Mincarime de piele raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de rosia cu 12 ani in urma

Buna seara .miau aparut de pe data de 10 luna aceasta,multe basicute rosii pe spate care sau extins pe tot corpul.,la citeve zile ia-u aparut,si sotului meu,in zona gitului cu umeri cu tot,care sau extins si la el pe tot corpul,iar la citeva zile ia-u aparut.si copilui acele basicute dar la el sunt mai rare,si in timul nopti persista minarimea la toti trei,tin sa mentionez ca sotul fiiind mai rau ca noi.sa prezentat la medicu dermatolog.si ia sp ca este de la mincare ,si ia dat tratament ,,xyzal ,o crema avene thermale.,si lotiune tonica metolata,dar prea putin au mai pierit din basicute la mine si sot,copilul neavind multe ,chiar mie foarte teama ca incet apare si la copil mai multe.iar acum citeva zile neam prezentat toti trei la medicul de familie,dintre care la mine cind ma vzt avea dubi spunid ca ,,sar putea fi scabie,, dar totusi fiind nehtarit,si dinsul nea mai dat tratament,, copil,,flondan,, si parinti romergan,, va rog tare mult sami dati un sfat ce poate fi scabie sau alergie.tiinind cont ca eu prezint aceste basicute si mincarime dupa data de ao luna aceasta,si acum au inceput si sotul si copilul cu acealeasi siptome,,basicute rosi ,si mincarime,ce poate fi,ce tratament trebuie sa luam mai exact.astept raspuns un sfat va rog ca imi este foarte teama mai ales de copil.nu pot sami dau seama .ca ca la ,, igiena chiar sunt cu strictete curatenie spalat etc.si mentionez ca am avt si un catel carre prezenta ,,mincarime cadera parului,si lam alungat nul mai am decid ne-au aparut aceasta nenorocire,ma scuzati ca va-m rapit din timp ma mult ,dar astept o indrumare un diagnostic mai exact,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine sa va prezentati la un medic dermatolog ce poate obiectivs leziunile. ar fi trebuit sa prezentati si cainele la un medic veterinar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

rosia (acum 12 ani)

va multumesc pt raspuns? dar mai precis ce poate fi acele mincarimi,insotite de basicute rosii.mentionez ca sotul sa prezentat ;DOCTORUL DEMARTOLOG.si i-sa sp ca este o alergie ,,urticarie de la mincare.sau varsat de vaint,.un diagnostic concret nu ia dat.dar joi acum avem programare la medicul de familie sa vedem ce mai sp si dansul.si copilul are mincarime si in cap.si citeva basicute.dar aceste mincarimi persista mai ales pe timpul nopti.va multumesc si scuzatima de deranj.dar unt tare speriata.astept sa mergem iara la meedic sa vedem ce ne mai sp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lidia Buble (acum 9 ani)

buna
iit recomand sa cauti ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation. Il poti pune direct in sampin si gelul de dus sau direct in mana peste sampon/gel. Pe langa sticluta de ulei, iti recomand sa cauti si sampun organic cu ulei 100% pur din arbore de ceai. Eu am avut ceva asemantor si m-au ajutat produsele. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: