Proceduri cosmetice: Ingrijirea tenului acneic

Boli de piele Ingrijirea Proceduri medicale
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Mie mi s-a recomandat pentru ingrijirea tenului acneic sa sa merg la un medic dermatolog care va tine cont si de stilul meu de viata. Am aflat ca e foarte important, de exemplu sa-ti schimbi des fata de perna, sa tii un anumit regim alimentar, sa folosesti doar produse dermato-cosmetice adecvate tipului tau de ten. Pe de alta parte, daca ar fi necesar, sa fac un peeling, o dermabraziune, etc. De obicei, medicii dermatologi in astfel de cazuri recomanda si cabinete de estetica/sau cosmetica in care lucreaza profesionisti. Din exeprienta pe care ati avut-o ar fi suficient atat...? Ma confrunt cu aceasta problema de ceva timp...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

maria357122006 (acum 15 ani)

Eu am avut mari probleme legate de acnee. Le-am rezolvat cu ajutorul apei vii. M-am spalat de 3-4 ori pe zi cu ea si acnea a disparut. Iti recomand si tie. Am gasit informatie mai multa pe site-ul http://www.apa-vie-sanatate.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina Sch. (acum 10 ani)

E foarte important sa gasesti cauza acneii si s-o inlaturi prin tratament specific,apoi sa faci citeva cure de curatire si sa tii o alimentatie cit de cit (dulce dupa masa,dar nu pe stomacul gol,sarat mai putin ) si desigur cosmetica profesionala la domiciliu zi de zi si totul va fi bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina Buhat (acum 9 ani)

E foarte greu sa gasesti un tratament bun care sa aiba grija de tenul tau, mai ales daca e gras cum este al meu si are probleme cu ancee
Eu am fost la medic dermatolog pentru o solutie buna de curatare a tenului si mi-a dat o lotiune tonica naturala cu 100% ulei pur din arbore de ceai(tea tree oil) si hamamelis, fara alcool de la Thursday Plantation.
Mi-a recomandat ca ar fi bine sa imi cumpar tot de la ei si o spuma naturala pentru fata . Pe langa cele 2 produse, spuma si lotiunea eu mi-a luat si crema hidratanta naturala cu arbore de ceai, macese si vitamina E.
Prosusele sunt perfecte pentru tenul meu gras, m-am indragostit de ele. De cand am inceput sa folosesc produsele naturale cu arbore de ceai, problema mea cu excesul de sebum si cu cosurile a disparut complet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: