Pete rosii ce determina mancarimi pe cap insotite de bubite ce acumuleaza puroi, boala dobandita de la frizer

Boli de piele
Intrebare postata de mikail88 cu 11 ani in urma

Salutare.....am dobandit o problema de la frizer.....imi apar in zona laterala a capului niste pete rosii ce imi determina mancarimi insotite de niste bubite ce acumuleaza puroi de cca 2-3mm. Am fost la dermato mi-au dat ducray kelual ds , antibiotice, skynoren, mi-a fost preluata proba din acel puroi si nu mi-a aparut nici un microb care sa raspunda la vre-un antibiotic. Le-am incercat pe toate dar in zadar.....nu dispare. Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns......am vazut pe un alt forum la un utilizator o postare pe aceeasi problema si pomenea de un vaccin la Bucuresti. Vreau sa stiu daca functioneaza acel vaccin sau alt tratament sa ma scape de aceasta problema.

Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu functioneaza, deoarece probabil aveti un sd. de ocluzie foliculara( un fel de acnee in pielea capului, pe fondul ingrasarii scalpului); se mai poate folosi solutie de Eryfluid local( eritromicina) sau doxiciclina in doza mica, o perioada mai lunga ( numai sub indrumare dermatolog).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

mikail88 (acum 11 ani)

ambele medicamente sub indrumarea doctorului dermatolog? si o sa-mi treaca?e singura varianta de a scapa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roviom (acum 9 ani)

Iti va trece dar cand vei intrerupe tratamentul iti vor reapare. Eu am luat vre-o 3 luni doxiciclina in doze mici zilnic si dupa ce am intrerupt tratament mi-au reaparut. Apoi mi s-a dat un preparat lichid facut cu gentamicina, alcool, oxid de zinc.... si cat l-am flosit dupa baie a fost ok, dupa ce l-am intrerupt mi-au aparut vre-o 20 bubite odata. Acum am facut un ceai concentrat din pelin, musetel si frunze de nuc, cu care ma dau dupa baie. pare a fi ok deocamdata, dar nu stiu ce va fi dupa ce il intrerup....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: