MA ustura pielea la atingere

Boli de piele
Intrebare postata de DClaudiu88 cu 10 ani in urma

MA ustura pielea cand stau sprijinit cu bratul sau cu cotul am o usturimie insuportabila exista vreun remediu sa scap de durere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Sari (acum 10 ani)

Exista posibilitatea masarii zonelor dureroase, cu ceva uleiuri presate la rece, de catina, de masline, de in, etc, sau daca nu poti masa, la inceput il aplici numai cu varful degetului, fin, si lasi acolo, sa isi faca efectul, timp de macar vreo doua saptamani.Poate stai mult pe acea zona sprijinit, motiv pt care a devenit ultrasensibil.Ar fi bine si ceva gimnastica sau inot, sau la bai termale, sa se achilibreze activitatea la nivelul intregului organism.
Sanatare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DClaudiu88 (acum 10 ani)

multumesc pt sfaturi...am facut sala dara cum cu alergia asta nu mai pot....ma duc marti la dermatolog si ma voi sfatui cu ea de sfatul Dv......sper sa ma videc ca tare greu este ddurerea pe care o am.......multumesc din nou:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DClaudiu88 (acum 10 ani)

uitasem sa mentionez de solutia cutanata si de Telfast 180mg tablete care le am luat degeaba.....revin cu rasps daca rezolv problema...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 10 ani)

Incearca sa razi un catel de usturoi, il amesteci cu ulei, daca ai de masline presat la rece e foarte bine, si pune pe locul respectiv, sa stea macar 30 minute.La tine nu este problema numai dermatologica, ci si una de neurologie, iti sunt foarte sensibili centrii tai de receptare a stimlilor exteriori la atingere. Cauta pe net sa vezi ce reprezinta si aceasta durere ca blocaj psihologic, caci am mai citit ca fiecare blocaj are si o explicatie psihologica, poate ai suferit vreun soc de natura emotionala in ultimul timp, si pana cand nu il vei rezolva, poate si cu ajutorul unui psiholog, medicamentele nu te vor ajuta.
Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DClaudiu88 (acum 10 ani)

va multumesc pt sfaturi ma voi informa in legatura cu ce ati spus Dv...ma bucur ca cineva mia raspuns la problema mea asa de repede:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 10 ani)

prietena mea a avut ceva asemanator, dar ei ii aparuserara si niste bubite mici, mici; dl dr Popescu de la Medsana i-a spus ca e zona zoster; nu mai stiu ce tratament a luat, dar acum nu mai are nici o problema; parerea mea este ca ar trebui sa va vada un dermatolog. numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DClaudiu88 (acum 10 ani)

ma vazut o doctorita dermatolog de la Spitalul Municipal prima data mia dat o crema si pastile mia dat prima oara, acum cand am fost saptamana trecuta am intrebato si de uleiul presat la rece de catina sau masline dar mi a spus ca este inflamator la ce am eu si mi a dat acum Vitalin cate una pe zi si Stresclin Derma 2 pe zi pastile si saptamana asta ma voi duce si la un neurolog poate descopera ce am.....oricum ce am eu ma macina si psihic am nite senzatii la degete de parca ma inteapa cineva si sa nu mai zic de usturime care o am pe corp. la cea mai mica atingere......multumesc pt sfat...deocamdata urmez acest tratament...voi reveni daca nu are efect ceea ce iau eu acum......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DClaudiu88 (acum 10 ani)

am fost si la neurolog si mi a dat trimitere pt EMG dar costa destul de mult trebuie sa mai astept pana am bani, mi am facut un EEG si intre timp am mai fost la o doctorita dermatolog de la un cabinet particular...mi a spus ca nu mai are rost tratamentul pe care l am luat mai sus si mi a dat: diclorhidrat de levocetirizina Xyzal 5mg pastile,sapun dermatologic si o crema balsam Bioderma.Atoderm PP Baume 200ml de sapt asta incerc cu ce mia dat......simtomele sunt mai grave acum partea dreapta a obrazului imi este amortita nu isi mai revine.....ma mai gandeam sa mai caut si parerea altui dermatolog voi face si EMG dar nu am la dispozitie bani pt test........intrebarea mea este am sanse sa imi revin cu pielea la normal ca simt ca incept sa prelugesc aceste simptome cu alte medicamente fara sa dea vre un semn de ameliorare.......Va rog sa mi raspundeti dacamai am sanse sa scap de aceasta boala de piele...va multumesc ca imi cititi problema mea.....va rog datimi un sfat concret de ajutor care sa ma vindece....multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 10 ani)

Cauta sa mergi la urgente, sa-ti faca investigatii pe linie neurologica, acolo este problema la tine, pana nu este prea tarziu.Nu te costa nimic.
Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudyu88 (acum 10 ani)

ati putea sa mi recomandati pe cineva bun la aceasta problema, vre un neurolog sau dermatolog bun.....si clinica privata sa fie, vreau sa scap de aceasta boala de piele......multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dclaudiu88 (acum 10 ani)

am citit ceva despre bacterii.....si stiu ca prima senzatie am avuto acum aproape 2 luni cand ti ne am consola ea fiind luata acum 2 ani la mana a doua si de atunci ma tot jucam mereu,,,justicul in mana de la xbox in timp ce o tineam mai mult in palme, incepeau sa ma usture si la fel se intamla si cu anumite degete, ramanand chiar si anumite bataturi putin rosii, apoi seara degetul mic si mijlociu imi dadea o stare de ca si cum ar fi copt,un fel de zvagnire.......si mai am si un porcusor de guineea care tot i am facut baie si in frecam bine cu degetele................astea ar fi prima senzatie i ar apoi au inceput sa se extinda pe tot corpul, acum nu mai pot sa dorm noaptea de usturime si nu pot sa mi sprijin mainile,picioare,sau corpul de nimica mai mult de cate secunde ca incepe senzatia de temperatura ridicata apoi incepaturi medii aopi usturime usoara apoi ma ustura de nu mai am stare de nimica.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catryn (acum 9 ani)

Buna ziua!As avea o problema si nustiu ce sa fac.Am 12 ani si mai de demult parca a inceput sa se faca ''''crapaturi''''la cot,parca e un fel de pecingine si ma doare foarte tare..m-am dat si cu crema dar nu imi trece,ce pot sa fac,exista tratament?Va rog sa ma ajutati daca stiti ceva,va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mm (acum 9 ani)

Astfel de problema am si eu..eu ma ung cu crema de castravete si parca imi mai trece.dar parca e pecingine si ma doare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ecaterina Raileanu (acum un an)

Ma ustura peleamla mna dreapta de la cot pna la podul palmei și mai tare am usturimi la tendoane de la mna dreapta rog răspuns mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: