Ten gras si cosuri raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de Mari-Elena cu 9 ani in urma

Buna ziua! Am nevoie de niste sfaturi utile pentru combaterea tenului gras si a cosurilor de care nu mai scap de 2 ani.Am inceput sa folosesc Zynerit dar observ ca nu este foarte eficient pt. cosuri. Ma machiez aproape in fiecare zi, folosesc fond de ten,corector,pudra etc. ,nu cred ca toate aceste imi agraveaza situatia,deoarece ma demachez foarte bine cu lapte demachiant(il aplic de 2-3 ori) si dupa folosesc un sapun anti-bacterian tocmai pentru a nu lasa tenul sa-si faca de cap. Si cu toate acestea imi apar cosurile buclucase. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

aspen (acum 9 ani)

Foarte rau ca nu crezi ca toate chimicalele ce ti le intinzi pe fata nu-ti agraveaza situatia. Poti sa te demachezi de 100 de ori pe zi, o data ce pui chimicalele pe fata si le lasi ore in sir, ele sunt absorbite de piele. Chiar si o alimentatie necorespunzatoare agraveaza situatia.
Incearca cu ulei de nuca de cocos (presat la rece), gel aloe vera sau ulei de seminte neem (presat la rece).
Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary-Elena (acum 9 ani)

Incerc sa nu ma mai machez atat de des si totusi cosurile imi apar. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aspen (acum 9 ani)

Dupa cum ti-am scris anterior, si alimentatia necorespunzatoare afecteaza tenul. Chimicalele ingerate prin alimentatie trebuies eliminate cumva din organism, iar una din cai este prin piele si transpiratie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria4891 (acum 9 ani)

Pastile pentru acnee -
http://track.derminax.ro/product/Derminax/?uid=2484&sid=748&pid=123&bid=adc***aec

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

PUTETI PASTRA zYNERITUL CU CARE SA DATI DIMINEATA IAR SEARA, TIMP DE 2 SERI PE SAPTAMANA (LUNI-JOI SAU MARTI-VINERI) DATI CU RETIN A CREMA SAU SMODERM CREMA FERIND BUZELE, PLEOAPELE SI NARILE, ALTE 2 SERI DATI CU SKINOREN SI ALTE 2 SERI DATI CU NIZORAL CREMA SI REGIM ALIMENTAR FARA GRASIMI ANIMALE, DULCIURI CONCENTRATE, CONDIMENTE SI FARA E-URI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

Adriana (acum 9 ani)

Buna Elena,
Am avut si eu o perioada cand tot tenul era plin de cosuri si puncte negre si tare greu am reusit sa ma vindec. Dupa mai multe tratamente si remedii facute in casa tot nu am reusit sa ma vindec de acnee.
Acum 1 an de zile la recomadarea unei prietene am inceput sa folosesc un tratament natural antiacnee din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation.
Cred ca a fost ceea mai buna recomandare din ultimul timp, pentru ca cu aceste produse am reusit sa ma vindec definitiv de toate cosurile si puncte negre.
Iti recomand in primul rand o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee.
Iti mai recomand sa iti cumperi si o sticluta de ulei 100% pur din arbore de ceai si sa amesteci 1-3 picaturi cu fondul de ten ca sa actioneze si in timpul zilei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paula rus (acum 8 ani)

Foloseste crema Duac Gel .. foarte eficienta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 8 ani)

si eu pot confirma pentru aceste produse naturale de la Thursday Plantation, sunt f bune pentru acnee. Au fost eficiente, le-am folosit impreuna cu sora mea si am avut amandoua rezultate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 8 ani)

Din fericire, nu am aceasta problema insa va pot spune ca am vazut rezultate la cineva drag.Ele au venit atat timp cat problema acneei a abordat-o holistic, din interior catre exterior.Doar acordand atentiei alimentatiei in defavoarea ingrijirii tenului si invers, rezultatele nu au aparut.A inceput reconsiderand aproape total modul de alimentatie: a inlaturat imediat lactatele si produsele care contin zahar. Pentru ten, a inlocuit toate produsele abrazive care contin alcool, acid salicilic, etc si s-a orientat catre uleiuri faciale: Herbal Facial Oil for Oily and Acne Prone Skin.Pentru curatare foloseste Citrus Mint Cleanser. Initial i le comandam din SUA insa acum se gasesc si la noi, online, www.joyinajar.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: