix gel. nu-i lua in seama pe cei care te jignesc,sunt niste ignoranti,ai incredere si vei reusi sa te tratezi. daca vrei ia si id-ul meu de mess sa vb marcel_visa. pa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Narcis Vali (acum 15 ani)

Buna,

am vitiligo de aproximativ doi ani, am folosit vitix gel si vitix pastile dar fara rezultat, tin sa spun ca este localizat pe fata.
Daca stiti un tratament bun, va rog sa-mi scrieti la adresa de mail : [email protected].
Va multumesc din suflet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra30 (acum 14 ani)

Ca ajutant: telina radacina si frunze, apa in care a fiert - se spala zilnic zonele afectate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lia (acum 13 ani)

sall sunt lia stati linistiti si eu am trecut si trec prin clipe neplacute din cauza acestor pete (vitiligo) dar ma m obisnuit . am facut tratament cu dermovate, meladinine forte si fable si tablete cu trisoralen am baut ceaiuri fara zahar si ma m controlat la alimentatie ani de zile si nici un rezultat .am vitiligo cam de 28 de ani. asa ca ma m obisnuit si nu mi mai pasa de nimic. probabil e o chestie de timp si de un autocontrol . va doresc multa sanatate
.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iza (acum 13 ani)

Buna,

Eu am vitiligo de 6 ani si am reusit sa repigmentez pata de la gura cu Vitix. Ma duceam la solar, imi dadeam cu vitix, stateam 5-6 minute la solar si apoi 3 ore nu spalm locul. La mine a dat rezultate. Am fost la un profesor doctor in Ungaria si mi-a zis ca la degete nu o sa treaca asa ca nu mi/am luat lampa cu UV . Acum sunt insarcinata si mi-e frica ca nu cumva stresul din timpul nasterii sa declanseze ceva. In timpul sarcinii (am 7 luni jumate) nu mi-a aparut nimic nou.

Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raz (acum 10 ani)

tratament vitiligo hmm oare exista vreunul? la varsta de 14 ani am descoperit cateva pete albe pe solduri apoi au inceput sa apra in urmatorii 2-3 ani si m-am speriat pe maini pe fata etc in mare parte eram speriat pt cele de pe fata ... asa ca mi-am luat inima in dinti si m-am dus la medic am decoperit ca am o tampenie si am si bagato in seama mai rau doctorul m-a speriat si mai tare din cauza asta mi-am pierdut increderea in mine am incercat de inceput crema vitix care la inceput era in jur de 1mil 2 sute o groaza de bani la vremea aia controale la medic dermatolog etc pana cand intr-o zi mi-am zis ca lumea nu se termina ca am eu pete albe si am incetat sa mai imi pese de ce zice lumea din jur si sa imi continui viata am inceput sa ma las de tigari alchool droguri si mam dus si am facut de 4-5 ori sport pe saptamana am mancat orice mi-a placut si asta fac si azi si remarc ca petele unele din ele au disparut desii la un moment dat eram constient ca fiind baiat ma loveam zgariam des si aparea si acolo eh... ce sa vezi unele sau pigmentat altele sau marit altele nu mai sunt in momentul de fata stiu sigur ca boala nu mai avanseaza stiu ca vine vara si stiu ca in acest anotimp sunt mai proeminente si incerc sa nu le bag in seama asa ar trebui sa faceti si voi sa incercati sa nu va mai stresati fiti fericiti sanatate numai bine ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2