Pete rosii pe piept

Boli de piele
Intrebare postata de doinapavel71 cu 12 ani in urma

Buna ziua. De cativa ani, atunci cand mananc, imi ies niste pete rosii pe piept, care, pe masura ce trece timpul, in timpul mesei, acestea se intind ca si cum s-ar dilata, pana se unesc si toata partea de piept,mai exact "decolteul", adica de la marginea gatului si pana pe sani, aproape de partea de deasupra sutienului, devine rosie ca focul, dar fara sa ma deranjeze deloc! Nu ma mananca, nu ma doare..., doar ca ma sperie cand vad ca imi apar din nou petele, spunandu-mi ca tousi este ceva. Nu m-am dus la medic, deoarece aceste pete imi si dispar la cateva minute dupa ce termin de mancat. Nu as avea timp sa ajung la o camera de garda( nu am masina). In felul acesta, nu as avea ce sa ii arat medicului. Mi-ar ramane sa invit un medic la masa, ca sa vada ce se intampla :), dar nu sunt in relatii atat de apropiate cu nimeni din aceasta profesie .Mentionez ca aceste pete apar indiferent ce mananc: branza cu rosii sau ciorba de verdeturi sau carne.....de multe ori, mancarea facuta de mine in casa, ea necontinand adaosuri de tip "vegeta", ca sa am pe ce da vina.
De cativa ani, adica vreo 8-9, ma supara si o urticarie( blandute mici care ma mananca foarte tare, ca si cum m-as urzica, si acestea se inmultesc si se unesc,dandu-mi niste mancarimi pana imi oboseste si sufletul, dupa cateva minute retragandu-se fara sa ramana vreun semn sau buba, ramane pielea curata!). Nici pana in ziua de azi nu am constatat ca acestea ar fi declansate de ceva alimentar. Tind sa spun ca imi ies "de la nimic"!
Dar ceea ce imi iese pe piept, nu cred ca are nicio legatura cu urticaria, deoarece in afara de culoarea rosie aproape fosforescenta DOAR pe piept, in zona decolteului"sdanc"sa zicem, nu simt nimic altceva!
Va rog din suflet sa-mi dati un raspuns, daca ati banui ce este, fara sa am pretentia sa-mi dati un tratament prin e-mail, fiind constienta ca trebuie sa merg la medic pana la urma, dar sa stiu macar daca este o cazuistica cu aceste simptome si catre ce specialitate a medicinii sa ma indrept.
Va multumesc anticipat pentru un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Silvia (acum 12 ani)

Am cunoscut la serviciu o d-na care avea atunci 45 de ani si care cind se emotiona se rosea tare la fata dar si in zona decolteului. Ai simptome ca se apropie menopauza? Faptul de a minca iti produce o placere deosebita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doinapavel71 (acum 12 ani)

Buna Silvia,multumesc pentru raspuns.
Da, probabil ca atunci cand sunt emotionata, ma inrosesc tare la fata, ca oricine dealtfel.Dar nici nu sunt o fire extrem de emotiva. Cat despre mancare, nu sunt genul care ar manca si farfuria, desi aparentele asa ar spune, pentru ca sunt o femeie solida.Dar, ca oricui, sigur unele mancaruri imi plac mai mult si le mananc mai cu drag. Dar astazi cand m-am inrosit asa tare, iar, mancam ciorba de stevie :)) ! Cata placere deosebita poti sa ai? :)
Nu as vrea sa neg orice solutie, dar uneori chiar nu vad sensul acestor pete foarte rosii, deoarece, dupa cum am scris, sunt momente cand mananc doar branza cu rosii de exemplu, sau salata goala... si probabil ca de cele mai multe ori nu le vad, neuitandu-ma de fiecare data cand mananc in decolteu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doinapavel71 (acum 12 ani)

Si daca as manca cu o placere deosebita toate mancarurile, care ar fi legatura cu petele rosii pe piept, DOAR pe piept, atat cat ar tine un decolteu adanc? Intreb!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1495450341 (acum 6 ani)

Buna ziua! Imi puteti spune daca ati descoperit cauza? Ma confrunt cu aceiasi problema si uneori fac si atacuri de panica pt ca ma sperie f tare amploarea acestor pete. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1495450341 (acum 6 ani)

Buna ziua,
Am aceia problema cu aparitia petelor pe zona decolteului in timpl mesei. Ele apar initial sub forma de pete, apoi tind sa se uneasca, dupa care pielea se albeste si ramane normala. Petele sunt doar rosii, nu se umfla si nu ma mananca. Se remit singure in 5 minute. Problema mea este ca nu am avut aceste manifestari din totdeauna, ci mi se intampla asta doar de vreo 8-10 luni. Initial am crezut ca este alergie, insa nu am alte manifestari si mai mult, indiferent ce mananc fac, adica nu doar la un aliment/ingredient.
Va rog sa imi spuneti daca ati lamurit cumva problema, deoarece ma sperie f rau aceste manifestari si deseori fac atac de panica si renunt sa mai mananc.
Mentionez ca la dulciuri sau la mancaruri care imi plac f mult nu fac, deci nu sta in picioare faptul ca ma bucur mult de ce am in farfurie.
Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1503246314 (acum 6 ani)

buna ziua si eu am aceste pete care cel mai probabil este un psoriazis ce le tine sub control era o crema cu cortizon pe care NU va recomand sa o folositi deoare creeaza dependeta pielii,dupa ce am incetat a o folosi am inceput sa folosesc Ulei de ricin de la plafar era undeva la 15 lei, la inceput dimineata si seara apoi seara si pielea s-a calmat dar mai apare din cand in cand roseata,cat despre pete din ce am tot citit problema s-ar putea sa fie la stomac si la sistemul imunitar scazut iar datorita unor disfunctii interne unele substante se elimina prin piele de aceea cand nu mananci nimic pielea este mai bine iar cum mananci si mancarea este digerata petele devin mai proeminente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: