Lipsesc unguentele cu uree pentru ihtioza?

Boli de piele Ihtioza
Intrebare postata de elena794117188 cu 14 ani in urma

Este de necrezut ca pentru pielea uscata care se descuameaza sub forma de solzisori nu se gaseste un tratament. Mi se spune ca au existat ceva balsame sau unguente cu ureee, insa nu mai exista in farmacii. Singurul remediu este uleiul de masline cu care ma dau eu pe corp. Altceva ma poate ajuta? Va rog, ajutati-ma cu vreun sfat. Pielea mea de pe mani si picioare este aspra, uscata si la soare imi apar pete albe initial, apoi se fac maronii. Fac bai dese, dupa care in mod obligatoriu ma ung cu ulei de masline. Uleiurile cosmetice nu ma ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

Adrienne (acum 14 ani)

La aceasta afectiune stiu ca se recomanda evitatea bailor pe cat posibil, plus scurtarea lor. Ai incercat uleiul pt.sugari aplicat pe pielea uda? Este f. hidratant,intra repede in piele,nu da iritatii. Johnson s Baby are o gama larga de produse pe baza de levantica,musetel sau aloe vera.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,
Din cate stiu aceasta afectiune este ereditara. Incearca sa cumperi de la farmacie crema BIOCLIN LANOLIN, cu siguranta te va ajuta, este buna pt. afectiune de care suferi. Pe curand

Citat:
Este de necrezut ca pentru pielea uscata care se descoameaza sub forma de solzisori , nu se gaseste un tratament. Mi se spune ca au existat ceva balsame sau unguente cu ureee, insa nu mai exist n farmacii. Singurul remediu este uleiul de masline cu care ma dau eu pe corp? Altceva ma poate ajuta? Va rog ajutati-ma cu vreun sfat. Pielea mea de pe mani si picioare este aspra, uscata i la soare imi apar pete albe initial, apoi se fac maronii. Fac bai dese dupa care in mod obligatoriu ma ung cu ulei de masline. Uleiurile cormetice nu ma ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena794117188 (acum 14 ani)

va multumesc , chiar sunt disperata.. nu stiu cat de ereditara e ihtioza, am citit si eu chestia asta insa pana in urma cu doi ani, nu am remarcat nimic la pielea mea care sa ma nelinisteasca. Poate ca se manifesta la un moment dat..dermatologul a spus ca este ihtioza altul a spus ca e o avitaminoza, oricum mi s-a recomandat balsam cu uree. Dar de unde ?? Nici ,macaa doctorii nu stiu ca nu se ma gaseste.. Uleiurile cosmetice nu ma ajuta, am incecat ;i cu uleiurile de corp pentru sugari , pe pielea uda, dar sunt destul de slabe pentru pielea mea uscata . Uleiul de masline seara aplicat, ma ajuta mult mai mult... dar na.. este ulei de masline.. alimentar.. Se descopera tot felul de chestii si nu poate nimeni prepara ceva anume pentru boala asta ? Ciudate vremuri.. va imbratisez, emma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chirita150577 (acum 14 ani)

Citat:
Este de necrezut ca pentru pielea uscata care se descoameaza sub forma de solzisori , nu se gaseste un tratament. Mi se spune ca au existat ceva balsame sau unguente cu ureee, insa nu mai exist n farmacii. Singurul remediu este uleiul de masline cu care ma dau eu pe corp? Altceva ma poate ajuta? Va rog ajutati-ma cu vreun sfat. Pielea mea de pe mani si picioare este aspra, uscata i la soare imi apar pete albe initial, apoi se fac maronii. Fac bai dese dupa care in mod obligatoriu ma ung cu ulei de masline. Uleiurile cormetice nu ma ajuta.

tractopon se numeste unguentul ce se gaseste in farmacii si are la baza ureea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mela (acum 13 ani)

buna,incearca si crema XERIAL 30%UREE.am ihtioza si o folosesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 13 ani)

daca ai iehtioza iti dau un sfat incearca sa te speli cu gel de dus pe baza de lapte sau miere si evita sapunul, apoi poti sa faci si bai cu lapte, dupa baie tamponeaza pielea cu prosopul si apoi da cu crema. din cate stiu eu iehtioza cere cate mai multe bai, asta am observat pe propia piele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arachelian (acum 13 ani)

sunt si de la Eucerin, unele cu 3 % uree.
Tractopon, asa cum a recomandat altcineva, e de 3 tipuri:
-lapte de corp
-unguent cu 10% uree
-unguent cu 30% uree

eu il folosesc de 6-7 ani, si nu am avut nicio problema in al procura.

Mai sunt si altele pe piata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 13 ani)

salut sunt mihai am 21 de ani si sufar si eu de aceasta boala numita ihtioza nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de ea va rog din suflet ajutatima daca puteti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaella (acum 13 ani)

am ihtioza de la nastere ( 37 ani).acum o luna am descoperit crema DEXERYL de PIERRE FABRE 250g in Italia si pot spune ca am inceput sa traiesc .Folosesc sapun de marsiglia care degreseaza foarte bine ,imi frec pielea cu un prosopel ,clatire apoi dupa uscare imi ung pielea cu aceasta crema. Sunt foarte multumita ,si vreau sa spun tuturor cit sunt de fericita.Incercati sa va procurati crema,merita efortul,costa doar 6 euro in italia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 13 ani)

si eu sufar de aceasta boala...si este groaznica..te doboara psihic!!!mainile mele arata ca cele ale unei femei de 50 de ani si eu am numai 20:(..va dati seama prin ce chinuri trec...ma aflat ca exista si operati estetice la maini...si sunt tare incantata de aceasta idee.Imi doresc tare mult sa incerc aceasta metoda.insa nu stiu ce efect va avea:(...este o boala chinuitoare..nu pot sa port fuste sau pantaloni scurti,treisfert pt k ma simt stanjenita de aspectul pielii.Ia cand intru in contact cu lumea tot incerc sa imi ascund mainile:(..Cel mai mult imi doresc sa existe un tratament ce sa distruga aceasta boala!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 13 ani)

Buna ziua .Alex , daca nu te deranjeaza ..., am putea vorbi mai multe despre aceasta boala? cred ca te-as putea ajuta:).., id meu de mes nuti_vali

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gia` (acum 13 ani)

Buna
Si eu am ihtioza, medicul mi-a dat o crema care e foarte buna, de la ivatherm, ivahydra + , acum am zis sa incerc altceva, mi-am luat crema cu uree de la Balea, le gasesti la DM (drogherie market) sunt facute in germania si deocamdata e ok.
Baile dese nu sunt bune, cat mai putin sub apa, recomandarea medicului este sa faci doar dus cand ai ihtioza. Acum parerile sunt diferite! Uleiurile de bebe nu sunt bune, intr-adevar uleiul de masline e foarte bun dar e incomod in fiecare seara sa stai unsa pana iti intra in piele.
Din pacate nu exista nici un tratament pt aceasta boala, decat ameliorarea ei prin creme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentin (acum 12 ani)

am o reteta pt ihtioza functioneaza perfect contactati-ma bibi_patraulea2006

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matis luminita (acum 12 ani)

buna am 30 de ani si de cind ma stiu duc aceasta boala am incercat cu toate cremele nimic nu este bun doar pe moment cind fac baie ma dau toata cu crema si la 10 ore iar mi uscata pielea.acum de ceva timp folosesc o crema tot cu ureea se numeste iso-urea lait este buna dar trebuie sa ma dau permanent cu ea.credeti-ma ca nu mai stiu ce sa fac,din pacate eu si pe fata am aceasta boala dar am ajuns la concluzia ca ce ne da dumnezeu trebuie sa purtam.va multumesc am crezut ca numai eu am probleme de genul asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 12 ani)

buna totusi as vrea sa stiu daca in familia mea nu a avut nimeni aceasta boala de unde apare! mama mea ma nascut prematur la 8 luni cind m-a nascut nu am avut nimic,dupa 4-5 saptamini au inceput sa imi apara niste cojbite pe piele a fos cu mine la multi medici dar fara rezultat,acum am observat ca sunt bune cremele cu urea si intradevar ca numai amelioreaza boala dar cred ca niciodata nu o sa dispara,mi-e frica sa fac copii sa nu mosteneasca.va rog sa ma sfatuiti ce sa fac este un risc sa am copii?la mine cel mai jenant este pe fata dar tot timpul ma dau cu o crema de la farmacie numita elocom la fata este foarte buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriel (acum 11 ani)

aceeasi teama am avut-o si eu,dar spre fericirea mea sunt tatal unei fetite superbe care nu are aceasta boala:cred ca am citit ca se transmite la a doua sau a treia generatie,sper ca pana atunci se descopera ceva,sau izolari de gene...eu stiu ca am avut un bunic care avea asa ceva.oricum documenteaza-te,cred ca erau niste articole despre genetica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 11 ani)

hai ca am gasit si articolul respectiv:
Ihtioza este o boala cu transmitere recesiva, ceea ce insemana ca exista posibilitatea ca si copilul dv. sa faca boala, dupa cum exista posibilitatea sa nu faca boala (procentajul este mai mare, daca tatal nu este purtator de gena recesiva). Unele boli sunt moştenite ca boli recesive. Aceasta înseamnă că o persoană trebuie să moştenească două copii modificate ale aceleiaşi gene (câte una de la fiecare părinte) pentru a fi afectată de boală. Dacă persoana primeşte o copie normală şi una modificată ale aceleiaşi gene, în cele mai multe cazuri ea va fi un purtător sănătos deoarece gena normală o compensează pe cea modificată. Fiind purtător înseamnă că persoana respectivă nu are boala dar posedă o copie modificată a genei într-una dintre perechile de gene.Dacă ambii părinţi sunt purtători ai aceleiaşi gene modificate, ei pot transmite copilului fie gena normală, fie pe cea modificată. Acest lucru se produce aleator. Fiecare copil din părinţi purtători ai aceleaşi gene modificate are 25% (1 din 4) şanse să moşteneasca gena modificată de la ambii părinţi şi să fie afectat de boală. Acest lucru înseamnă că există 75% (3 din 4) şanse ca un copil provenit din părinţi purtători să nu fie afectat. Această probabilitate este aceeaşi pentru fiecare sarcină şi este egală atât la fete cât şi la băieţi. Există de asemenea 50% (2 din 4) şanse ca un copil să moştenească numai o copie modificată a genei, de la unul din părinţi. Dacă acest lucru se întâmplă atunci ei devin purtători sănătoşi, ca şi părinţii lor. În cele din urmă, există 25% (1 din 4) şanse ca un copil să moştenească ambele copii normale ale genei. În acest caz, copilul nu va fi afectat de boală şi nici nu va fi purtător. Aceste posibilităţi apar în mod cu totul aleator. Şansele sunt identice pentru fiecare sarcină şi sunt aceleaşi atât pentru fete cât şi pentru băieţi. Uneori, un copil născut cu o boală recesivă poate fi prima persoană afectată din familie. În timp ce mulţi membrii din familie, timp de câteva generatii, pot fi purtători, un copil poate fi afectat de boală numai dacă ambii părinţi sunt purtători şi copilul primeşte copia modificată a aceleaşi gene de la ambii părinţi.Un medic genetician ar putea sa va dea mai multe lamuriri. Dr. Popa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CORIGAV (acum 8 ani)

EXISTA POSIBILITATEA CA SI AL DOILEA COPIL SA AIBE ACEEASI BOALA??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cori (acum 8 ani)

Daca primul copil s-a nascut cu ihtioza , exista posibilitatea ca si al doilea sa se nasca la fel??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex_Alexandru90 (acum 8 ani)

Daca niciunul dintre parinti nu are ihtioza presupun ca nu. Fratele meu de exemplu nu are.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3